Nasze kości zbudowane są z wytrzymałych i trwałych tkanek. Niestety, chociaż kości są jednymi z najtwardszych elementów organizmu człowieka, są również narażone na liczne choroby. Aby rozpoznać je w porę, wykonuje się szereg badan klinicznych, w tym badania densytometryczne.

Densytometria, inaczej badanie densytometryczne czy osteodensytometria to nowoczesne badanie polegające na pomiarze gęstości mineralnej kości. Jest on prowadzone przede wszystkim w celu diagnozowania chorób kości, między innymi takich jak osteoporoza.

Densytometria (badanie gęstości kości) – na czym to polega?

Badanie gęstości kości jest badaniem rentgenowskim, czyli wykonywanym z wykorzystaniem specjalnego aparatu RTG. Polega ono na uzyskaniu obrazu koci i odczytaniu z niego ich gęstości. Jeśli kości posiadają odpowiednią gęstość, wtedy przepuszczają mało promieni rentgenowskich – na zdjęciu są wtedy bardziej jednolite. Jednak wtedy, gdy ich grubość jest obniżona, wtedy promieni przenika więcej, dlatego kość jest wtedy widziana jako bardziej porowata.

Wobec tego samo badanie nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań i nie jest również bolesne. Zaleca się, aby przed badaniem nie uprawiać sportów, nie spożywać ciężkostrawnych posiłków oraz alkoholu. W dniu badania warto także wypić większą ilość wody i nie zażywać suplementów wapnia.

Samo badanie na odpowiednim ustawieniu się do zdjęcia rentgenowskiego, które następnie wykonywane jest przez technika. Wyniki badania w postaci wyedukowanego obrazu albo obrazu na płycie możemy mieć już w kilka minut.

Wskazania do wykonania badania gęstości kości:

  • profilaktycznie – u kobiet od 50. roku życia i u mężczyzn od 60. roku życia
  • złamania kości w przeszłości
  • niska ilość wapnia, witaminy D w diecie
  • wczesna menopauza
  • niska masa ciała
  • późna pierwsza miesiączka
  • częste porody w krótkich odstępach czasu

Jeśli chodzi o tego rodzaju badania kliniczne w Warszawie jest jednym z wielu miast, gdzie można je wykonać. Są one prowadzone na NFZ oraz w placówkach prywatnych. Można skorzystać też z bezpłatnych badań w ramach różnych programów prozdrowotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here