No Frost – czy warto wybrać lodówkę z tą funkcją?

Rozmrażanie lodówki to żmudna i czasochłonna czynność, którą jeszcze jakiś czas temu trzeba było wykonywać regularnie. Obecnie producenci chłodziarek i chłodziarko-zamrażarek zadbali o to, aby nie było to konieczne. Jeśli zdecydujemy się na lodówkę z systemem No Frost, będziemy mogli zapomnieć o konieczności rozmrażania urządzenia.

Szron w lodówce, lód w zamrażarce – dlaczego nie powinno ich być?

Na wewnętrznych ściankach części chłodzącej lodówki bardzo często osadza się szron. Powstaje on na skutek wilgoci obecnej w chłodziarce, a pochodzącej z parujących produktów spożywczych oraz powietrza. Jeśli nie jest odprowadzana, przyjmuje właśnie postać szronu, a w przypadku zamrażalnika – lodu.

Taki stan rzeczy niesie za sobą pewne konsekwencje. Przede wszystkim pokryte szronem lub lodem wnętrze chłodziarko-zamrażarki powoduje, że urządzenia działa mniej wydajnie, a mechanizmy odpowiadające za chłodzenie oraz mrożenie nie są tak skuteczne. Sprzęt musi więc pobierać więcej energii, co z kolei przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Szron może również powodować awarię oświetlenia w lodówce i sprawiać, że przechowywana w niej żywność będzie się do siebie przyklejać. W końcu, przywierające do szronu lub lodu zanieczyszczenia trudniej usunąć, więc utrzymanie lodówki w czystości staje się problematyczne.

Szron w lodówce

No Frost – jak to działa?

System No Frost chroni lodówkę przed powstawaniem szronu lub lodu, a przez to sprawia, że nie wymaga ona rozmrażania. Jest to mechanizm usuwający z urządzenia ciepłe powietrze i nadmuchujący zimne, które chłodzi wnętrze chłodziarki, a przy tym regularnie je osusza. Obniżenie wilgotności powoduje, że szron lub lód nie powstają, ale jednocześnie przechowywane w komorach produkty mogą szybciej wysychać. Nie stanowi to jednak większego problemu – aby temu zapobiec, wystarczy owijać je folią spożywczą lub przechowywać w pojemnikach.

System No Frost może być stosowany zarówno w części chłodzącej, jak i zamrażającej lodówki. Chłodziarka z funkcją Full No Frost to natomiast sprzęt, w którym mechanizm znajduje się w obu komorach jednocześnie. Co ciekawe, funkcja tego typu bywa różnie nazywana – zamiast No Frost producenci używają np. sformułowań Stop Frost czy Frost Free.

Czy tylko No Frost pozwala uniknąć rozmrażania lodówki

Czy tylko No Frost pozwala uniknąć rozmrażania lodówki?

No Frost nie jest jedynym mechanizmem mającym na celu zapewnić użytkownikom większy komfort. TwinTech No Frost to kolejna technologia o podobnym zastosowaniu – można powiedzieć, że stanowi udoskonaloną funkcję No Frost. Dzięki niej w chłodziarko-zamrażarce utrzymywana jest większa wilgotność powietrza, która zapewnia optymalne warunki do przechowywania żywności – oczywiście wszystko przy jednoczesnym braku szronu i lodu. W lodówkach stosowany jest także system automatycznego odszraniania, który pozwala uniknąć ręcznego rozmrażania urządzenia. W tym wypadku szron skraplany jest w wodę, a ta następnie odprowadzana jest pod postacią pary.

System No Frost to zdecydowanie duża wygoda – pozwala oszczędzić czas potrzebny na rozmrażanie czy żmudne czyszczenie lodówki. Jeśli więc szukamy urządzania efektywnego i wymagającego minimum pielęgnacji, lodówka No Frost to dobry wybór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here