Zdrowa, odżywiona oraz błyszcząca skóra jest marzeniem każdego człowieka. To ona decyduje o naszej samoocenie, a również postrzeganiu przez otoczenie. Niestety, powszechnie daje się, iż nasza skóra nie wygląda tak jakbyśmy sobie tego życzyli oraz zaczynają pojawiać się kłopoty skórne. Choć w części wypadków dolegliwości skóry nie zagrażają życiu, to potrafią być znak ostrzegawczy, iż w swym organizmie występują niepokojące zmiany. Jednym z ważnych elementów, który ma pomysł na stan naszej skóry jest stres.

Stres a zdrowie

Stres jest nieodłącznym elementem życia oraz może oddziaływać na swoje normalne działanie. Szczególnego znaczenia nabiera w nowym świecie. Nawał obowiązków, krótkie terminy realizacji zadań, inne sprawy do załatwienia. To wszystko może potęgować rozciągnięcie nerwowe. Wtedy stres staje się katalizatorem wielu negatywnych występujących w systemie zmian na poziomie organów, tkanek czy poszczególnych systemów ciała.

Stres może łączyć się z wyzwaniami zawodowymi czy wynikać z sytuacji rodzinnej, a chociażby zdrowotnej.

Rozróżniamy dwa typy lęku: eustres oraz dystres. O ile tenże pierwszy decyduje się jako stres pozytywny, pobudzający oraz zachęcający do działania. Wtedy przeszkody, które pojawiają się w życiu nie są większego wyzwania. Chętnie wybieramy się do funkcjonowania oraz rozwiązania danego kłopotu, który stanął nam na drodze. O tyle tenże drugi jest stresem negatywnym, jaki może nas paraliżować oraz doprowadzać do trwałych schorzeń. Zwłaszcza niebezpieczny jest długi stres, jaki może być wyniszczający dla organizmu.

Odpowiedzią na stres, która może źle oddziaływać na wygląd naszego zdrowia jest:

agresja,

nadużywanie alkoholu oraz papierosów,

wyrywanie włosów,

rozdrapywanie zmian skórnych.

Dolegliwości dermatologiczne spowodowane stresem

Dolegliwości skórne zaliczane są do chorób o podłożu psychosomatycznym. Z prowadzonych badań wynika, iż brzydka cera występująca 46% osób wynika z pewnych schorzeń psychicznych. Stresorami, które zwłaszcza niekorzystnie oddziałują na stan skóry są: promieniowanie ultrafioletowe, zniszczenia, gorączka, wilgoć, kryzysy psychologiczne, obciążenia, nieradzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Zmiany na skórze wywołane dużym stresem potrafią przybrać formę trądziku, pokrzywki, świądu, łojotokowego zapalenia skóry, a chociażby łuszczycy. Czas inkubacji w współzależności od zaburzenia jest inny oraz może mieć od sekundy aż do kilku dni.

Stres odbija się negatywnie na naszym wyglądzie

Przedwczesne starzenie się skóry

Gdy nie robisz nic, by przeciwdziałać negatywnemu wpływowi lęku na Twoje życie oraz zdrowie, stopień kortyzolu może okazać się tak duży, iż zacznie powodować nadciśnienie, przybieranie na wadze, a chociażby utratę kolagenu. To tylko ta ostatnia konsekwencja jest etiologią przedwczesnego starzenia się skóry oraz pojawiania się pierwszych zmarszczek. Z względu braku kolagenu skóra traci swoją elastyczność, a zmarszczki w pierwszej kolejności pojawiają się na twarzy, szyi i dłoniach.

Obniżona wytrzymałość oraz wolna regeneracja

Skóra osoby chorej na duży stopień lęku traci swoją naturalną wytrzymałość lub możliwość regeneracji. Jest przez to bardzo wrażliwa na rozdrażnienia oraz choroby, a zniszczenia, skaleczenie lub poparzenia goją się o wielu wolniej. Na skórze pojawiają się również przebarwienia oraz krosty. Jak widzisz, nadmierny stopień lęku może niezwykle niekorzystnie wpłynąć nie wyłącznie na Twoje zdrowie, a też na stan zewnętrzny. Oczywiście są kosmetyki, które ułatwią Ci przywrócić wygląd do dawnego stanu, natomiast zdecydowanie lepiej jest zapobiegać takim kłopotom.

Walka ze stresem

W wypadku zaburzeń dermatologicznych stosuje się różnorodne sposoby leczenia. Mowa tutaj nie tylko o standardowej postaci kuracji, jednak też o zastosowaniu leków, których celem jest zniwelowanie odczuwanego przez chorych lęku. Niejednokrotnie stosuje się techniki relaksacyjne, a również muzykoterapię. Jeśli powyższe próby redukcji lęku oraz niepotrzebnego napięcia nerwowego się nie powiodły oraz sam nie możemy poradzić sobie z kłopotem. Wtedy warto udać się po specjalistyczną pomoc. Dobrym wyjściem że być jedna psychoterapia. Gdy oraz ona zawiedzie, warto zgłosić się do grupy wsparcia.

Podsumowanie

Stres odgrywa kluczową funkcję w naszym normalnym życiu. Może przybierać pozytywną formę oraz zachęcać do działania, jak także paraliżować oraz wzbudzać odczucie strachu, a chociażby stresu, co może owocować rezygnacją oraz wycofaniem. Niezwykle powszechnie odpowiedzią na stres może być ucieczka w alkohol czy papierosy. Pojawiają się działania autodestrukcyjne, pomiędzy innymi takie jak wyrywanie włosów, lub rozdrapywanie ran skórnych. Musimy pamiętać o tym, iż stres może być destrukcyjny nacisk na poziom naszej skóry. Wszyscy chcemy, by skóra była błyszcząca, zdrowa oraz odżywiona. Niestety, rozciągnięcie nerwowe nie będzie wpływało dobrze na kondycję skóry. Najpopularniejsze reakcje skórne na stres to pomiędzy innymi trądzik, świąd, pokrzywka lub łuszczyca. By zajmować się nieskazitelną skórą, musimy zapoznać się eliminować stres z swego codziennego życia. W tym celu warto sięgnąć po techniki relaksacyjne, muzykoterapię. Pomocna może stanowić także psychoterapia, a również grupy wsparcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here