Karmienie piersią zapewnia dziecku odpowiedni wzrost oraz jest atrakcyjne dla zdrowia. Dzięki karmieniu piersią pomiędzy wami tworzy się również wyjątkowa więź. Jednak karmienie naturalne nie zawsze jest usłane różami. Jest także choroby. Kobiece mleko ma nie tylko elementy odżywcze, potrzebne dla prawidłowego wzrostu dziecka, jednak także przeciwciała oraz różne substancje, które zwiększają wytrzymałość dziecka oraz wspierają jego niedojrzały system odpornościowy. Są toż m.in. limfocyty zwiększające stopień przeciwciał, makrofagi, które niszczą zarazki, i cenna immunoglobulina sekrecyjna SigA, która zabezpiecza malucha przed alergią pokarmową. To więc niemowlęta karmione piersią rzadziej mają kolkę, łapią katar oraz przeziębiają się. Mniej jest wśród nich wypadków zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Rzadziej zapadają na zapalenia układu oddechowego oraz moczowego lub dolegliwości układu pokarmowego – również w niemowlęctwie, jak również później. Jako nastolatki nie mają kłopotów z próchnicą, mniejsze jest również u nich ryzyko nastąpienia otyłości oraz cukrzycy. Pewne analizowania pokazują, iż dzieci karmione piersią mają większy iloraz inteligencji, lepiej uczą się psychicznie oraz społecznie.

Karmienie piersią służy mamie

Karmienie piersią jest dobre także dla ciebie, bo pomaga po porodzie wrócić do formy. Jeśli dziecko ssie pierś, twoje ciało wytwarza oksytocynę. To hormon, który powoduje właściwe obkurczanie macicy. Jest on również pomysł na układ nerwowy – powoduje odczucie błogości oraz szczęścia. Humor zapewne poprawi ci również fakt, iż karmienie dziecka przyspiesza ograniczenie wagi oraz odzyskanie dawnej figury. Przed ciążą twoje dzienne zapotrzebowanie na energię wynosiło ok. 2000 kcal. Niemowlę „wyciągnie” z ciebie każdego dnia ok. 700 kcal. Więc będziesz chudła, chociażby gdy zaczniesz spożywać więcej. Współczesna medycyna odkryła jeszcze inne zalety naturalnego karmienia piersią – obniża ono ryzyko nastąpienia u kobiety groźnych chorób: raka piersi oraz jajnika i osteoporozy.

Karmienie piersią – jak zatem działa

Gdy niemowlę zacznie ssać pierś, pobudzi twoje nerwy czuciowe, co będzie sygnałem dla mózgu, żeby wydzielił prolaktynę. Hormon tenże pobudza pęcherzyki mleczne do tworzenia pokarmu. Więc tak istotne dla odpowiedniej laktacji jest systematyczne przystawianie malca do piersi, bez dopajania lub dokarmiania. Im częściej dziecko będzie ssało, tym dobrze mleka wyprodukuje twój organizm. Wraz z prolaktyną uwalniana jest oksytocyna, która obkurcza mięśnie oplatające pęcherzyki oraz przewody mleczne, co umożliwia wypływanie mleka z piersi. Pierwsze mleko, które pojawia się w piersiach już po porodzie, to tzw. siara. Jest toż gęsta substancja zawierająca mnóstwo elementów uodporniających. Siara szybko ustępuje miejsca mleku, które jest bardzo rozwodnione, jednak również tak pełne wartościowych substancji: laktozy, tłuszczów, białek, węglowodanów, witamin i elementów mineralnych. Ssanie to odruch, który dzieci nabywają już w łonie mamy. W całości nadaje się on w chwili, jeśli zaczynasz przystawiać dziecko do piersi.

Problemy z karmieniem piersią – jak sobie z nimi radzić?Jeśli dziecko ma kłopoty z uchwyceniem piersi

Zdarza się, iż dziecko ma kłopot z uchwyceniem piersi, jeśli jest ona niezwykle nabrzmiała oraz twarda. Wówczas najlepiej odciągnąć odrobinę mleka. Czasem kobieta ma płaskie lub wklęsłe brodawki, co niezwykle uniemożliwia ssanie. Nie należy się tym martwić, bo systematyczne przystawianie maleństwa do piersi sprawi, iż brodawki wyciągną się same. Warto również tuż przed karmieniem odessać trochę mleka – laktator wyciągnie brodawkę oraz maluch szybciej ją złapie.

Jak wygląda zastój pokarmu?

Pierś boli oraz jest zdrowa jak kamień. Możesz wówczas wykorzystywać gorące kompresy przed karmieniem dziecka oraz chłodne – po karmieniu dziecka. Gdy pojawi się temperatura, przyłóż do piersi schłodzone oraz stłuczone liście białej kapusty, jakie są funkcjonowanie przeciwzapalne, oraz jak niejednokrotnie karm dziecko. Jak to nie pomoże, zgłoś się po porada do poradni laktacyjnej.

Jeśli karmienie piersią stwarza kłopoty

Kryzys laktacji może pojawić się blisko 3.–6. tygodnia. Mleka jest to trochę za mało w stosunku do potrzeb dziecka. Głodne dziecko częściej dopomina się karmienia oraz dłużej ssie pierś, pobudzając ją do zwiększania wytwórczości. Kryzys minie po paru dniach, pod warunkiem, iż nie będziesz dziecka dopajać oraz dokarmiać. Możesz pić specjalne herbatki, które pobudzą produkcję mleka. Zdarza się, iż jeśli dziecko zacznie ssać (i na wstępu nie zawsze robi to odpowiednio), delikatna skóra brodawek pęka oraz karmienie piersią powoduje ucisk. Jeśli masz taki kłopot, po karmieniu piersią posmaruj brodawki pokarmem wyciśniętym z piersi, który ma substancje ochronne oraz gojące. Nie miej biustonosza ani obcisłych ubrań, a najlepiej paraduj po domu topless. Wietrzenie ranek przyspieszy ich leczenie się. Możesz również sięgnąć po maść rumiankową czy kosmetyki z lanoliną. Lanolina zmniejsza rozdrażnienia, natłuszcza oraz nawilża skórę. Kosmetyków nie należy zmywać z piersi przed karmieniem. Możesz również stosować ochronnych nakładek na brodawki. Po kilku dniach ranki zagoją się, a twoje piersi przyzwyczają się do nowego traktowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here