Szybki oraz niezwykle bolesny ucisk w nerkach oraz pachwinach, zmniejszenie ruchów, temperatura? To prawdopodobnie być symptom ataku kolki nerkowej. Kolka pojawia się, bo z moczu wytrącają się złogi, tzw. kamienie nerkowe. Jak temu zaradzić a co wykonać, jeśli kamica już się pojawi? Kolka nerkowa to bardzo ważny symptom kamicy nerkowej. Promieniujący ucisk może ustąpić instynktownie (tak dzieje się niezwykle powszechnie), a jeżeli nie, należy udać się do szpitala. Kamica nerkowa w ciąży to częsta choroba. Wiele może zdziałać profilaktyka oraz tak stała opieka lekarska (zwłaszcza gdy kobieta przed ciążą miała na kamicę). Kamica nerkowa, odmiennie kamica moczowa, występuje pod wpływem składania się w drogach moczowych w formie złogów związków chemicznych tych w moczu. Ze powodu na budowę chemiczną, rozróżniamy parę rodzajów kamieni nerkowych.

Które są sygnały kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa to obecność złogów (kamieni moczowych) w ciągu moczowym. Złogi składają się zwykle ze szczawianów, fosforanów, wapnia oraz pozostałych części moczu w stanie kamieni. Zdrowy organizm zawiera substancje w postaci rozpuszczonej. Najpopularniejsze sygnały kamicy nerkowej:

kolka nerkowa

zmęczenie organizmu

uciski w pachwinie

mdłości

biegunki

liczne parcie na mocz (odczucie konieczności oddania moczu)

palenie w trakcie wydalania moczu

odczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza

u panów – ucisk promieniujący do czubka prącia.

Zagrożenie kamicą nerkową w czasie ciążyJakie są etiologie kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa występuje dosyć powszechnie: atak kolki nerkowej zdarza się minimum raz w życiu u 10% panów oraz u 5% kobiet. Dolegliwość spotyka panów oraz kobiety pomiędzy 20. a 40. rokiem życia (1). Najpopularniejszą etiologią zaburzenia jest wystąpienie kolki nerkowej. Jest parę powodów tego stanu:

nieprawidłowy odpływ moczu z jednej czy obu nerek (np. z względu przerostu gruczołu krokowego)

za mała ilość substancji hamujących bycie się złogów (np. cytryniany, magnez)

obecność innej dolegliwości czy schorzenia, które sprzyja wystąpieniu kamicy nerkowej (na przykład nadczynność przytarczyc, dolegliwości zapalne jelit (dolegliwość Leśniowskiego oraz Crohna) czy operacje jelita cienkiego, stosowanie za wielkich ilości witaminy D czy środków wapnia. Etiologią że być również stosowanie niezwykle wielkich ilości witaminy C.

Kamica nerkowa w ciąży

W wypadku kobiet ciężarnych, sygnały kolki nerkowej pojawiają się zwykle w II oraz III trymestrze ciąży. Są tak uciążliwe, iż potrafią być mieszane z bólami porodowymi (przez wiele kobiet odczuwane chociażby jako większe aniżeli uciski porodowe). To kłopot diagnostyczny oraz leczniczy, natomiast badanie kobiety w ciąży pod kątem kamicy jest coś inne. Nie pobiera się ze wszelkich technik diagnostycznych, bo że toż wpłynąć niekorzystnie na płód (zwłaszcza w Oraz trymestrze). Badanie przebiega następująco:

w chwili podejrzenia kamicy nerkowej u ciężarnej, badaniem pierwszego wyboru jest USG (także tzw. USG przezpochwowe, zwłaszcza przydatne do wykrywania złogów w przypęcherzowym obrębie moczowodu)

ogólne badanie moczu

analizowania rentgenowskie (urografia, tomorafia komputerowa) wykorzystuje się tylko w ciężkich wypadkach czy powikłanych

rezonans magnetyczny (NMR) – zajmuje się w pewnych sytuacjach

Niejednokrotnie natomiast kamienie nerkowe instynktownie ulegają wydaleniu, a specjalista przepisuje środki przeciwbólowe oraz rozkurczowe, które pomagają przetrwać atak kolki nerkowej. Niezwykle powszechnie kolka nerkowa jest pokłosiem chorób układu moczowego w ciąży.

Diagnostyka oraz leczenie kamicy nerkowej w ciąży

Spośród metod diagnostycznych kamicy nerkowej nie każde potrafią być użyte do diagnostyki kamicy nerkowej w ciąży. Niejednokrotnie wykonywane jest badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej. Jest to badanie bezpieczne w trakcie ciąży. Różne formy, jak urografia, przeglądowe RTG jamy brzusznej lub tomografia komputerowa nie są niezbędne w ciąży, ze powodu na szkodliwy nacisk promieniowania na płód. W wypadku pojawienia się symptomów mogących wskazywać na kamicę nerkową należy niezwłocznie skontaktować się z urologiem. Ucisk w strefie lędźwiowej, temperatura lub choroba układu moczowego potrafią być efektem zastoju moczu, który wynika z nacisku macicy. Jest toż szkodliwe, bo może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Leczenie kamicy nerkowej w ciąży wygląda również trochę odmiennie, aniżeli u osoby nieciężarnej. W leczeniu wiąże się zwłaszcza środki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz rozkurczowe. Bardzo istotne jest jeszcze właściwe nawodnienie organizmu. Zwłaszcza polecane są napoje z aronii, czarnej porzeczki, które mają wielkie dawek witaminy C, hamujące wzrost bakterii przez zakwaszenie moczu. Można również wykorzystywać środki zawierające żurawinę, która jest funkcjonowanie odkażające na drogi moczowe. Pomocna w leczeniu jest również odpowiednia dieta w dolegliwościach nerek, wartościowa w pietruszkę, seler lub owoce jałowca. Bezwzględnym przeciwwskazaniem w leczeniu kamicy nerkowej w ciąży jest PCNL – przezskórna nefrolitotrypsja (rozkruszanie złogów nerkowych). W trudniejszych wypadkach, jeśli kamień blokuje moczowód, wprowadzany jest dren. Jeśli u pacjentki występuje silna temperatura wykonywana jest operacja, bo jest wówczas ryzyko zatrucia organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here