Piękny oraz dobry wygląd cery to marzenie wielu osób, szczególnie kobiet, które zauważając pierwsze oznaki starzenia, rozpoczynają poszukiwania leków na ich zniwelowanie. Warto względem tego poznać sposoby na opóźnienie przebiegu starzenia się skóry, które efektywnie przywrócą jej dawną jędrność oraz estetykę. Jest szereg sposobów na poprawę jakości skóry, jak i jej efektywne odżywienie. Jakie działania należy rozpocząć, żeby pozytywnie wpłynąć na stan cery?
Nieuchronne przemiany – mechanizm starzenia się skóry
Skóra rozpoczyna się starzec wkrótce po dwudziestych urodzinach! Już wówczas zaczyna zmniejszać się stopień hormonów mających nacisk m.in. na regeneracje komórek. Natomiast głównymi sprawcami przyspieszonego starzenia się są wolne rodniki – niszczycielskie cząstki powstające pod wpływem promieni UV, spalin, dymu papierosowego, lęku. Wywołują zniszczenia w postaci białek oraz lipidów, a również włókien kolagenu oraz elastyny. Najpierw zniszczenia są mało widoczne, ponieważ skóra stale się odnawia – w czasie 28 dni nowe komórki zastępują stare. Jednak z czasem tenże cykl regeneracji jeszcze bardzo się wydłuża. Jednym z pierwszych symptomów starzenia się skóry jest jej suchość – w ślad za tym sprowadza się elastyczność oraz pojawiają drobne zmarszczki, najszybciej w strefach oczu oraz ust. Powoli skóra staje się jeszcze cieńsza, za to powierzchnia rogowa naskórka jeszcze większa oraz szorstka.
Starzenie się skóry – Jak zidentyfikować oraz gdy rozpocząć się niepokoić?
Ogólne określenie, którym jest starzenie się skóry, składa się złożonym terminem, definiowanym przez parę ważnych symptomów. Objawy te są stadialnie, powoli intensyfikując swoje nasilenie i widoczność. Najpierw są to drobne zmarszczki oraz przebarwienia, które z czasem zaczynają być duże w strefach oczu i ust – to właśnie nazywane zmarszczki mimiczne, które występują niejednokrotnie u kobiet w wieku powyżej 30. roku życia. Kolejnym etapem starzenia się skóry jest powstawanie zmarszczek spoczynkowych i wystąpienie nasilonego rogowacenia starczego, jak i schorzeń pigmentacji. Zaawansowane starzenie skóry charakteryzuje się występowaniem bruzd oraz przebarwień, jak i zanikiem elastyczności oraz nasiloną suchością. Oczywiste wydaje się, iż mechanizm stopniowego starzenia się skóry zmniejsza jej estetykę, stanowiąc wielkie wyzwanie kosmetologiczne. Składa się natomiast, iż systematyczna dbałość o stan skóry, jak i dobrze realizowana codzienna pielęgnacja, potrafią opóźnić powstanie niepożądanych symptomów.
Codzienna pielęgnacja skóry – jak efektywnie dbać o skórę?
Kompleksowe zabiegi pielęgnacyjne, podejmowane każdego dnia w swej łazience, mają wielkie znaczenie dla kondycji skóry. Wśród nich największe znaczenie ma nawilżanie skóry. Umożliwia ono bowiem zoptymalizować stopień nawodnienia, które jest potrzebne do zachowania elastyczności oraz jędrności. Konieczna składa się dbałość o ochronę skóry przed nadmierną ekspozycją na słońce – składa się bowiem, iż aż w 80% wypadków promieniowanie UV przyczynia się do występowania oznak starzenia, zauważalnych na skórze (1). Producenci nowoczesnych kosmetyków jeszcze częściej stosują oddziaływanie biomarkerów na komórki skóry – należy podkreślić, iż starzejące się komórki zmieniają swoje parametry, więc chcąc zahamować mechanizm starzenia, należy oddziaływać bezpośrednio na nie. Jest dziedzina kosmetologii, nazywana przeciwstarzeniową – jej celem jest opóźnianie oznak starzenia się skóry przy użyciu rozmaitych leków. Modne jest wykorzystanie kwasu hialuronowego i kolagenu jako substancji aktywnie wspierających kondycję skóry. Wykorzystywane są także masaże o działaniu liftingującym i nowoczesne urządzenia, które emitując określone czynniki fizykalne, usprawniają stan skóry, niwelując również konieczność wdrażania bardziej inwazyjnych metod medycyny estetycznej. Warta zainteresowana jest elektrostymulacja, wykorzystywana zwykle w nawiązaniu do twarzy – odmładzanie odbywa się w niej przy użyciu pola elektromagnetycznego, którego częstotliwości radiowe efektywnie usprawniają kondycję cery. Podczas zabiegu następuje ujędrnianie skóry, które zdecydowanie zwiększa jej estetykę.
Sprawdzone witaminy na skórę – jakie suplementy poprawią jej kondycję?
Co więcej można zrobić dla skóry, narażonej na występowanie oznak starzenia? Warto zwrócić uwagę na niepodważalnie korzystne wartości witaminy E, która nie bez powodu uznawana jest witaminą młodości. Jej efektywność wynika z działania przeciwutleniającego, nawilżającego i ujędrniającego skórę. Witamina E dochodzi do głębszych warstw lipidowych skóry, dzięki czemu uszczelnia oraz wzmacnia błonę komórkową. Wpływa to na skórę w jej newralgicznych partiach, więc jest doceniana w branży kosmetycznej. Współczesna kosmetologia, której celem jest opóźnianie procesów starzenia, bazuje na kilku czynnikach, mających wielcy nacisk na formę oraz stan skóry. Są toż elementy aktywne i profesjonalne sposoby na zmarszczki, w których trakcie następuje zauważalna regeneracja skóry – jej parametry i struktura usprawniają się, dzięki czemu objawia się ona młodziej.