Endokrynologia jest zaawansowaną specjalizacją w dziedzinie medycyny. Jej praktyka bardzo często łączy się z innymi dziedzinami medycznymi. Jest to spowodowane tym, że działanie hormonów i gruczołów wpływa na nasze prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, układu krwionośnego, odpornościowego, a także rozrodczego. To właśnie to sprawia, że bycie specjalistą endokrynologii możesz rozpocząć, jeżeli posiadasz inną specjalizacje II stopnia. Zaliczać się do tego będą specjalizacje chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii, położnictwa i ginekologii. Jakie są wstępne wymagania do podjęcia się pracy w takim zawodzie? Czy możemy w takim celu wyrobić sobie kurs zawodowy? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-endokrynologiem-endokrynolog-i-wyksztalcenie-lekarskie/
Wymagania wstępne – praca jako endokrynolog
Na początek należy wspomnieć o uczelni wyższej. Musisz posiadać ukończone studia medyczne. Dodatkowo musisz posiadać prawo do wykonywania zawodu lekarza
Oprócz tego istotne są Twoje cechy osobowości. Praca endokrynologa będzie to zajęcie dla osoby odpowiedzialnej, która umie sprzeciwić się wszelkim zachciankom pacjenta i jasno wytłumaczyć w jak poważnym stanie jest obecny stan zdrowia, jeśli jest to konieczne. W tej pracy bardzo ważna jest też spora cierpliwość, wytrzymałość na silny stres, chęć niesienia pomocy innym oraz poczucie misji.
Ogólny kurs na endokrynologa
Wyrobienie specjalizacji w dziedzinie endokrynologii wymaga od nas przynajmniej 3 lat praktyki. W tym czasie pracować możemy w branży zajmującej się tą specjalizacją. Inną opcją jest ukończenie sporej ilości kursów poszerzających Twoje umiejętności. Taki kurs jest wspólny dla wszystkich lekarzy. Zaliczyć musisz równeż kurs:
- Wprowadzający w zagadnienia endokrynologii
- Zdrowie publiczne
- Onkologiczne choroby gruczołów dokrewnych
- Współczesne spojrzenie na patofizjologię i choroby układu dokrewnego
- Doskonalący na jeden rok trwania specjalizacji
- Atestacyjny
- Egzamin specjalizacyjny.
Kiedy wszystko to zaliczysz, będziesz miał jeszcze przed sobą PES, czyli inaczej mówiąc: państwowy egzamin specjalizacyjny. Jest on złożony z trzech etapów. Pierwszy etap to 120 pytań testowych. Drugi to ocena Twojej praktyki, stawianie diagnozy i ustalenie programu leczenia. Etap trzeci jest to ustny egzamin sprawdzający wiedzę.
Zobacz też: https://odkrywcy.pl/w-jaki-sposob-zostac-projektantem-drog/