niestrawność

Dyspepsja czyli tak zwana niestrawność  występuje w nadbrzuszu przewlekłego lub nawracającego bólu. Trwa ona  przynajmniej przez cztery tygodnie. Najprościej ujmując jest to po prostu dyskomfort odczuwany w okolicach górnej części brzucha. Niestrawność dzieli się na dwie części: organiczną i czynnościową.

Dyspepsja organiczna może być wywoływana przez: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy i refluks dwunastniczo-żołądkowy, raka przełyku, raka żołądka.

Dyspepsja czynnościowa związana jest z takimi chorobami jak: nadwrażliwość trzewna, infekcją Helicobacter pylori, czynnikami dietetycznymi i lekami, dymem tytoniowym, czynnikami psychosocjalnymi, spożywaniem nazbyt obfitych posiłków, spożywaniem nieświeżej lub źle przygotowanej żywności, przyjmowaniem niektórych leków przeciwreumatycznych.

Jak wygląda przebieg choroby?

Najczęstsze objawy dotyczące obydwu rodzajów niestrawności to: poposiłkowe uczucie pełności w nadbrzuszu, skłonności do odbijania, nudności, wymioty, uczucie wczesnej sytości, brak łaknienia, zgaga , zaburzenia związane z łaknieniem i sytością , biegunka.

Powikłania po dyspepsji(niestrawnościach)

Pomimo tego, że dyspepsja nie jest związana z żadnymi groźnymi powikłaniami, nieleczona może bardzo mocno obniżać poziom naszego życia i jego komfort. Należy także pamiętać o chorobach, które mogą powodować dyspepsję.

sposoby na niestrawność - jak jej zapobiec i wyleczyć

Jak unikać niestrawności?

Jeśli ludzie chcą zabezpieczyć się przed wystąpieniem niestrawności powinni stosować kilka zasad:

-posiłki należy spożywać powoli, dokładnie przeżuwać

-należy ograniczyć używki

–zdrowy tryb życia, czyli regularne ćwiczenia

-najlepiej, aby nasza dieta nie składała się z produktów smażonych, tłustych lub po prostu innych ciężkostrawnych

-unikanie stresu

W przypadku dyspepsji zaleca się spożywanie ziół na przykład siemię lniane i dziurawiec. Należy wciąż jednak pamiętać, że nic nie zastąpi opieki lekarskiej i w przypadku nie zniknięcia dolegliwości należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Na niestrawność sprawdzą się nasiona kopru włoskiego lub kminku, które można żuć, a także aloes. Również bezpośrednio do posiłku można dodawać zioła, które usprawniają trawienie. Poza domowymi metodami na niestrawność można wspomóc się różnymi lekami na niestrawność. W ich składzie znajdziemy wyciągi z ziół a także substancje żółciopędne, na przykład kwas dehydrocholowy i kwas sylimarynowy. Pmietajmy, że najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na niestrawność żołądka jest zastosowanie ścisłej diety. Podczas jej trwania możemy sięgać tylko po sucharki, kleiki, ziołowe herbatki czy też gorzką herbatę. W niestrawności dobrze sprawdzają się napary z melisy, mięty, dziurawca, kopru włoskiego i kminku. Bardzo dobrze sprawdzi się również  świeży lub sproszkowany korzeń imbiru. Dodatkowo nieprzyjemne objawy niestrawności możemy usunąć ciepłą wodę.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here