skurcze ciążowe macicy

Skurcze macicy są cechą fizjologiczną kobiety ciężarnej po 20 tygodniu ciąży. Rejestracja skurczów macicy w ciąży umożliwia wykryć zaczynający się poród, a również zweryfikować stan płodu w badaniu kardiotokograficznym. Skurcz macicy powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzowodniowego.

Fizjologia skurczów macicy

Miarą aktywności macicy jest ilość występujących skurczów. Po przejściu wartości 2,66 kPa, skurcz macicy jest wyczuwalny palpacyjnie oraz powoduje u kobiety ucisk.

Można wyróżnić dwa typy skurczów ciążowych:

•pierwszy spośród nich cechuje się nieskoordynowanymi skurczami powodującymi wzrost ciśnienia o niewielkiej amplitudzie. Pojawiają się z dość wysoką częstotliwością po 20 tygodniu ciąży, swoistymi falami, to ich nazwa − fale Alvareza.
•drugi rodzaj skurczów ciążowych wspomina już trochę skurcze porodowe. Z tą różnicą, iż ich skuteczność jest delikatniejsza od skurczów porodowych i pojawiają się w dłuższych odstępach czasu. Noszą nazwę skurczów Braxtona-Hicksa.
Na blisko trzy tygodnie przed porodem kobieta może zacząć śledzić u siebie nowe nieregularne skurcze. Mogą one być zintegrowane z obniżonym dnem macicy a jej dużymi przygotowaniami do mającego nastąpić porodu. Fizjologia tychże skurczów okazuje się pobolewaniem w podbrzuszu. Są toż skurcze obniżające, a ich znaczeniem jest wzmocnienie procesie optymalnego składania się płodu. Kontynuację tego czasie przejmują skurcze przepowiadające. Po 38 tygodniu siła skurczów przepowiadających może mieć dla kobiety odczuwalna w sposób dotkliwy. Czynnikiem tego jest ciśnienie wewnątrzmaciczne przekraczające 6 kPa, które powoduje ucisk.

skurcze macicy w czasie ciąży co oznaczają

Przeznaczenie skurczów macicy

Część kobiet radzi sobie w chwili nastąpienia tego rodzaju skurczów intuicyjnie, ćwicząc oddychanie czy zmieniając dotychczasową pozycję. Zresztą to, iż podczas zmiany pozycji odczuwalność skurczów maleje, różni je z skurczów porodowych, które z upływem czasu rozwijają się. U pewnych kobiet natomiast, odczuwalność skurczów przepowiadających przekracza ich indywidualną wytrzymałość na ucisk. A im bliżej porodu, tym częstotliwość skurczów uczy się. Kończą się one skurczami wstawiającymi, w trakcie których u dobrze ułożonego płodu jest dobra możliwość wstawienia główki do przewodu rodnego. W trakcie nastąpienia skurczów macica wydaje się prosta oraz rozwija się na krótki czas. Choroby bólowe, które pojawiają się w trakcie występowania skurczów, kobiety czują indywidualnie. Zdarza się, iż ucisk promieniuje w strefy lędźwiowe, co niepokoi ciężarną. U większości kobiet skurcze w ciąży są porównywane do bóli miesiączkowych lub daj nie są odczuwalne. Wszystko zależy od różnic osobistych oraz innej wrażliwości na tego typu dolegliwości. Radzenie sobie z uciskiem, podobnie jak radzenie sobie ze stresem jest funkcjonalną oraz odpowiednią umiejętnością, którą warto poznać, szczególnie wydając się do porodu. Matka natura wyposażyła kobietę w normalną zdolność odpowiedzi w chwili, gdy zaczyna się poród. Wystarczy, iż wsłuchasz się w swoje ciało, zaufasz sobie samej oraz intuicyjnie podejmiesz działania, które pomogą ci przejść pomyślnie przez wszystkie części porodu. Na tyle tej długiej drogi spotka cię to, na co czekałaś przez ostatnie dziewięć miesięcy – twoje dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here