Odbijanie po jedzeniu zwykle jest dobrym odruchem fizjologicznym oraz nie winno być podstawy do większego lęku. W niedużej liczby wypadków może być u osób z schorzeniami nerwicowymi. Jednak należy liczyć na uwadze, iż u większości chorych liczne bekanie będzie efektem zmian organicznych. Z zasady połączonych pomiędzy innymi z schorzeniami pracy górnej części przewodu pokarmowego, przetoką okrężnico-żołądkową czy niedrożnością przewodu pokarmowego. Gdy warto zgłosić się do specjalisty? Jak ograniczyć te nieprzyjemne choroby?
Czym jest odbijanie?
Odbijanie jest wydaleniem ustami powietrza znajdującego się w górnym fragmencie przewodu pokarmowego (przede wszystkim przełyku oraz żołądku). Powietrze znajduje się do żołądka podczas jedzenia. Powszechnie znajduje się, w czasie jednego posiłku połykamy chociażby 200 ml powietrza (ok.3-4 ml na jeden kęs). Co istotne, ilość połkniętego powietrza może wzrastać wraz ze wzrostem tempa jedzenia i wielkości danego posiłku. Im będziemy spożywali większe ilości oraz im już będziemy to robili, tym wysoce będziemy połykali powietrza, które nasz organizm będzie musiał wydalić.
Także liczne odbijanie może być także spotęgowane przez:
•alkohol,
•napoje gazowane,
•słodycze,
•tłuste pokarmy.
Odbijanie powietrzem – lub że być symptomem dolegliwości?
Odbijanie zwykle nie zwiastuje poważnej dolegliwości układu pokarmowego. Niejednokrotnie jest to dobry odruch fizjologiczny, jaki że być efektem nadmiernej liczby jedzenia. Rzadko jest objawem groźnych choroby pomiędzy innymi takich jak: „leniwy” żołądek, schorzenia kurczliwości dolnego zwieracza przełyku, lub upośledzeniem drożności przewodu pokarmowego. Natomiast gdy sygnały się nasilają, warto udać się do specjalisty. Na bazie przeprowadzonego wywiadu i pewnych badań, ustalana jest kwalifikacja oraz podejmowane leczenie. Do zdiagnozowania chorób układu pokarmowego niejednokrotnie zajmuje się następujące analizowania: kontrastowe analizowania radiologiczne, gastroskopię, a również badanie ciśnienia przełyku i badanie pracy elektrycznej żołądka (wykonywane sporadycznie).
Niestrawność żołądka – jak ograniczyć?
Choroby ze strony układu pokarmowego potrafią stanowić nie tylko nieprzyjemne, jednak także wstydliwe oraz utrudniać prawidłowe działanie. Dobrze jest kojarzyć się do kilku praktycznych reguł oraz wskazań, które efektywnie pomogą ograniczyć reakcje naszego organizmu. Odbijanie się można zminimalizować przez zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych. Po pierwsze, ważna jest zmiana sposobu jedzenia. Przede wszystkim mowa tutaj o wolniejszym spożywaniu posiłków. Także warto zwrócić uwagę na wielkość porcji, które winnym być mniejsze. Kuchnia również winna być lekka. Warto zrezygnować z tłustych potraw, a również nadmiernego spożywania słodyczy, które wzmagają puste odbijanie. Po drugie, każdy kęs winien być dobrze pogryziony. Wtedy do żołądka znajduje się mniej powietrza. Po trzecie, zrezygnujmy z gazowanych napojów, a również alkoholu. Zwiększają one objętość gazów w żołądku. Po czwarte, wszystkie pastylki musujące wypijajmy po ich całkowitym rozpuszczeniu się. Nie wystawiamy się wówczas na nieprzyjemne odbijanie.
Niestrawność – dieta
By uniknąć niestrawności, należy przestrzegać kilku zasad prawidłowego żywienia się, na przykład jeść 3-4 posiłki dziennie zamiast 1-2. Posiłki winnym być przeżuwane oraz jedzone w porządku oraz bez pośpiechu. Ostatni posiłek winien być jedzony nie później aniżeli 3 godziny przed snem. Osobom uskarżającym się na popularną niestrawność poleca się unikanie smażonych oraz tłustych potraw, jakie potrafią podrażnić żołądek. Tak naprawdę, wzdęcia nie składają się z ilością gazów w przewodzie pokarmowym, a przede każdym z ich subiektywnym odczuwaniem. Pomimo to ograniczenie ich liczby zazwyczaj pomaga. By uniknąć wzdęcia brzucha, należy ograniczyć ilość wypijanych napojów gazowanych, gazopędnych potraw (fasolka, groch, cebula, jabłka) oraz starać się jeść stopniowo. Zgaga wymaga obserwacji reakcji organizmu na pewne potrawy, ponieważ u każdej mającej na nią osoby sygnały potrafią pojawić się po czymś innym. Na zgagę pomaga wypicie np. mleka. Po jedzeniu najlepiej się nie schylać, ponieważ to akurat może skutkować cofanie się kwasów żołądkowych do przełyku.
Podsumowanie
Odbijanie się zwykle jest dobrym odruchem fizjologicznym naszego organizmu. Występuje po jedzeniu, podczas którego połykamy chociażby 200 ml powietrza. Warto pamiętać, iż im szybciej jemy a im większe ilości, tym bardzo powietrza dociera do naszego układu pokarmowego. Więc posiłki jedzmy stopniowo, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Bekanie może być także spotęgowane przez spożywanie tłustych potraw, słodyczy, a również alkoholu. Więc warto zrezygnować z tychże artykułów. Gdy sygnały nie znikają, warto zgłosić się do specjalisty, który na bazie wywiadu oraz pewnych badań stwierdzi, lub mamy na niestrawność, lub może wystąpiła u nas poważniejsza dolegliwość. Połączona pomiędzy innymi z schorzeniami kurczliwości dolnego odcinka przełyku, „leniwym” żołądkiem lub przetoką okrężnico-żołądkową.