kardiolog

Zaburzenia układu krążenia potrafią generować różnorodne objawy, mniej czy bardziej uciążliwe. Potrafią informować o groźnych patologiach, rozwijających się w narządach, jak i być krótkim oraz przemijającym symptomem, niewymagającym specjalistycznego leczenia. Warto więc poznać najpopularniejsze choroby, które powinny skłonić chorego do konsultacji kardiologicznej i potencjalne etiologie ich występowania. Gdy specjalista kardiolog jest konieczny?

Nierówne kołatanie serca – lub jest czynnikiem do lęku?

Subiektywnie odczuwane zmiany w ciągu, częstotliwości i szybkości bicia serca, określane są kołataniem. Mocne kołatanie serca może nastąpić u osób zdrowych, jak i może zapowiadać dolegliwość. Rytm serca związany jest z wielu elementów, które potrafią go zakłócać – wśród nich wymienić można trening sportowy oraz stres, duże emocje i funkcjonowanie substancji psychoaktywnych czy alkoholu. Natomiast szybkie kołatanie serca w nocy oraz podczas spoczynku może informować o arytmii, wysokiej temperaturze, hipoglikemii i innych, groźnych zaburzeniach. Z tego powodu, gdy kołatanie serca zdarza się powszechnie i jeśli wtórują mu zawroty głowy, zbytnie pocenie się, przyspieszony oddech, ucisk w klatce piersiowej oraz rozwój ciśnienia – konieczna stoi się pilna konsultacja lekarska, podczas której lekarz zweryfikuje etiologię nieprzyjemnych symptomów i złagodzi ich rozwój. Także ucisk zamostkowy może informować o schorzeniu, które należy skonsultować z kardiologiem – dławica piersiowa generuje nieprzyjemne odczucie bólu, umiejscowionego za mostkiem. Jest ona objawem dolegliwości niedokrwiennej serca oraz musi być leczona, w celu ustabilizowania stanu chorego. Ucisk charakterystyczny dla tej dolegliwości jest duży oraz uciskowy, może przenikać do szyi, lewego ramienia oraz barku, jak i do strefie nadbrzusza. Ucisk tenże generowany jest przez stres i trening sportowy, ustępuje podczas odpoczynku oraz wymaga weryfikacji w drodze specjalistycznych badań.

Czym warunkowana jest praca serca oraz jakie sygnały generują jej schorzenia?

kardiologRytm serca determinowany jest wielu elementami oraz wyczuwalny jest jako tętno w pewnych miejscach na ciele. Dodatkowo – miany być może subiektywnie przez konkretną osobę. Zawsze potrzebna jest konsultacja kardiologiczna, gdy tętno ulega zmianom, jak i, jeśli jego zaburzeniom wtórują sygnały w formie zawrotów głowy, zasłabnięć oraz uciski w klatce piersiowej. Warto zaznaczyć, iż tętno odzwierciedla pracę układu sercowo-naczyniowego oraz może mieć element diagnostyczny w procesie innych zaburzeń. Na dobrą pracę serca nacisk jest również ciśnienie tętnicze, które – gdy jest wzmożone – może być etiologię uczących się chorób, takich jak dolegliwość niedokrwienna, zawał i niewydolność serca. W klubie z tym, warto weryfikować stopień swojego ciśnienia oraz zgłaszać wszystkie niepokojące sygnały lekarzowi specjaliście. Nadciśnienie tętnicze diagnozowane jest, gdy podczas śnie jego stopień jest większy od określonej normy. Może ujawnić się, iż nadciśnienie nie wywoła żadnych symptomów u chorego, co jest niebezpieczeństwo dla zdrowia, a chociażby życia – niezdiagnozowane nadciśnienie doprowadza bowiem do stopniowego uszkadzania wielu organów w ludzkim systemie.

Gdy warto wykonać analizowania kardiologiczne?

Dolegliwości serca oraz schorzenia działania układu sercowo-naczyniowego stanowią niejednokrotnie wynik oddziaływania elementów ryzyka, które generują występowanie patologii oraz dysfunkcji. W związku z tym, osoby będące w grupie ryzyka powinny często wykonywać badanie, którego celem jest weryfikacja poziomu markerów sercowych – gdy ich natężenie jest zbytnie, można podejrzewać początki uczących się zaburzeń. W takim wypadku chory winien zostać otoczony specjalistyczną kontrolą oraz często kontrolować stan swojego zdrowia.
Elementami ryzyka dolegliwości niedokrwiennej, która jest etiologię zawału serca, są:
•insulinooporność towarzysząca cukrzycy,
•niedotlenienia, spowodowane miażdżycą,
•zapalenia,
•schorzenia krzepnięcia,
•dysfunkcje nerek.
Gdy chory ma na samą z wymienionych choroby, jak także, gdy czuje niepokojące sygnały, winien zgłosić się do kardiologa, jaki z pewnością przeprowadzi analizowania poziomu troponin sercowych, będących pewnymi z ważnych markerów dolegliwości niedokrwiennej serca.

Jak dostać się do kardiologa?

Dolegliwości serca oraz naczyń krwionośnych zabijają rocznie blisko 170 tysięcy Polaków. Jest to jedyna z ważnych etiologii przedwczesnej śmierci w własnym kraju. Prostym sposobem na zapobieganie wadom serca jest systematyczne badanie się oraz konsultacje z kardiologiem. Do kardiologa przychodzą osoby z względu innych choroby oraz wady. Do najpopularniejszych można zakwalifikować pomiędzy innymi: podniesione ciśnienie krwi, spadek wydolności fizycznej, duszność wysiłkową, uciski w klatce piersiowej, poczucie nierównego bicia serca, kołatanie, a również zasłabnięcia oraz omdlenia. Konsultacja taka może zrobić się z inicjatywy samego chorego czy po skierowaniu specjalisty chorób wewnętrznych (internisty), a również każdego innego specjalisty, który zwrócił uwagę na niepokojące sygnały ze strony układu krążenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here