Kamica nerkowa niezwykle powszechnie przebiega bezobjawowo. Zdarza się, iż o istnieniu zaburzenia dowiadujemy się w okresie ataku kolki nerkowej. Pojawia się przeszywający ucisk, utrudniający działanie. Czym jest piasek na nerkach oraz jak złagodzić ucisk?

Piasek na nerkach to kryształki moczu, czyli elementy moczu w postaci stałej (u młodego człowieka dzielą się). Jeśli występuje zwiększone natężenie tychże elementów, wytrącają się złogi (kamienie nerkowe). Złogi przemieszczają się w ciągu moczowym, co powoduje ucisk, czasem określany jako większy aniżeli uciski porodowe. Piasek na nerkach składa się niejednokrotnie ze:

szczawianu czy fosforanu wapnia

kwasu moczowego (trochę rzadziej)

fosforanu magnezowo-amonowego (tzw. struwitu, tenże sposób kamieni występuje przede wszystkim u osób z przewlekłym zakażeniem nerek)

cystyny

Czym jest atak kolki nerkowej?

Atak kolki nerkowej to nagły, przeszywający ucisk, który pojawia się w strefach nerek oraz może przenikać do pachwiny. Czynnikiem jest poruszanie się kamieni nerkowych z nerki do moczowodu. Ucisk może okresowo wzmagać się oraz słabnąć i przypominać ucisk brzucha. Inne sygnały ataku kolki nerkowej:

parcie na mocz

ucisk w trakcie wydalania moczu

temperatura

mdłości

laksacja

krew w moczu

Ucisk może uważać się do kilku dni. Niejednokrotnie choroby kończą się wraz z wydaleniem kamienia. Podczas dolegliwości potrafią nastąpić pewne z tychże symptomów. W wypadku pojawienia się temperatury oraz krwi w moczu, należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Etiologie kamicy nerkowej

Kamica nerkowa jest dolegliwością ogólnoustrojową, na którą jest chociażby 10% osób w krajach rozwiniętych (3). Kamica ma chęć do nawrotów, zwłaszcza jeśli jest czy grała w rodzinie. Etiologie dolegliwości (1):

choroby dróg moczowych

nieprawidłowy odpływ moczu z nerek (np. z względu przerostu gruczołu krokowego)

za mała ilość substancji hamujących składanie się złogów (np. cytryniany, magnez)

występowanie różnego zaburzenia (np. nieswoiste dolegliwości jelit – dolegliwość Leśniowskiego oraz Crohna) czy operacje jelita cienkiego

stosowanie za wielkich ilości witaminy D czy środków wapnia czy niezwykle ważne ilości witaminy C.

Ciężko natomiast wskazać bezpośrednią etiologię kamicy nerkowej.

Rozpoznanie piasku w nerce

Jak wspomniano piasek w nerkach można dostrzec w trakcie analizowania USG czy w czasie analizowania ogólnego moczu. Gdy pacjent zgłasza charakterystyczne sygnały kolki nerkowej, zazwyczaj nie ma wątpliwości z rozpoznaniem kamicy moczowej. Specjalista może potwierdzić obecność złogu, zlecając badanie radiograficzne – RTG przeglądowe jamy brzusznej, na jakim zalicza się wielkość i wysokość, na jakiej znajduje się złóg. Że nie wszystkie kamienie nerkowe są wykonane z kryształów cieniujących, a zatem nie zawsze udaje się je wyrazić na zdjęciu RTG. Badaniem pomocniczym jest przeprowadzenie USG jamy brzusznej, w którym zalicza się stopień zastoju w drogach moczowych i możliwe zniszczenie miąższu nerki. Uzupełnieniem diagnostyki piasku w nerkach jest badanie ogólne moczu, które w 75 proc. wypadków sugeruje na krwinkomocz czy krwiomocz i, w pewnych wypadkach, leukocyturię.

Piasek na nerkach – objawyJak leczyć złogi w nerkach?

Kamica nerkowa nie jest całkowicie uleczalna, natomiast można w ogromnym stopniu ograniczyć ryzyko nastąpienia nawrotów. Skutecznym sposobem zapobiegania dolegliwości oraz liczeniu się złogów jest systematyczne utrzymywanie kuracji:

normalne picie niezwykle ważnej liczby wody (blisko 3 litrów). Najlepiej, by była to woda przegotowana, woda niegazowana oraz słaba herbata

zmniejszenie spożycia soli kuchennej, mieszanek przyprawowych, dań w proszku (zup oraz sosów rodzaju instant) i wszystkich artykułów z wielką ilością soli (solone orzeszki, konserwy rybne oraz mięsne)

w kamicy szczawianowej (niejednokrotnie występującej) poleca się picie soków owocowych, owoców cytrusowych oraz jedzenie pełnoziarnistych artykułów zbożowych, ogórków, cebulki, kukurydzy, masła. Zabronione są artykuły, które mają glutaminian sodu, a również szczaw, szpinak, rabarbar, czekolada, kakao, mocna herbata oraz mocna kawa naturalna

w kamicy moczanowej należy spożywać owoce cytrusowe, napoje owocowe, ziemniaki, mleko, chude sery twarogowe, miód, cukier, a unikać podrobów, wieprzowiny, baraniny, ryb (szprotów, śledzi, sardynek), czekolady, kakao, mocnej herbaty, mocnej kawy zwykłej, orzechów, nasion roślin strączkowych i zup gotowanych na wywarach mięsnych, kostnych oraz grzybowych

w kamicy fosforanowo-wapniowej warto spożywać mięso, ryby, pieczywo, kaszę gryczaną, kaszę jęczmienną, pęczak, makarony, masło, miód, napoje oraz owoce cytrusowe. Niewskazane są: alkaliczne wody mineralne, mleko oraz produkty mleczne, sery podpuszczkowe, jaja, nasiona roślin strączkowych, szpinak, szczaw, rabarbar, czekolada, kakao, mocna herbata, mocna kawa naturalna, konserwy rybne

w wypadku kamicy struwitowej warto pić napoje owocowe, cytrusy, warzywa możne w magnez (np. kukurydza) oraz ograniczać sery dojrzewające, sery topione, mleko, mięso oraz przetwory mięsne, konserwy, żółtko jaj, podroby, ryby, nasiona roślin strączkowych, gruboziarniste artykuły zbożowe, kakao, czekolada, orzechy

W cięższych wypadkach potrzebne jest leczenie chirurgiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here