Dyspepsja czyli tak zwana niestrawność występuje w nadbrzuszu przewlekłego lub nawracającego bólu. Trwa ona przynajmniej przez cztery tygodnie. Najprościej ujmując jest to po prostu dyskomfort odczuwany w okolicach górnej części brzucha. Niestrawność dzieli się na dwie części: organiczną i czynnościową.
Dyspepsja organiczna może być wywoływana przez: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy i refluks dwunastniczo-żołądkowy, raka przełyku, raka żołądka.
Dyspepsja czynnościowa związana jest z takimi chorobami jak: nadwrażliwość trzewna, infekcją Helicobacter pylori, czynnikami dietetycznymi i lekami, dymem tytoniowym, czynnikami psychosocjalnymi, spożywaniem nazbyt obfitych posiłków, spożywaniem nieświeżej lub źle przygotowanej żywności, przyjmowaniem niektórych leków przeciwreumatycznych.
Jak wygląda przebieg choroby?
Najczęstsze objawy dotyczące obydwu rodzajów niestrawności to: poposiłkowe uczucie pełności w nadbrzuszu, skłonności do odbijania, nudności, wymioty, uczucie wczesnej sytości, brak łaknienia, zgaga , zaburzenia związane z łaknieniem i sytością , biegunka.
Powikłania po dyspepsji(niestrawnościach)
Pomimo tego, że dyspepsja nie jest związana z żadnymi groźnymi powikłaniami, nieleczona może bardzo mocno obniżać poziom naszego życia i jego komfort. Należy także pamiętać o chorobach, które mogą powodować dyspepsję.
Jak unikać niestrawności?
Jeśli ludzie chcą zabezpieczyć się przed wystąpieniem niestrawności powinni stosować kilka zasad:
-posiłki należy spożywać powoli, dokładnie przeżuwać
-należy ograniczyć używki
–zdrowy tryb życia, czyli regularne ćwiczenia
-najlepiej, aby nasza dieta nie składała się z produktów smażonych, tłustych lub po prostu innych ciężkostrawnych
-unikanie stresu
W przypadku dyspepsji zaleca się spożywanie ziół na przykład siemię lniane i dziurawiec. Należy wciąż jednak pamiętać, że nic nie zastąpi opieki lekarskiej i w przypadku nie zniknięcia dolegliwości należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Na niestrawność sprawdzą się nasiona kopru włoskiego lub kminku, które można żuć, a także aloes. Również bezpośrednio do posiłku można dodawać zioła, które usprawniają trawienie. Poza domowymi metodami na niestrawność można wspomóc się różnymi lekami na niestrawność. W ich składzie znajdziemy wyciągi z ziół a także substancje żółciopędne, na przykład kwas dehydrocholowy i kwas sylimarynowy. Pmietajmy, że najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na niestrawność żołądka jest zastosowanie ścisłej diety. Podczas jej trwania możemy sięgać tylko po sucharki, kleiki, ziołowe herbatki czy też gorzką herbatę. W niestrawności dobrze sprawdzają się napary z melisy, mięty, dziurawca, kopru włoskiego i kminku. Bardzo dobrze sprawdzi się również świeży lub sproszkowany korzeń imbiru. Dodatkowo nieprzyjemne objawy niestrawności możemy usunąć ciepłą wodę.