W każdym domu dochodzi do momentu, w którym rozpoczynamy remont lub konieczne są niewielkie naprawy. By tego dokonać niezbędne są odpowiednie narzędzia, które zapewnią nam szybką i bezproblemową pracę. Nie warto pożyczać wiecznie od sąsiada poszczególnych elementów, posiadanie własnego kompletu narzędzi jest o wiele bardziej komfortowe. Jakie zatem narzędzia powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego domu?
Podstawowe narzędzia
Pierwszym z nich jest miara –najlepiej zwijana. Kupujmy miary dobrej jakości, najlepiej w sklepach budowlanych, ponieważ tylko taki produkt będzie trwały i bezpieczny. Warto wybrać taką, która posiada obudowę częściowo powleczoną gumą, dzięki czemu chwycimy ją pewnie i wygodnie, a w trudnych sytuacjach nie wyślizgnie nam się z ręki. Dobrze, jeśli posiada płynny mechanizm, który skutecznie ją zwinie, wiele miar bowiem zacina się w pewnym momencie co jest niezwykle uciążliwe na przykład przy mierzeniu ścian. Wybierzmy także tą dłuższą, dzięki czemu unikniemy konieczności kupowania kilku na raz. Taka miara kosztuje około 15 złotych.
Przyda się również poziomica, dobrze, jeśli posiada konstrukcję skrzynkową, która zapewnia jej wytrzymałość i sztywność przy małym ciężarze. Zwróćmy uwagę na to, by poziomica była precyzyjnie wykonana, w końcu musi wskazywać nam idealny poziom. Wiele z nich posiada libelki 360 stopni, dzięki czemu mamy łatwy odczyt nawet w trudnych płaszczyznach pomiarowych. Jej długość określmy na podstawie prac, które mamy do wykonania. Krótsza będzie lepiej przylegać do ustawianych powierzchni, dłuższa natomiast zniweluje drobne nierówności powierzchni. Do domowych użytków wystarczy poziomica o długości 60 centymetrów, zapłacimy za nią około 30 złotych.
Kolejnym niezbędnym narzędziem jest młotek. Jego rodzaj wybieramy również na podstawie prac, które musimy wykonać, z reguły decydujemy się na młotki tradycyjne. Wykonywane są z różnych materiałów: drewna, stali, czy tworzyw sztucznych, mają także różną wielkość i masę części metalowej, która zazwyczaj oznaczona jest na młotku i wynosi od 100g do nawet 1,5 kilograma. Poza tym znajdziemy takie rodzaje młotków jak: blacharskie, ciesielskie, murarskie, stolarskie, kamieniarskie, brukarskie. Za dobrej jakości produkt zapłacimy około 30 złotych.
Nie zapomnijmy o komplecie śrubokrętów – jeśli chodzi o to narzędzie warto wyposażyć się w różne rodzaje końcówek:
- Śrubokręty płaskie służą do śrub z nacięciem prostym, najczęściej spotykane, w zależności od kształtu końcówki mogą sięgać śruby w zagłębieniu lub nie.
- Śrubokręty krzyżowe nadają się do śrub krzyżowych, najczęściej końcówki te spotkamy w blachowkrętach lub wkrętach do płyt kartonowo-gipsowych.
- Śrubokręty typu pozidriv przydadzą się do śrub, które wykorzystywane są przy pracach wymagających większych nacisków, czyli na przykład prace stolarskie.
- Śrubokręty typu torx przydadzą się w mechanice samochodowej i elektronice.
- Śrubokręty typu torx z otworem służą do napraw sprzętów AGD czy urządzeń elektronicznych.
Śrubokręty możemy także podzielić według ich zastosowania:
- do powszechnego użytku,
- do prac elektrycznych,
- do prac precyzyjnych,
Na pewno przydadzą się również pędzle malarskie. Wyróżniamy dwa rodzaje włosia: naturalne oraz syntetyczne. To, który z nich wybierzemy zależy od farby, którą będziemy malować. Włosie naturalne lepiej sprawdzi się przy farbach rozpuszczalnikowych, średnio nadaje się do farb akrylowych i winylowych, ponieważ pęcznieje pod wpływem wchłaniania z nich wody. Pędzle z włosiem syntetycznym to dobre rozwiązanie dla farb wodorozpuszczalnych. Robiąc zakupy, zaopatrzmy się w przynajmniej dwa rozmiary pędzli: duży do malowania większych powierzchni oraz malutki do detali i wykańczania.
Oto podstawowe rodzaje pędzli:
- Pędzle płaskie bardzo dobrze sprawdzają się przy malowaniu łączeń sufitu ze ścianą, kaloryferów, rogów ścian. Koszt – około 10 złotych.
- Są także grubsze pędzle – ławkowce, które idealnie nadają się do gruntowania ścian lub nakładania kleju na tapetę. Musimy jednak pamiętać, że w tych pędzlach włosie jest długie i bardzo chłonne, nie powinniśmy więc na długo zanurzać go w cieczy. Za porządny pędzel ławkowy zapłacimy około 40 złotych.
- Istnieją również pędzle okrągłe, które najczęściej stosuje się do niewielkich powierzchni o różnych wygięciach płaszczyzny, przydatne są przy malowaniu drzwi lub futryn. Średnia cena pędzla okrągłego to 9 złotych.
- Pędzle kątowe pomogą nam z łatwością pomalować narożniki i wąskie krawędzie, idealnie nadają się do malowania kaloryferów oraz ścian za nimi. Wydatek około 7 złotych.
- Pędzle stożkowe mają miękkie włosie, które zwęża się przy czubku, użyjemy go przy malowaniu detali i robieniu obrysów. Musimy w niego zainwestować około 10 złotych.
Następnym ważnym narzędziem są kombinerki. Przydadzą się do wielu prac domowych, możemy nimi ciąć, chwytać, ciągnąć, wyginać, prostować, mocować, demontować, wkręcać, wbijać, czy zgniatać. Zadbajmy jednak o to, by były solidnie wykonane, co zapewni im trwałość. Za porządne kombinerki zapłacimy około 30 złotych.