Z koniecznością spłaty rat kilku pożyczek i kredytów jednocześnie walczy spora ilość rodzin w Polsce. Nie mają oni także wiedzy jak mogliby poprawić swoje położenie finansowe. Kiedy wy również borykacie się z takim problemem, powinniście zapoznać się z kilkoma rozwiązaniami, które czasem warto wcielić w życie.
Możliwe, że to właśnie dzięki nim uda się szybciej spłacić choć niektóre zobowiązania. Zadziałać tutaj może konsolidacja pożyczek i kredytów. Polega ona na spłaceniu aktualnego zadłużenia za pomocą kredytu konsolidacyjnego. W tym celu musimy udać się do banku bądź pozabankowej instytucji finansowej.
Sprawdzanie zdolności finansowej
Jeśli zdecydujemy się na oddłużenie za pomocą kredytu bankowego musimy liczyć się z tym, że bank zanim podejmie decyzję o udzieleniu nam kredytu konsolidacyjnego sprawdzi naszą zdolność kredytową.
Ekspert Kredytowy z firmy Habza Finanse radzi – kiedy podjęliśmy decyzję o tym, aby starać się o konsolidację w banku nie powinniśmy robić tego na własną rękę. Pierwsze kroki powinniśmy natomiast skierować do firmy pomagającej osobom zadłużonym. Profesjonalny doradca kredytowy oceni naszą sytuację oraz szanse na kredyt konsolidacyjny. Co więcej ma możliwość prowadzenia negocjacji z osobą decyzyjną w banku, czego nie możemy zrobić w pojedynkę. To znacząco zwiększa nasze szanse na pozytywną decyzję. Kredyt konsolidacyjny w banku jest bardziej skomplikowany, wymaga od nas dużego zaangażowania i zgromadzenia wielu dokumentów. Jednakże jest to rozwiązanie tańsze niż pożyczka w instytucji pozabankowej.
Jeśli tylko okażemy się dla banku wiarygodni pod względem finansowym mamy duże szanse na kredyt konsolidacyjny. Najlepiej, gdy otrzymujemy stałe wynagrodzenie każdego miesiąca. Na przykład pracujemy w oparciu o umowę o pracę.
Kiedy nie chcemy korzystać z oferty banku, bądź ten odmówił nam udzielenia kredytu konsolidacyjnego możemy starać się o pożyczkę konsolidacyjną w instytucji pozabankowej. W tym przypadku procedura jest bardziej uproszczona. Z pewnością jednak potrzebne będą nam dokumenty, które potwierdzą nasze aktualne zadłużenie. A to co przede wszystkim odróżnia instytucje pozabankowe od banków to fakt, że nie muszą one weryfikować swoich klientów pod kątem ich historii kredytowej. Jeśli więc jest ona nienajlepsza mamy znacznie większe szanse właśnie na pożyczkę konsolidacyjną.
Nie tylko konsolidacja
Kiedy już formalnie uda nam się uporządkować nasze finanse. Do spłaty mamy już tylko jedną niższą ratę kredytu konsolidacyjnego, która nie jest już dla nas tak dużym obciążeniem jak suma wszystkich rat przed konsolidacją. Musimy pamiętać aby spłacać nową ratę zgodnie z harmonogramem spłat i w określonej w umowie kredytu wysokości. Jednak to nie jedyne działania, które musimy wdrożyć.
Należy także wyciągnąć lekcję z takiej sytuacji. Od teraz musimy dokładnie przyglądać się swoim finansom i właściwie nimi gospodarować. Nie możemy ponownie doprowadzić do takiego zadłużenia. W tym celu powinniśmy zrezygnować z nowych kredytów, pożyczek czy chwilówek. Taki stan powinien utrzymać się przynajmniej do czasu kiedy spłacimy wszystkie raty kredytu konsolidacyjnego. Zanim zdecydujemy się na no nowe zobowiązanie powinniśmy spłacić aktualne. W ten sposób nie wpadniemy ponownie w pętlę kredytów.