Kupno akumulatora przez internet – co warto wiedzieć?

Coraz większa ilość osób robi zakupy przez internet, nie ma się co dziwić – jest to niezwykle wygodna forma, która dodatkowo umożliwia nam często zakup produktów w niższych cenach, niż oferują nam je sklepy stacjonarne. Jednak pewne produkty wymagają szczególnej ostrożności,  jeśli zamawiamy je w Internecie – jednym z nich jest akumulator samochodowy.

Jak szukać?

W przypadku akumulatora nie wystarczy zachować wyłącznie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Sprzedaż owego urządzenia podlega dodatkowym uregulowaniom zwłaszcza w obrębie bezpiecznego transportu. Lepiej posiąść wcześniej odpowiednią wiedzę, niż wpakować się w trudną do rozwiązania sytuację.

Najczęściej popełniane błędy

Mało kto tak naprawdę czyta regulaminy sklepów internetowych lub sprawdza dokładnie dane sprzedawcy czy faktycznie figurują na przykład w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie zwracamy też uwagi na zasady reklamacji czy zwrotów, które również mogą nam dużo powiedzieć o sprzedawcy. Potem niestety okazuje się, że otrzymując wadliwy sprzęt nie mamy prawa go zwrócić ani reklamować.

Warto dlatego znać swoje prawa, każdy konsument ma prawo zwrócić zakupiony towar w ciągu 14 dni licząc od momentu jego dostarczenia, czy podpisania umowy. Nie powinniśmy także udostępniać swoich kodów PIN, ani danych osobowych, haseł dostępu – jest to podejrzane i powinniśmy wycofać się z takich transakcji.

Towar szczególnej ostrożności

Wydawać by się mogło, iż zakup akumulatora przez internet nie różni się zbytnio od zakupu innych przedmiotów, jednak rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Muszą być zachowane specjalne środki ostrożności, dotyczące transportu i przechowywania, by akumulator dotarł do nas sprawny i działał niezawodnie.

Oto kilka ważnych informacji, które warto wcześniej znać:

  • Nie decydujmy się na przewóz akumulatora zwykłą przesyłką kurierską, jest to niezgodne z prawem i niebezpieczne. Akumulator powinien być solidnie zabezpieczony przed transportem oraz podczas niego, w innym wypadku grozi to wyciekiem elektrolitu, co niekorzystnie wpłynie na zdrowie człowieka. By tego uniknąć, akumulator powinien przemieszczać się wyłącznie w pozycji stojącej.
  • Wielu sprzedawców próbuje oszukać firmę kurierką podając, iż produktem będzie prostownik, a nie akumulator, by kierowca mógł wziąć go ze sobą. Często sprzedawcy zamykają naturalne otwory odgazowujące za pomocą styropianu, by nie dopuścić do wycieku elektrolitu, co może zaszkodzić akumulatorowi i doprowadzić do jego zniekształcenia, zaburzenia właściwości użytkowych i skrócenia jego żywotności.
  • Sprzedawca ma obowiązek odebrać zużyty akumulator od kupującego, jeśli nie oferuje jednak takiej opcji bądźmy ostrożni. Możemy mieć do czynienia ze sklepem, który nie trzyma się przepisów dotyczących obrotu akumulatorów. Pamiętajmy, że zużyty akumulator, który nie jest poddany recyklingowi stanowi duże zagrożenie dla środowiska i naszego zdrowia.
  • Sklep sprzedający akumulatory musi umożliwić klientowi złożenie reklamacji bez żadnych problemów. Jeśli zaszłaby taka konieczność nie wysyłajmy go także pocztą, profesjonalny sprzedawca powinien umożliwić stacjonarną formę obsługi reklamacji.

Akumulator, a kaucja

Ponownie warto wspomnieć, iż sprzedawca musi nieodpłatnie przyjąć zużyty akumulator ołowiowy w momencie, gdy sprzedaje nowy. Właściciel sklepu zobowiązany jest do pobrania opłaty depozytowej w wysokości 30 złotych, potwierdzając to na fakturze VAT lub paragonie fiskalnym w przypadku, jeśli kupujący nie dostarczy zużytego akumulatora w momencie zakupu.

W takim przypadku mamy 30 dni od daty zakupu na dostarczenie akumulatora i zgłoszenie się wraz z wystawioną fakturą lub paragonem z kaucją 30 złotych. Jeśli tego dokonamy sprzedawca zobowiązany jest zwrócić nam opłatę depozytową, co także potwierdza na fakturze lub paragonie.

Reguły te powinny być jasne i określone w regulaminie sklepu dostępnym na stronie internetowej. Jeśli jego treść jest inna lub nie istnieje wzmianka o tego typu zasadach należy zwrócić szczególną uwagę na sklep, z którego oferty zamierzamy skorzystać.

Niektóre renomowane marki oferują dodatkową korzyść w zamian za oddanie zużytego akumulatora, czyli 10 procent zniżki na kupno nowego, a także bezpłatny przegląd instalacji elektrycznej pojazdu, w którego skład wchodzi kontrola akumulatora, sprawdzenie napięcia ładowania oraz sprawdzenie upływności prądu  – jest to interesująca oferta, która zachęca o wspólne dbanie o środowisko.

Dobierzmy odpowiednio akumulator

Pamiętajmy, że akumulator musi być odpowiedni dla naszego samochodu, czyli mieć zgodne parametry, a także sprawdźmy jego stan przed zakupem. Warto mieć informacje o dacie produkcji sprzętu, jeśli sprzedawca nie potrafi jej udzielić – zrezygnujmy. Dobrze jest nawet samemu sprawdzić napięcie akumulatora, jeśli sklep stacjonarny znajduje się w pobliżu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here