Każdego roku obserwujemy, jak cena energii elektrycznej idzie w górę. Pojawia się problem przy wyborze ogrzewania domowego. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie elektryczne warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które pomogą nam zaoszczędzić energię oraz pieniądze, dającym tym samym wszystkim domownikom komfort ciepła.
Co daje nam grzejnik elektryczny?
To idealny sposób na szybkie i wygodne ogrzewanie pomieszczeń. Grzejniki elektryczne możemy traktować jako ogrzewanie podstawowe, lub ogrzewanie uzupełniające. Sklepy budowlane posiadają wiele modeli różnej jakości, warto więc wcześniej nabyć odpowiednią wiedzę, by dokonać właściwego wyboru.
Grzejniki elektryczne to wygodna inwestycja, charakteryzują się także niskimi kosztami instalacji. Za zakup dobrej jakości produktu zapłacimy około 200 złotych, a koszt ich montażu jest o wiele mniejszy niż koszt montowania tradycyjnego ogrzewania centralnego.
Co więcej, używając tego typu ogrzewania nie musimy zagospodarowywać osobnego pomieszczenia na kotłownię. Wystarczy gniazdko elektryczne, by zasilić sprzęt i cieszyć się przyjemnym ciepłem.
Na jaki grzejnik się zdecydować?
Mając tak szeroki wybór ciężko prawidłowo wybrać rozwiązanie. Przede wszystkim musimy jasno określić charakterystykę danego pomieszczenia, które będzie ogrzewane oraz jakie są nasze potrzeby.
Istotny jest także sposób przekazywania powietrza, oto jego podstawowe rodzaje:
• Ogrzewanie konwekcyjne – najpopularniejszy rodzaj, ogrzania powietrza odbywa się we wnętrzu grzejnika, które następnie jest unoszone do góry, przez co dochodzi do cyrkulacji w całym pomieszczeniu. Ten typ ogrzewania uchodzi za najbardziej komfortowy, zarówno w odczuwaniu jak i użytkowaniu.
• Ogrzewanie radiacyjne – inaczej nazywane ogrzewaniem promiennikowym, coraz częściej wybierana forma ogrzewania, projektowane są w ten sposób, że oddają ciepło na całej powierzchni, co powoduje ich ekonomiczność w codziennym użytkowaniu. Ten rodzaj ogrzewania zbliżony jest do naturalnego ogrzewania słonecznego, a wrażenie cieplne przypomina nam to pochodzące z kominka. Mamy tu do czynienia z frontalnym procesem emitowania fal cieplnych – wiązka promieni wytworzona przez radiator podgrzewa przedmioty znajdujące się obok grzejnika, a ogrzane powietrze kierowane jest wprost na użytkownika. Jest to sposób polecany do wysokich pomieszczeń, są jednak znacznie droższe niż grzejniki konwekcyjne.
Istnieją cztery główne typy grzejników elektrycznych, dostępnych w sklepach:
• Grzejniki konwekcyjne – dosyć szybko się nagrzewają, dzięki czemu łatwo ogrzejemy dane pomieszczenie, natomiast po wyłączeniu po krótkim czasie są zimne. Są dosyć tanie – kosztują około 200 złotych, łatwe w utrzymaniu czystości i w użytkowaniu. Dostępne są grzejniki konwekcyjne stacjonarne oraz przenośne, większość z nich ma trzysferowy termostat. Istnieją także zaawansowane technologicznie modele, które mają na przykład regulację temperatury, czy funkcję ochrony przed mrozem. Zmniejsza się zatem wilgotność powietrza.
• Termowentylatory – działają na zasadzie konwekcji, w środku znajduje się spirala grzewcza, specjalny wiatraczek wydmuchuje ciepło na zewnątrz i pobiera powietrze z tyłu urządzenia. Urządzenie to idealnie nadaje się do dogrzania pomieszczenia, ponieważ dłuższa praca wiatraczka może zacząć być uciążliwa ze względu na jego dźwięk. Największą zaletą termowentylatora jest szybkie ogrzanie pomieszczenia. Musi mieć jednak dwustopniowy termostat i czujnik, który zabezpiecza urządzenie przed przegrzaniem się.
• Grzejniki olejowe – źródłem ich ciepła jest olej znajdujący się w środku grzejnika. Zdecydowanie wolniej nagrzewają się od poprzedników, z kolei po odłączeniu go od zasilania jeszcze przez długi czas ogrzewa pomieszczenie. Podczas nagrzewania się urządzenie pobiera dosyć sporo energii, jednak później termostat włącza zasilanie, gdy temperatura oleju lekko spadnie. Na dłuższą metę są bardziej oszczędne od grzejników konwektorowych, kosztują od 150 do nawet 600 złotych, w zależności od modelu i funkcji.
• Grzejniki ceramiczne – posiadają wkłady ceramiczne, które dość szybko się nagrzewają i powoli tracą temperaturę. Przeznaczone są głównie do dogrzewania pomieszczeń, najczęściej dostępne są wersje niestacjonarne. Pobierają dużo energii elektrycznej, co zwiększa koszty eksploatacji. Kosztują średnio 200 złotych.
Na co również warto zwrócić uwagę?
Musimy pamiętać o doborze optymalnej mocy grzewczej. Mieszkanie o standardowej wysokości ścian, które znajduje się w budynku dobrze zaizolowanym i energooszczędnym potrzebuje 85W na każdy metr kwadratowy. Jeśli mamy do czynienia ze słabo zaizolowanymi pomieszczeniami w nieocieplonym bloku wartość ta wzrasta do około 200W na metr kwadratowy. Co za tym idzie – mając pomieszczenie wielkości 20 metrów kwadratowych musimy zainstalować grzejnik o mocy od 1700 do 3000W, zależne jest to od stopnia izolacji budynku.
Biorąc pod uwagę korzystną cenę oraz jakość najlepszym rozwiązaniem wydają się być grzejniki konwektorowe oraz olejowe.