Dbałość o skórę skłonną do nadwrażliwości stanowi wielkie wyzwanie, ponieważ podatna jest ona na występowanie niedoskonałości oraz podrażnień. Należy z rozmysłem dobierać wykorzystywane kremy, jak także chronić skórę przed działaniem niekorzystnych elementów zewnętrznych. Wrażliwa skóra jest zatem wymagająca pod wielu względami. Jak dbać o skórę skłonną do podrażnień i o czym myśleć w codziennej pielęgnacji?

Cera wrażliwa – krótka charakterystyka najpopularniejszych kłopotów

Ludzka skóra wymaga codziennej pielęgnacji, której podstawą jest oczyszczanie i nawilżanie. Wykorzystywanie dobrze dobranych kosmetyków, sprzyja zachowaniu zdrowego oraz prawidłowego wyglądu cery. Natomiast w wypadku cery wrażliwej, optymalna pielęgnacja stanowi duże zagadnienie, ponieważ z jej skuteczności uzależniona jest kondycja skóry. Cera wrażliwa narażona jest na występowanie niedoskonałości, wśród których niejednokrotnie występuje trądzik, rozdrażnienia na tle alergicznym i poparzenia słoneczne. Kolejnym kłopotem skórnym staje się zbytnia suchość, która też może wynikać z nadwrażliwości cery na funkcjonowanie czynników zewnętrznych. Negatywnie na suchą cerę wrażliwą oddziałują skrajne warunki atmosferyczne, promienie ultrafioletowe, detergenty oraz środki konserwujące, zapachowe i barwniki, zamknięte w kosmetykach. Nie bez znaczenia jest też codzienna dieta oraz błędy pielęgnacyjne.

Skóra wrażliwa lub alergiczna?

Reakcje skóry wrażliwej są błyskawiczne, alergicznej – opóźnione. Właśnie to pozwoli je od siebie odróżnić. Zmiany na skórze alergicznej są po 12-72 godzinach od zetknięcia z substancją drażniącą. Alergia jest dolegliwością wynikającą z braku odporności nie tylko skóry, jednak całego organizmu. U uczuleniowców pojawia się rumień, wysypka, duże łuszczenie. Sygnały te może spowodować każda substancja organiczna oraz nieorganiczna. Zmiany na skórze prowokowane są nie tylko przez kosmetyki, jednak także jedzenie, pyłki roślin, odchody roztoczy, sierść zwierząt, substancje syntetyczne. Taka skóra zazwyczaj niewłaściwie znosi elementy naturalne, niewskazane dla niej są zatem kremy z wyciągami roślinnymi lub pochodzenia zwierzęcego. Z względu opóźnionej reakcji niełatwo jest odnaleźć drażniący skórę alergen, więc leczenie jest ciągłe, skomplikowane oraz musi nie tylko zmiany kosmetyków, jednak także specjalistycznej kuracji farmakologicznej.

Skóra wrażliwa i skłonna do alergii – jak zapobiegać podrażnieniomPodstawy pielęgnacji skóry wrażliwej

Z uwagi na dużą nadwrażliwość, skóra łatwa do występowania podrażnień wymaga kompleksowej trosce o optymalne nawilżenie oraz ochronę. Wybierając kosmetyki, zdecydowanie należy unikać środków, które mają drażniące barwniki, detergenty oraz środki zapachowe. Warto dobrać jeden, przetestowany kosmetyk, jaki nie powoduje podrażnień oraz dostosowywać go w codziennej pielęgnacji. Kosmetyki oraz balsamy nawilżające powinny mieć nienasycone kwasy tłuszczowe, które nawilżają skórę oraz minimalizują występowanie niedoskonałości. Optymalne nawilżanie skóry jest zatem ważne oraz pozytywnie działa na stan cery. Należy również specjalną uwagę przykładać do ochrony cery, która narażona jest systematycznie na kontakt z elementami drażniącymi – niska jakość wody, zanieczyszczenie powietrza i klimatyzacja to jedne z elementów, zaburzających działanie skóry, więc konieczna jest wystarczająca dbałość o jej ochronę. Nieodzowne w tym celu są kosmetyki, optymalnie dopasowane do wieku, stanu skóry, jej właściwości oraz własnych potrzeb.

Kosmetyki profesjonalne – jak dobrać skuteczny krem do cery wrażliwej?

Chcąc dobrać najodpowiedniejszy krem do skóry wrażliwej, należy zwracać uwagę na skład preparatu. Wrażliwa oraz podrażniona skóra wymaga bowiem dobrze skomponowanych elementów, aktywnie ją pielęgnujących. Wśród nich z pewnością wymienić można kwas migdałowy, którego działanie na skórę jest wieloaspektowe – rozjaśnia on cerę, niweluje powstałe na niej przebarwienia, koryguje niedoskonałości oraz minimalizuje oznaki starzenia. Dzięki możliwości do przenikania w głąb skóry oraz działaniu antybakteryjnemu kwas tenże jest jedno z nowych odkryć kosmetologii. Warto myśleć o dobroczynnym działaniu cynku na skórę – element tenże wykorzystywany jest w dermatologii do leczenia powstałych niedoskonałości oraz podrażnień. Działa przeciwzapalnie oraz bakteriostatycznie, reguluje produkcję sebum, regeneruje skórę oraz opóźnia mechanizmy starzenia. Warto względem tego zadbać, aby cynk znajdywał się w składzie kosmetyku, dedykowanego skórze wrażliwej. Innym istotnym komponentem środków dla cery skłonnej do podrażnień jest witamina A, której efektywność w ochronie przeciwstarzeniowej jest często znana. Oddziałuje ona na wygładzenie zmarszczek, optymalne nawilżenie skóry i pobudzenie włókien kolagenowych. Dodatkowo – obniża przebarwienia oraz pozytywnie działa na całą estetykę cery. Jak widać, jest możliwość skutecznej pielęgnacji skóry wrażliwej, mimo iż stanowi ona łatwa do występowania podrażnień oraz wymagająca pod względem codziennej dbałości. Kosmetyki, których skład został zoptymalizowany oraz przeznaczony jest skórze wrażliwej, efektywnie radzą sobie z niedoskonałościami i zabezpieczają skórę przed ekspozycją na drażniące elementy zewnętrzne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here