Mindfulness jest drogą do szczęścia
fot. Pixabay.com

Uważność lub też uważna obecność – od jakiegoś czasu często słyszymy to słowo. Szczególnie mocne wydaje się być ono w obecnych czasach, gdy świat zdominowała pandemia koronawirusa, a nam coraz trudniej wyobrazić sobie popandemiczną przyszłość. Jak więc być tu i teraz zgodnie z zasadami mindfulness? Podpowiadamy poniżej!

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/mindfulness-czyli-zwiekszona-uwaznosc/

Na czym polega mindfulness?

Mindfulness w dużym uproszczeniu to koncentrowanie się na tym, co tu i teraz, obserwowanie swoich zachowań, reakcji, poznawanie siebie w różnych sytuacjach. Praktyka ta znacznie ułatwia radzenie sobie ze stresem, pozwala zwolnić tempo w codziennej gonitwie, wyciszyć myśli, umysł, a także nawiązać kontakt z własnym ciałem. Poznajemy siebie coraz lepiej i dzięki temu coraz lepiej radzimy sobie z największymi nawet wyzwaniami.

Korzyści płynące z trenowania uważności w duchu mindfulness

Wśród pozytywnych aspektów, które płyną dla naszego umysłu, jeśli trenujemy mindfulness, wymieniliśmy już te najważniejsze. Lepiej kontrolujemy nasze emocje, radzimy sobie ze stresem, zmniejszamy jego wpływ na nasze działanie i postępowanie w codziennym życiu. Mindfulness daje też możliwość łatwiejszego przechodzenia w stan relaksacji, niezależnie od tego, ile emocji kosztuje nas dana sytuacja.

Ponadto warto wspomnieć także o tym, że poprzez takie ćwiczenia umysłu, znacznie usprawniamy naszą pamięć oraz poprawiamy koncentrację. Lepiej skupiamy się na tym, co dzieje się wokół nas, a dzięki temu sprawniej filtrujemy informacje oraz odrzucamy te bodźce, które nie są dla nas korzystne lub źle na nas wpływają. Sprawniej również pracują w naszym mózgu te obszary, które odpowiadają za empatię oraz procesy zapamiętywania i uczenia się. Mindfulness wspiera także naszą kreatywność oraz myślenie nieszablonowe. Szczególnie istotne jest to dla osób, które pracują w takich zawodach, w których kreatywność to podstawa. Techniki treningu uważności pomagają również w zwalczaniu negatywnych myśli, lęków i stanów depresyjnych.

Mindfulness ma też niezwykły wpływ na nasz organizm. Zwiększa jego odporność, redukując hormony stresu, pozytywnie wpływa na pracę serca i układu krążenia, pozwala szybciej wrócić do zdrowia po okresie rekonwalescencji.

Większa uważność na ciało i jego potrzeby sprawia również, że potrafimy lepiej o siebie zadbać także pod tym fizycznym kątem. Jeśli czujemy się zmęczeni czy wyczerpani, pozwalamy sobie odpocząć i skupiamy się nad tym, aby nasz organizm się zregenerował. Zwiększając dystans do złych emocji i negatywnych myśli, pozbywamy się również problemów ze snem oraz wszelkiego rodzaju bólów psychosomatycznych.

Zobacz też: http://www.3pytania.pl/jak-radzic-sobie-z-nadmiernym-konsumpcjonizmem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here