Wysokie ciśnienie rozkurczowe - co oznacza?

Każdy człowiek powinien regularnie sprawdzać stan swojego ciśnienia krwi. Jest to badanie, które można wykonać bez żadnych większych problemów, dysponując po prostu dobrym i działającym ciśnieniomierzem. Aparaty miernicze dostępne są już w każdym markecie z elektroniką, a ich cena jest zazwyczaj na tyle niewielka, iż wszyscy ludzie powinni je sobie kupić, inwestując tym sposobem we własne zdrowie. Dzięki takim sprzętom można bowiem samodzielnie sprawdzać swoje ciśnienie rozkurczowe i szybko zareagować, jeżeli będzie ono nieprawidłowo wysokie. A co to w ogóle oznacza? Czy ten objaw powinien kogokolwiek zaniepokoić?

Wbrew powszechnym przekonaniom nienaturalne podwyższone ciśnienie rozkurczowe nie musi być wcale od razu objawem strasznej i śmiertelnej choroby. Nierzadko może ono pojawić się nawet u tych osób, które są absolutnie zdrowe. Jeśli jednak podwyższone ciśnienie będzie występować dość regularnie, warto by było mu się rzetelniej przyjrzeć. Aby ustalić, czy jest ono objawem choroby, trzeba wykonać dodatkowe badania lub po prostu skonsultować się z dobrym kardiologiem. Lekarz sam na pewno zdoła ustalić, czy chory powinien obawiać się właśnie taką przypadłością. W razie czego zaproponuje mu odpowiednie leczenie, składające się ze specjalistycznych środków farmakologicznych, lub nakaże mu… zmienić cały styl życia. Bo wbrew pozorom często to on przyczynia się do zwiększonego ciśnienia.

Często bowiem podwyższone ciśnienie występuje u tych osób, które nie odżywiają się zbyt zdrowo. Przede wszystkim nie stronią od bardzo tłustych i obciążających organizm pokarmów, które popijają ogromną ilością kawy, mocnej herbaty lub wysokoprocentowymi napojami. Osoby odżywiające się dokładnie w taki sposób zazwyczaj też mało się ruszają i większość wolnego czasu spędzają na kanapie – przed ekranem telewizora lub komputera. Dla nikogo nie będzie to zdrowy styl życia, dlatego szybko da on o sobie znać. Objawi się m.in. podwyższonym ciśnieniem, które później może przejść w znacznie poważniejsze choroby.

serce.info.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie hemoroidów
Następny artykułDobre działania diety

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here