Ciąża to wielki okres dla kobiety. Oczekiwanie na maluszka to zawsze nie tylko sama przyjemność. W trakcie ciąży potrafią pojawiać się rozmaite choroby, na przykład zmęczenie. Co wykonać, by je złagodzić oraz nie zaszkodzić zdrowiu maluszka?

Zmęczenie w ciąży pojawia się u wielu kobiet. Nie jest regułą, jednak pochodzi ze kolei, jakie są w systemie. W okresie ciąży można zauważyć wzmocnienie częstości bicia serca oraz podniesienie poziomu tętna. Serce ciężarnej kobiety może przepompować chociażby 30-50% więcej krwi w czasu minuty aniżeli przed ciążą (1). Może tak się stać pod wpływem wysiłku sportowego, niekoniecznie wzmożonego. Umiarkowany ruch w trakcie ciąży jest natomiast wskazany. Może zatem żyć na przykład spacer, basen czy joga dla osób w ciąży.

Zmęczenie w ciąży to zazwyczaj stan normalny

Zmęczenie że być pewnym z symptomów braku żelaza we krwi (anemia), schorzeń tarczycy lub cukrzycy ciężarnych. Jednak pojawia się, a to niezwykle powszechnie, również u kobiet zdrowych, u których ciąża przebiega prawidłowo. Specjaliści twierdzą wręcz, iż odczucie ciągłego przemęczenia to w ciąży normalny stan. Zmiany, które występują bowiem w owym okresie w systemie, umożliwiają dziecku zdrowy rozwój, choć u kobiety niebędącej w ciąży mogłyby być uznane za symptom poważnej dolegliwości. Głównym winowajcą są hormony – za odczucie przemęczenia odpowiada przede wszystkim wzrost poziomu progesteronu. Na szczęście, stan tenże nie jest groźny ani dla kobiety, ani dla dziecka, natomiast „wszechogarniające lenistwo” może przyszłej mamie bardzo skomplikować życie. Ponieważ jak tu pracować, uczyć się, jeśli myśli nadal błądzą wokół ciepłego łóżka?

Skąd zajmuje się brak energii w ciąży?

Utrzymujące się zmęczenie oraz senność potrafią pojawić się już na starcie ciąży. Ciążę można poznać także po następujących objawach:

poranne nudności oraz mdłości,

brak miesiączki,

parcie na mocz,

niechęć do jedzenia pewnych pokarmów,

podwyższenie ciepłoty ciała,

powiększenie piersi.

Znużenie oraz brak energii w ciąży ma źródło w zmianach hormonalnych, zwłaszcza zwiększeniu poziomu progesteronu w systemie. Ciężarna może poczuć się słabo, po wstaniu z łóżka mieć zawroty głowy oraz być senność w przeciągu dnia. Sygnały wydają się niejednokrotnie w pierwszym trymestrze ciąży.

Zmęczenie w ciąży lub dolegliwość?

Gdy duże zmęczenie oraz senność utrzymują się powyżej trzech miesięcy, warto skonsultować się z specjalistą. Że to wskazywać na przykład o niedoborze żelaza we krwi (anemia), nadczynności tarczycy lub również cukrzycy.

Gdy czujesz zmęczenie, odpoczywaj

Nie jest różnego wyjścia – musisz zaakceptować zmiany, które występują w twoim systemie. Gdy poczujesz zmęczenie, to odpocznij. Normalne obowiązki są istotne, jednak najistotniejsze jest twoje usposobienie, ponieważ z niego w pełnej ilości zależy zdrowie dziecka. Gdy pracujesz, wstań co pewien czas od biurka oraz pospaceruj – najlepiej wyjdź na dwór. Spróbuj tak przeorganizować dzień, żeby znaleźć czas na chwilę odprężenia.

Lub w ciąży można pić kawę?

Chcąc przezwyciężyć zmęczenie, powszechnie sięgamy po kawę. W wypadku ciężarnych kobiet sprawa jest trochę trudniejsza: funkcjonowanie kofeiny trzyma się dłużej w systemie aniżeli u kobiety, która nie jest w ciąży. Więc należy ograniczyć picie kawy. Ciężko natomiast określić dużą ilość, nadającą się do spożycia przez osoby w ciąży, bo zależy to m.in. od sposobu przyrządzania napoju. Filiżanka kawy parzona ma trochę mniej kofeiny (36-74 mg), jednak ta z ekspresu zawiera blisko 100-150 mg. Zdaniem części ekspertów, spożycie dziennej liczby kawy przez kobiety ciężarne nie winno przekroczyć 200 mg.

Jak pokonać uczucie osłabienia w ciąży?Lub kawa może szkodzić płodowi?

Kawa dzięki kofeinie ma funkcjonowanie psychoaktywne, i jej metabolity przenikają do łożyska. Bardziej narażone na szkodliwe funkcjonowanie kofeiny na płód są te kobiety, które palą papierosy w trakcie ciąży, aniżeli te, jakie nie palą. Część osób ma świadomość, iż warto ograniczać normalne spożycie kawy, bo za duża jej ilość w systemie ciężarnej że być etiologią:

zmniejszonej wagi noworodka

chorób rozwojowych płodu

ryzyka porodu przedwczesnego

podniesienia ryzyka poronienia

Kofeina znajduje się i w herbacie, czekoladzie lub kakao.

Co robić, by ograniczyć odczucie osłabienia w ciąży?

W sytuacji, gdy zmęczenie stoi się niezwykle uporczywe, warto odpocząć oraz spać przynajmniej 9 godzin na dzień. Nie można zapominać też o odpowiednim żywieniu, jakie jest znaczący nacisk na zdrowie płodu oraz mamy i normalne działanie. Nie jest polecane objadanie się, bo nadmierny przyrost wagi może sprawiać kłopoty z przemieszczaniem się, uciski kręgosłupa, stawów, cukrzycę, nadciśnienie, a ponadto może zwiększać zmęczenie.

Jak odżywiać się w czasie ciąży?

Najistotniejsze są trzy podstawowe posiłki: śniadanie, obiad oraz kolacja, które ciężarna winna jeść o określonych porach. W międzyczasie polecane są drugie śniadanie oraz podwieczorek, a niewskazane jest podjadanie między posiłkami. Ważnym źródłem energii winnym być węglowodany. Należy pamiętać też o codziennej porcji białka oraz tłuszczów i wielkiej liczby płynów. Systematycznie należy jeść minimum 300 g warzyw oraz produktów (w drugim trymestrze ciąży: 400 g). Najlepiej unikać soli kuchennej oraz tak wyeliminować alkohol oraz nikotynę .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here