Jak rozbudować komputer?

Wydajność komputera w miarę upływu czasu spada. Nie oznacza to jednak wcale, że taki sprzęt należy od razu wymieniać na nowy. Można go natomiast rozbudować. Tak samo dzieje się w sytuacji, kiedy potrzebne są lepsze parametry aniżeli te, które posiadał do tej pory. Zastanawiając się nad jego modernizacją, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Ważne aspekty

Osoby mające w planach rozbudowanie swojego komputera powinny w pierwszej kolejności uwzględnić:

  • wiek sprzętu,
  • własne możliwości finansowe,
  • indywidualne oczekiwania.

Pod innym kątem należy podejść do modernizacji dwu- trzyletniego komputera, a pod innym, gdy w rachubę wchodzi jeszcze starszy sprzęt. Warto w tym momencie zastanowić się nad tym, co dokładnie chce się poprzez rozbudowę osiągnąć. Zdecydowanie nie kalkuluje się poprawiać tych modułów, które funkcjonują w zadowalający sposób. Udoskonalenie poszczególnych osiągów sprzętu ma celu osiągnięcie konkretnych rezultatów, np. wiele osób potrzebuje jedynie dokupienia większej ilości RAM-u, o ile najważniejszą dla nich kwestią jest przyśpieszenie pracy komputera.

Jeżeli ktoś rozważa bardzo gruntowne modyfikacje, niech lepiej zastanowi się nad kupnem nowego komputera – niewykluczone, że w ogólnym rozrachunku będzie mu się to w większym stopniu opłacać. Poza tym nie można w tym kontekście zapomnieć również i o aspekcie finansowym odgrywającym ważną rolę. Użytkownik musi zatem odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, jak dużo środków jest w stanie przeznaczyć na rozbudowę sprzętu? Cenowa rozpiętość w zakresie podzespołów komputerowych jest bowiem spora.

Które podzespoły komputera są najistotniejsze?

Przy rozbudowie komputera najlepiej jest skupić się na najważniejszych jego komponentach, do których zaliczają się:

  • Płyta główna – to właśnie do niej są podłączone wszystkie najważniejsze elementy komputera, dzięki czemu jego komponenty i moduły mogą sprawnie funkcjonować. Przy jej wyborze trzeba zwrócić uwagę m. in. na typ oraz liczbę złączy peryferyjnych. Obecnie w najtańszych modelach liczba portów USB 2.0 mieści się w przedziale od 6 do 8. W większości przypadków zintegrowane z płytą są wielokanałowe karty dźwiękowe i sieciowe LAN. Niezmiernie istotnym kryterium wyboru jest tutaj również platforma procesorowa, przy czym do wyboru są takie warianty jak Intel bądź AMD. Generalnie rzecz biorąc, na płycie głównej nie opłaca się oszczędzać. Droższe modele są wykonane lepszych jakościowo, polimerowych części gwarantujących płycie dłuższą żywotność i mniejszą podatność na awarie. Pod kątem możliwości płyty dostosowuje się zaprezentowane poniżej podzespoły.
  • Procesor – jest cyfrowym urządzeniem często określanym jako serce komputera. Ma zasadniczy wpływ na szybkość jego pracy. Musi być on precyzyjnie dostosowany do potrzeb użytkownika, a więc spore znaczenie ma to czy komputer będzie wykorzystywany np. do standardowych czynności czy też może do gier. Najistotniejszymi kryteriami wyboru procesora są: liczba wątków i rdzeni, szyna systemowa, pamięć podręczna oraz częstotliwość taktowania. Koniecznie też należy przyjrzeć się rozwiązaniom w zakresie systemu chłodzenia – przegrzanie się procesora spowodować może zaburzenia pracy systemu operacyjnego.
  • Pamięć operacyjna RAM – wyróżnia się dwa podstawowe jej rodzaje, a mianowicie DDR2 oraz DDR3, przy czym wybór pomiędzy którymś z nich jest w głównej mierze zdeterminowany modelem płyty głównej. Liczą się takie przesłanki jak pojemność karty pamięci, częstotliwość taktowania oraz opóźnienia. Należy także zasięgnąć informacji odnośnie zastosowanego rozwiązania – dwu- lub trzykanałowego. Uwaga: tutaj również nieodzowne jest odpowiednie chłodzenie.
  • Dysk twardy – jest nośnikiem pamięci stałej i występuje w dwóch odmianach, a więc jako dysk tradycyjny i dysk SSD. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi jest taka, że dyski SSD nie posiadają części mechanicznych. Zapewniają szybki dostęp do zapisanych na nich danych. Są jednak bardzo drogie i mogą wykazać się niewystarczające dla osób potrzebujących dużej pojemności do przechowywania danych. Przy zakupie dysku twardego należy mieć baczenie na jego szybkość, liczbę talerzy, pamięć podręczną, pojemność, czas dostępu oraz interfejs. Najszybsze dyski dedykowane do zastosowań domowych pracują z prędkością wynoszącą 10000 obr/min. Co się zaś tyczy pojemności, to na użytek indywidualny są najczęściej używane modele o pojemności 320 bądź 500 GB, ale bardziej wymagający użytkownicy mogą obecnie zaopatrzyć się w nośniki będące w stanie pomieścić nawet do 4 TB danych.
  • Karty rozszerzeń – inaczej nazywane kartami sieciowymi posiadają złącza typu slot zapewniające połączenie z magistralą komunikacyjną oraz złącza, dzięki którym możliwe jest podłączenie do komputera urządzeń peryferyjnych. Decydując się na zakup karty rozszerzeń, trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić czy nadaje się ona do zastosowania w danym typie komputera. Niektóre karty odznaczają się uniwersalnym charakterem, inne zaś powstają z myślą tylko o laptopach czy komputerach stacjonarnych. Dostępne na rynku karty różnią się między sobą pod paroma względami, np. szybkością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here