Na kupno konia decyduje się coraz więcej osób. Zwierzęta te kupujemy już nie tylko z powodu zainteresowania jeździectwem czy hodowlą, ale też często z czystej sympatii, jako zwierzaki do kochania. Jedni decydują się utrzymywanie koni w pensjonatach, inni na swoim terenie, zanim jednak zdecydujemy się na kupno naszego własnego kopytnego zastanówmy się, ile kosztuje koń.
Po pierwsze należy pamiętać, że cena zakupu to cena startowa, często znacznie niższa od pozostałych kosztów, które będziemy musieli ponieść. Kucyka możemy kupić już od kilkuset złotych, konie krajowych ras prymitywnych, bądź o przeciętnym pochodzeniu kosztują już od 2000 pln za młode, zdrowe zwierzęta, najczęściej surowe, czyli nienauczone pracy z człowiekiem pod siodłem. Koń z przeznaczeniem do amatorskiego sportu, to już wydatek zaczynający się od 15-20 tyś złotych. Takie konie pochodzą zwykle z przemyślanych skojarzeń i powinny mieć odpowiednie predyspozycje fizyczne psychiczne do sportu, w którym chcemy brać udział. Do ceny zakupu musimy dodać koszt transportu od sprzedającego oraz badania weterynaryjne dokonywane przed zakupem, jeżeli chcemy upewnić się, że wybrany wierzchowiec nie ma schorzeń, które eliminują go z użytkowania pod siodłem lub które znacznie skrócą mu życie.
Po zakupie dobrze też wezwać kowala, który skontroluje i ewentualnie skoryguje stan kopyt zwierzęcia, o ile nie uczynił tego sprzedający. Jest to koszt od 80 pln za samo werkowanie, do kilkuset złotych, jeżeli mamy potrzebę konia okuć. Na tym etapie powinniśmy mieć już przygotowane miejsce dla konia- ile kosztuje koń stojący w pensjonacie za jeden miesiąc? Przeciętnie od ok 600-2000 pln. W tej cenie zapewnione mamy zwykle podstawowe pasze treściwe i objętościowe. Resztę musimy dokupić sami, w tym zapłacić za weterynarza i kowala.
Jeśli trzymamy konia u siebie, musimy zapewnić mu wybieg, pastwisko i stajnię lub wiatę. Tu koszt początkowy zależy od tego, czy posiadamy odpowiednie budynki i ogrodzenia, a zatem trudno go oszacować w takim opracowaniu. W utrzymaniu przydomowym przeciętnie wydamy miesięcznie średnio ok 300 pln na podstawowe wyżywienie konia lekkiego, do tego dochodzą koszta korekcji kopyt, średnio co 1,5-2 miesiące oraz koszty odrobaczeń, szczepień, doroczne tarnikowanie zębów oraz wydatki weterynaryjne.