Matura

Na każdego przyjdzie czas, by zakończyć beztroskie życie dziecka i rozpocząć naukę w szkole. Na początku będzie bardzo łatwo. Jedynym minusem będzie rozłąka z naszą ukochaną mamą oraz to, że z pewnością nie jesteśmy przyzwyczajeni do porannego wstawania. Niektórzy przechodzą ten etap bez problemów i od razu wpadają w rytm chodzenia do szkoły, ale niektórym przysparza to wiele kłopotów, a rodzicom sporo nerwów. Schody zaczną się gdy będziemy musieli iść do podstawówki. Pierwsze trzy klasy będą jeszcze spokojne. Lekcje z tym samym nauczycielem, spokojnie wykładany materiał, który jest prosty i przyjemny, a czasem nawet splątany z świetną zabawą.
Natomiast w dalszych klasach może być już ciężej. Zmiana nauczycieli, dochodzi nam więcej przedmiotów, które na pierwszy rzut oka wydaję się bardzo trudne. Na początku ciężko jest się przestawić na tryb, gdzie będziemy mieli więcej obowiązków, więcej materiałów do nauki i zadań domowych. Oceny będzie zdobyć coraz ciężej, będziemy musieli dać z siebie więcej. Na końcu podstawówki będzie czekał na nas pierwszy poważny egzamin, do którego przygotowaliśmy się aż przez 7 lat! Jest to okres wyjątkowo stresujący dla dzieciaków. Dzień egzaminu jest bardzo ważnym dniem, ponieważ to od niego zależy do jakiej szkoły dostaniemy się dalej. Na szczęście tego egzaminu nie da się nie zdać. Dostajemy na koniec określony wynik, który może być lepszy, ale też gorszy. Nie spoczywa tutaj presja, że możemy coś oblać. Bez obaw, któraś szkoła i tak nas przyjmie.
Kolejnym, dla niektórych ostatnim, etapem nauki jest szkoła średnia. Brzmi to bardzo poważnie. To właśnie przez wybór szkoły średniej decydujemy kim chcemy być. Na tym etapie już powinniśmy mieć zakreślony wybór co chcemy robić w przyszłości.Mamy tutaj trzy opcje.
Pierwszą jest szkoła zawodowa. Często uchodzona za szkołę dla mniej uzdolnionych. Oczywiście nie jest to prawdą. Nie zdajemy sobie sprawy, że szkoła zawodowa doskonale przygotuje nas do zawodu. Jest tam dużo praktyk, gdzie możemy zwiększyć swoje praktyczne doświadczenie.
Drugą opcją jest technikum. Jest to bardzo dobra opcja kiedy ktoś chce mieć już zawód oraz maturę. Technikum nie przekreśla pójścia na studia, wręcz przeciwnie.
Trzecią opcją jest liceum, które trwa krócej niż technikum, ale przez to nie mamy określonego zawodu.Niestety wybierając tą opcję musimy liczyć się z tym, że musimy iść na studia, by mieć określony zawód.
W przypadku technikum i liceum na koniec nauki zdajemy egzamin maturalny. Przez wielu uczniów egzamin ten jest zmorą, która śni im się po nocach. Maturę trzeba zdać, na dzień dzisiejszy jest to 30%. Musimy też podejść do przynajmniej jednego rozszerzenia, które jest obowiązkowe.
W końcu koniec szkoły. Ale co po maturze? Co teraz powinniśmy zrobić? Jeśli mamy chęć do nauki powinniśmy wybrać studia. Jest wiele uczelni oferujących wiele kierunków. Drugą opcją może być udanie się do pracy. Możemy poszukać pracy w zawodzie lub całkiem odbiegającą od dotychczasowego wykształcenia. Musi to być jednak praca, którą kochamy i nie pracujemy tam na siłę.

http://www.novapr.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułnajtańszy kredyt
Następny artykułZarabiamy duże pieniądze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here