Stres jest nieodłącznym elementem życia. Może być również pozytywny nacisk na nasze działanie, jak i negatywny. Zwłaszcza niekorzystnie wpływa na nas długotrwałe rozciągnięcie. Wtedy dochodzi do wytwórczości kortyzolu, uznanego za hormon lęku. Jak walczyć ze stresem, w jaki sposób można obniżyć stopień kortyzolu oraz jaki zamierza on pomysł na nasz organizm?

Czym jest stres?

Stres wtóruje nam każdego dnia. Może oddziaływać mobilizująco oraz pobudzać nas do działania następnych wyzwań oraz aktywności. Jak jeszcze może oddziaływać destrukcyjnie na nasz organizm oraz spowodować spore spustoszenie, paraliżując normalne działanie. Jego źródeł możemy wybierać w czynnikach fizycznych oraz psychicznych, do których zaliczamy ucisk, urazy, traumatyczne przeżycia, stany lękowe.

Długotrwały stres może iść do:

wrzodów żołądka,

astmy,

zespołu chronicznego osłabienia,

migren,

wrzodów dwunastnicy.

Hormon kortyzol

Kortyzol zaliczany jest do hormonów steroidowych. Produkowany jest w korze nadnerczy oraz płaci za wzmocnienie stężenia glukozy we krwi w sytuacjach stresowych, wywołanych pomiędzy innymi głodem, wysiłkiem fizycznym czy stresem psychicznym. Wytwarzanie kortyzolu regulowane jest przez hormon przysadkowy (adrenokortykotropinę- ACTH). Największe natężenie kortyzolu w systemie notuje się rano, zaś najniższe o północy. Norma w godzinach porannych sięga 7–25 µg/dl, zaś wieczorem: 2–9 µg/dl.

Podwyższony kortyzol

Wzmocnienie stężenia kortyzolu we krwi że być wywołane dolegliwościami organicznymi, wśród których należy wymienić zespół Cushinga, raka tarczycy, płuc, gruczolaka czy guza nadnerczy. A może być on także spowodowany stresem, depresją, anoreksją, lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Kortyzol wpływa na zmniejszenie odporności naszego organizmu, co może doprowadzać do częstszego zapadania na choroby grzybicze, wirusowe lub pasożytnicze. W konsekwencji zbytnie wydzielanie kortyzolu może doprowadzać do groźnych trudności w usuwaniu również chorób zewnętrznych, jak także nowotworów. Także nadmiar kortyzolu we krwi przyspiesza mechanizmy starzenia się organizmu, a również niekorzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit.

Jak obniżyć kortyzol?

Na szczęście jest parę dość prostych sposobów na to, by obniżyć stopień tego hormonu.

Po pierwsze, winni dobrze się wysypiać. Schorzenia snu potrafią być etiologią podwyższonego poziomu kortyzolu we krwi. Po drugie, gdy to możliwe unikajmy za dużej oraz długotrwałej pracy fizycznej, która może przyczyniać się do wzmożonej wytwórczości hormonu lęku, jakim jest kortyzol. Po trzecie, stosunkowo skuteczną formą zwalczania nadmiaru kortyzolu jest joga. Umiarkowane, rozciągające ćwiczenia potrafią być korzystny nacisk na zmniejszenie kortyzolu.

Kortyzol – hormon stresu, co warto o nim wiedzieć?Rola kortyzolu w systemie

Kortyzol to glukokortykoidowy hormon, jaki w sumy na sportowy czy emocjonalny stres (zmęczenie) jest tworzony przez korę nadnerczy. Zadaniem kortyzolu w sytuacjach stresowych jest „uspokajające” wpływanie na organizm, tzn. zmuszanie organizmu do tłumienia odpowiedzi immunologicznej oraz zakończenie destrukcyjnego reagowania na temat.

Wyniki, które powoduje kortyzol:

zwiększa rozpad białka, cukrów oraz tłuszczy;

wtrąca się w mechanizm budowy struktur białkowych;

zwiększa metabolizm komórkowy;

wpływa na ucisk mięśni;

przyczynia się do zaistnienia syndromu przetrenowania;

wzmacnia rolę syntetyzowania wątroby;

oddziałuje na zwężenie naczyń krwionośnych;

oddziałuje na rozwój ciśnienia tętniczego krwi;

– ma funkcjonowanie przeciwzapalne.

W toku wzrostu wydzielania tego hormonu szybko obniża się synteza białka. Tenże metaboliczny kłopot pojawia się, bo organizm próbuje znaleźć alternatywne źródło energii. Oraz tylko tenże kłopot ma za zadanie rozwiązać kortyzol.

Walka ze stresem

Ważne znaczenie w redukcji lęku w naszym byciu może mieć przede wszystkim samo postrzeganie sytuacji stresowych. Z prowadzonych badań wynika, iż postrzeganie sytuacji stresowej jako pozytywnej, oddziałuje znacząco na ograniczenie negatywnych konsekwencji danego zdarzenia. Pozwala łatwiej je przezwyciężyć. W usuwaniu lęku pomocne potrafią być techniki relaksacyjne, muzykoterapia, która może dać dobre efekty. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze stresem w naszym życiu, wtedy warto udać się po specjalistyczną pomoc. Dobrym wyjściem może być psychoterapia indywidualna czy grupowa.

Podsumowanie

Stres wtóruje nam każdego dnia. Może być wartościowy oraz mobilizować nas do działania, jak i negatywny oraz paraliżować. Jednym z niepożądanych następstw lęku jest wytwarzanie przez organizm hormonu lęku, czyli kortyzolu. Że on niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie oraz efektywnie obniżać wytrzymałość, zwiększać wrażliwość na przeróżnego typu dolegliwości, a również przyspieszać mechanizm starzenia się organizmu. Jest kilka prostych metod na zmniejszenie tego hormonu. Więc również warto się wysypiać, ćwiczyć jogę, a również unikać nadmiernie ciężkiej pracy fizycznej. W redukcji lęku pomocne potrafią być muzykoterapia, techniki relaksacyjne, a również psychoterapia indywidualna czy grupowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here