Skok ze spadochronem - co warto wiedzieć?

Chyba każdy zgodzi się z tym, że skok ze spadochronem jest niezwykle ekscytujący. Jest to niezwykłe przeżycie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się przełamać strach i skoczyć. Co ważne skakać ze spadochronem może niemal każdy.

Pierwszy skok

Pierwszy skok ze spadochronem zawsze odbywa się z instruktorem. Jest to tzw. skok tandemowy. Trzeba bowiem wiedzieć, że skakać samodzielnie nie można bez wcześniejszego ukończenia specjalistycznego szkolenia AFF. Podczas skoku tandemowego skoczek i instruktor połączeni są specjalną uprzężą. To instruktor jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo skoku. Zatem skoczkowi nie pozostaje nic innego jak tylko cieszyć się lotem.

Skok spadochronowy a zdrowie

Skakać ze spadochronem może niemal każdy. Nie ma tu żadnych ograniczeń dotyczących wieku czy płci. Trzeba jednak wiedzieć, że jest kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają skakanie. Mowa tu o grupie określonych chorób. Należą do nich choroby kręgosłupa, niewydolność układu oddechowego i krwionośnego, łamliwość kości oraz padaczka. W przypadku skoków tandemowych pewnym ograniczeniem może być także waga. Trzeba pamiętać, że każdy spadochron ma swoje ograniczenia wagowe.

Skakanie samodzielne

Dla tych, dla których skoki tandemowe już nie wystarczają mogą oni zacząć skakać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to niemożliwe bez ukończenia wcześniej szkolenia AFF. Kurs ten składa się z części teoretycznej i praktycznej. Kończy się egzaminem. Dopiero po jego pozytywnym ukończeniu można rozpocząć samodzielne skakanie ze spadochronem. Na szkoleniu uczestnik pozna wszystkie zasady dotyczące właściwego korzystania ze sprzętu spadochronowego oraz kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Pozwoli to mu na bezpieczne skakanie.

Ile kosztuje skakanie?

Trzeba powiedzieć sobie jasno, że skoki spadochronowe nie należą do sportów tanich. Skok w tandemie kosztuje ok. 400 – 600 zł. Może to jednak być idealny prezent dla bliskiej osoby. Koszt kursu AFF to wydatek ok. kilku tysięcy złotych. Potem dochodzą jeszcze koszty związane z wypożyczeniem sprzętu. Każdy jednak przyzna, że przeżycia związane ze skokiem spadochronowym warte są tych pieniędzy. Jest to bowiem przygoda, której nie zapomina się do końca życia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here