Diagnostyka genetyczna w Katowicach

Ostatnie lata to prężny rozwój diagnostyki genetycznej na całym świecie, a co za tym idzie, również w naszym kraju. Mamy dostęp do coraz bardziej nowoczesnych metod badania genów, chociaż niektóre testy wciąż wykonuje się tylko zagranicą, w Polsce również można już składać występowanie wielu mutacji, które są odpowiedzialne za różne choroby czy uszkodzenia płodu w czasie ciąży.

Badania genetyczne Katowice

Do kogo skierowana jest diagnostyka genetyczna? Najczęściej korzystają z niej osoby, które długo starają się o dziecko lub które poroniły dwie lub więcej ciąż. Bardzo często wtedy lekarz ginekolog doradza kobiecie oraz mężczyźnie, aby zdecydowali się na badania genetyczne, dzięki czemu będzie można ustalić, czy któryś z nich nie jest nosicielem jakichś wadliwych genów i mutacji. Badania genetyczne są również zalecane dla tych kobiet, które są w ciąży, a u ich rozwijającego się dziecka jest bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia na przykład zespołu Downa. To właśnie wtedy przeprowadza się badanie nazywane amniopunkcją, a z pobranego materiału wykonuje się badania genetyczne. Współcześni naukowcy są nawet w stanie wyizolować z krwi kobiety w ciąży krew dziecka, a następnie zbadać tylko ją. Diagnostyka genetyczna wchodzi zatem na naprawdę niesamowicie wysoki poziom, dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych testów, dzięki którym można przewidywać nawet, jakie choroby w przyszłości dotkną dziecko.

Badania genetyczne Katowice – diagnozowanie genów odpowiedzialnych za nowotwór

Oczywiście diagnostyka genetyczna to nie tylko badania skierowane do kobiet w ciąży, chociaż najczęściej z tym kojarzy się właśnie to zagadnienie. Diagnostyka genetyczna to również na przykład badania genów odpowiedzialnych za pojawienie się nowotworu. Naukowcy wiedzą już jakie geny należy badać, a jeżeli wykryją na nich pewne mutacje, istnieje bardzo wysokie ryzyko zachorowania w przyszłości właśnie na konkretny nowotwór. Tak jest na przykład w kwestii nowotworu piersi. Oczywiście tego typu diagnostyka genetyczna wciąż jest stosunkowo droga, ale warto zaznaczyć, że nie są to ceny z kosmosu. Tak naprawdę za kilka tysięcy złotych można zatem sprawdzić coś, co może mieć ogromny wpływ przeszłości na zdrowie człowieka. Kobiety, które przykładowo są nosicielkami mutacji genu odpowiedzialnego za rozwijanie się raka piersi, mając tą świadomość, będą instruowane co mają robić, by jak najdłużej zachować zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here