oryginalny zegarek

Podróbka – słowo to ma silnie negatywny wydźwięk, choć zjawisko podrabiania różnorodnych przedmiotów nie jest niczym nowym. Ludzie od dawna i na ogromną skalę fałszują wyroby znanych, popularnych marek. I nie inaczej rzecz się ma z zegarkami – na portalach aukcyjnych i w sklepach stacjonarnych możemy znaleźć całe mnóstwo czasomierzy, które już na pierwszy rzut oka wyglądają podejrzanie. Ale podejrzenie to nie pewność. Jak odróżnić oryginalny zegarek od podróbki? Oto rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę zanim kupisz czasomierz.

złoty zegarek Jaguar e-zegarki.pl

Nie daj się oszukać!

Marzysz by kupić sobie piękny, luksusowy zegarek, na przykład marki Rolex? I oto trafia Ci się okazja jedyna w swoim rodzaju – wspaniały egzemplarz za jedyne 500 zł, za który w sklepie musiałbyś zapłacić kilka tysięcy. Niewiele jest sytuacji tak oczywistych jak ta, bowiem fałszerze zwykle są bardzo sprytni i żądają ceny tylko niewiele niższej niż ta, którą trzeba zapłacić za model z certyfikatem producenta.

W sytuacji oczywistego fałszerstwa nawet laik nie ma żadnych wątpliwości co do jakości oferowanego produktu. Ale na rynku coraz więcej jest podróbek, które na pierwszy rzut oka nie budzą podejrzeń. Jak się przed nimi chronić?

Dlaczego warto kupić oryginalny zegarek?

Większość z nas przynajmniej raz kupiła towar podrobiony, zwykle świadomie, pod wpływem jego znacznie niższej ceny. Niestety mają one jednak niewiele wspólnego ze swoimi oryginalnymi odpowiednikami poza podobieństwem. Istnieje jednak szereg argumentów przemawiających za tym, aby z takich inwestycji zrezygnować.

Najważniejszym z nich jest oczywiście jakość. Kupując czasomierz od renomowanego producenta zyskujemy pewność co do rodzaju zastosowanych w nim materiałów i technologii. Nierzadko jest tak, że falsyfikat psuje się już w kilka tygodni od jego zakupienia, stając się całkowicie bezużytecznym. Trzeba wiedzieć, że producenci podróbek używają najgorszej jakości mechanizmów. Zamiast antyalergicznej stali szlachetnej stosują stopy niklu powodujące podrażnienia skóry, oryginalne szkiełko szafirowe zamieniają na zwykły kawałek szkła. Bywa i tak, że chronograf okazuje się imitacją. A kiedy podróbka się zepsuje, nawet nie ma możliwości naprawy w serwisie. Taki zakup zdecydowanie nie jest więc zakupem opłacalnym i godnym polecenia.

oryginalny zegarek marki Aviator

Porównaj ceny

Nie ma co liczyć na cuda. Jeśli znajdziesz zegarek opisany jako Rolex, który kosztuje 800 zł, to nie może on być oryginalny. Im bardziej prestiżowa marka i ekskluzywne modele, tym ich cena będzie wyższa. Ma na nią wpływ szereg czynników, od samej marki począwszy, poprzez jakość zastosowanego mechanizmu, technologii i materiałów, na ilości funkcji dodatkowych skończywszy. Wydaje się więc zupełnie oczywistym fakt, że zegarek wykonany ze złota lub szlachetnej stali i wyposażony w niezawodny mechanizm napędzany baterią kwarcową, po prostu nie może być tani.

Cena wielokrotnie niższa od tej podanej na stronie firmowej producenta od razu powinna wzbudzić naszą podejrzliwość. A co zrobić w przypadku, kiedy jest tylko trochę niższa? Na szczęście i w tym przypadku mamy możliwości wykrycia fałszu.

Wykorzystaj nowoczesną technologię

Stworzenie uniwersalnego poradnika służącego odróżnieniu podróbki od oryginału jest technicznie niemożliwe – zbyt wiele istnieje na rynku marek i modeli zegarków, aby można było potraktować temat za pomocą ogólników.

Ale zawsze warto pomóc sobie w dokonaniu wyboru na wszelkie możliwe sposoby, aby uniknąć przykrego rozczarowania. Ordynarna podróbka już na pierwszy rzut oka będzie zwracała uwagę niższą jakością wykonania. Brak w niej precyzji, którą cechują się zegarki oryginalne, ale czasem różnica może być bardzo subtelna, więc pewne detale możemy przeoczyć, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia.

Jeśli więc znalazłeś zegarek, wydawać by się mogło, idealny, porównaj go ze zdjęciem tego samego modelu dostępnego na stronie firmowej producenta. Szukaj drobnostek – różnic w kształcie i wielkości logo, kształcie wskazówek, jakości osadzenia szkiełka, umiejscowieniu datownika. Sprawdź także inne elementy takie jak jakość wykonania bransolety i cyfry na tarczy – w oryginalnych zegarkach są one wykonane z ogromną precyzją. Już samo to może zdradzić ewentualną imitację.

Przyjrzyj się grawerowi

Grawer numerów w oryginalnych zegarkach jest wykonywany ręcznie przez najlepszych zegarmistrzów dysponujących bardzo precyzyjnymi narzędziami. Dzięki temu wszystkie detale, napisy i numery są doskonale widoczne i łatwe do odczytania. W przypadku falsyfikatów będą niewyraźne, niedbale wykonane lub zniekształcone.

Choć może się to wydawać dość trywialnym błędem, to zdarza się, że klient kupi ewidentną podróbkę, ponieważ nie doczytał dokładnie nazwy marki. I tak zamiast Rolexa, ma Rolaxa lub Rolixa.

Warto też znać specyfikę modelu, którym jesteśmy zainteresowani. Przykładowo marka Omega na swoich czasomierzach z kolekcji Constellation graweruje na deklu planetarium, które posiada konkretną ilość gwiazd. Dzięki posiadaniu takiej wiedzy nie dasz sobie wcisnąć podróbki, która tylko wygląda jak prawdziwy markowy zegarek.

Weź zegarek do ręki i… zważ go

Zwykle oryginalne zegarki są wyraźnie cięższe od podróbek i po tym można je rozpoznać. Wynika to z faktu, że zastosowana w zegarku oryginalnym stal nierdzewna jest cięższa od metali wykorzystywanych do wykonania falsyfikatów. Oczywiście może być trudno to zrobić nie mając oryginału do porównania, należy więc porównać także parametry opisane wcześniej.

Uważaj na repliki

Z określeniem “replika” możemy się spotkać dość często na aukcjach internetowych. Laik zrozumie ten termin bardzo poprawnie – jako ponowne wykonanie konkretnego modelu zegarka. Problem tkwi w tym, że to sprzedawca w mniej lub bardziej świadomy sposób używa tego słowa w niewłaściwy sposób. Okazuje się bowiem, że zegarek jest zwyczajną podróbką.

Czym więc jest replika? To reedycja konkretnego modelu dzieła sztuki, w tym przypadku zegarka, przez tę sama manufakturę i po upływie od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Jest więc nadal oryginałem, który zwykle prawie niczym nie różni się od pierwszej edycji. Pamiętajmy więc, że dla nieuczciwego sprzedawcy replika i falsyfikat oznacza to samo.

Jak więc kupować zegarek?

Zakup czasomierza na portalach aukcyjnych zawsze będzie się wiązał z pewnym ryzykiem. Nie masz przecież możliwości wzięcia go do ręki, zważenia, porównania wszystkich szczegółów ze zdjęciami ze strony producenta. W takiej sytuacji możesz poprosić sprzedawcę o wysłanie bardziej szczegółowego zdjęcia, na którym widać szczegóły koperty, tarczy, graweru na bransolecie. To da Ci czas na dokładne obejrzenie tych elementów i potwierdzenie lub wykluczenie oryginalności przedmiotu. Sprzedawca, który odmawia wysłania takich fotografii, prawie na pewno ma coś do ukrycia i najczęściej nie warto decydować się na zakup od niego.

Jeśli jednak zależy Ci na jakości i chcesz mieć jej absolutną pewność, a w dodatku nie jesteś doświadczony w tej materii, pozostaje Ci tylko jeden sposób. Jest nim zakup czasomierza w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Wraz z zegarkiem dostaniesz oryginalne opakowanie oraz, co najważniejsze, gwarancję producenta, która stanowi dowód na to, że kupujesz produkt oryginalny.

Planujesz kupić zegarek damski w prezencie dla żony lub mamy? A może interesują Cię ekskluzywne zegarki męskie? Niezależnie od tego jaki i dla kogo czasomierz pragniesz zdobyć, zawsze powinien on być oryginalny. Zamiast więc kupować podróbkę bardzo prestiżowej, drogiej marki, lepiej zdecyduj się na oryginał od producenta oferującego niższe ceny. Wykorzystaj nasze wskazówki, a nie zainwestujesz w falsyfikat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here