Certyfikacja produktów w Ukrainie jest procesem, który ma na celu zapewnienie, że dany produkt spełnia wymagania techniczne i normy bezpieczeństwa, które obowiązują w tym kraju. Certyfikacja jest wymagana dla wielu rodzajów produktów, takich jak sprzęt elektryczny, materiały budowlane, żywność, leki czy też kosmetyki.
Istnieją różne instytucje, które zajmują się certyfikacją produktów w Ukrainie, takie jak państwowe agencje, laboratoria badawcze czy też niezależne firmy certyfikujące. W ramach procesu certyfikacji przeprowadza się szereg testów i badań mających na celu ocenę jakości produktu oraz jego zgodność z obowiązującymi normami i przepisami.
W tym artykule postaramy się pokrótce opisać etapy jakie powinno się przejść chcąc eksportować produkty na Ukrainę.
Sprawdź wymagania dotyczące produktów, jakie chcesz eksportować na Ukrainę
Wiele informacji można znaleźć w Internecie, np. na stronie www.ccrw.pl . Z przykrością muszę stwierdzić, że wiele z informacji, które możemy znaleźć w internecie niewiele nam pomoże podczas eksport na Ukrainę procedura. Jest ich zwyczajnie zbyt wiele i nie wszystkie dotyczą produktów, które akurat chcemy eksportować. W celu otrzymania potrzebnych nam informacji warto skonsultować się agencjami celnymi, a jeszcze lepiej firmą, która specjalizuje się w uzyskiwaniu wymaganych dokumentów. Agencje celne muszą wiedzieć jakie dokumenty są potrzebne, ale niekoniecznie wiedzą jak je uzyskać. Z przykrością musimy stwierdzić, że jeszcze gorzej wygląda sytuacja w polskich agencjach celnych. Absolutnie nie zarzucamy im braku kompetencji, ale zwyczajnie, większość z nich zajmuje się tylko eksportem z Polski, ale niewiele z nich wykonuje również odprawy celne w Ukrainie, a to wymaganiami Ukraińskimi powinniśmy się bardziej przejmować w tym przypadku.
Uzyskaj odpowiednie dokumenty
Uzyskaj odpowiednie dokumenty takie jak certyfikaty jakości, certyfikaty pochodzenia towarów, deklaracje jakości, itp. Tego punktu, w przeważającej liczbie przypadków, nie da się przeskoczyć. Eksport na Ukrainę procedura ma pewne wymagania, które trzeba spełnić. Rodzajów takich dokumentów jest wiele, ale najczęściej wymaganymi są Deklaracje i Certyfikaty Zgodności Ukrainy oraz protokoły badań. Zdecydowanie najłatwiej jest je uzyskać przez pośrednika, który zajmuje się tym na co dzień. Tutaj ponownie odsyłam na stronę www.ccrw.pl .
Podpisz umowy z lokalnymi dystrybutorami lub importerami
Podpisz umowy z lokalnymi dystrybutorami lub importerami w celu rozpoczęcia sprzedaży swoich produktów na Ukrainie. Ten punkt jest ruchomy, ponieważ przeważnie jest on pierwszy lub prawie ostatni. Wszystko zależy od tego, czy uzyskujemy wymagane certyfikaty, ponieważ mamy już klienta i musimy spełnić zarówno jego, jak i prawne wymagania, czy uzyskujemy certyfikaty z myślą, że certyfikaty i ogólne przygotowanie do eksportu ułatwi nam znalezienie klientów. Warto mieć na uwadze, że podpisując umowę czasami udaje się wynegocjować współfinansowanie certyfikacji. Oczywiście w takim przypadku często trzeba się liczyć z pewnymi kompromisami, np. wyłącznością importera na nasze produkty.
Zorganizuj transport towaru
Eksport na Ukrainę procedura jest dosyć długa i skomplikowana. Gdy dochodzimy do tego punktu, teoretycznie najcięższe jest już za nami, ale nie warto go lekceważyć. Możemy zebrać wszystkie dokumenty potrzebne do eksportu i importu, a transport i tak może się nie powieść jeśli się dobrze do niego nie przygotujemy. Zwłaszcza jeśli wysyłamy produkty bezpośrednio do konsumentów w mniejszych paczkach, ponieważ firmy kurierskie nakładają wiele ograniczeń, np. nie każdy produkt może być transportowany drogą lotniczą, a obecnie w ten właśnie sposób jest transportowanych większość przesyłek kurierskich. Jak absurdalnie by to nie brzmiało, transport wielkich partii produktów bywa łatwiejsze, ponieważ firmy spedycyjne potrafią wziąć na siebie wiele czynności, których my nie musimy wykonywać. Na podstawie naszego doświadczenia, uważamy również, że bardziej przykładają się do weryfikacji dokumentów jeszcze przed odebraniem towaru od producenta.
Podsumowując. Eksport na Ukrainę procedura jest dosyć kosztowna, a potrafi również być dezorientujące. W związku z tym nie warto ryzykować i lepiej skonsultować się z wyspecjalizowaną firmą, aby uniknąć potencjalnych błędów. W celu zasięgnięcia informacji zapraszamy na stronę www.ccrw.pl.