błonnik w diecie

Co wiesz o błonniku? Pomaga schudnąć, a dieta bogata w błonnik jest zdrowsza. Ok, ale czy wiesz, że jego nadmiar może szkodzić? Czy wiesz, że do prawidłowego działania potrzebne jest odpowiednie nawodnienie? Oto kompendium wiedzy o błonniku. Błonnik pokarmowy, inaczej włókno pokarmowe jest bardzo ważnym składnikiem diety. Ma bardzo wiele zalet, przez co pozytywnie wpływa na zdrowie i sylwetkę. Jednak tak jak w przypadku każdego składnika pokarmowego jego nadmiar może szkodzić i być groźny.

Źródła błonnika pokarmowego

Do jego głównych źródeł należą suche nasiona roślin strączkowych, warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste. Jeśli chcesz dostarczyć sobie źródeł błonnika dieta powinna uwzględniać produkty pełnoziarniste nieoczyszczone, np. płatki owsiane, mąkę razową, razowe pieczywo, brązowy ryż, kaszę gryczaną. Większą ilość błonnika mają owoce i warzywa surowe, niepoddane obróbce termicznej, nieobrane ze skórki. Jeśli Twoja dieta powinna ograniczać jego spożycie, powinnaś jeść jasne pieczywo pszenne, z warzyw i owoców możesz przygotowywać musy, możesz je gotować, piec. Dzienne spożycie błonnika dla osób dorosłych i zdrowych powinno wynosić 27-40g.

Za co odpowiedzialny jest błonnik?

Przede wszystkim reguluje pracę przewodu pokarmowego, pomaga w walce za zaparciami, biegunką i bólami towarzyszącymi hemoroidom. Długotrwałe spożywanie błonnika przyspiesza przemianę materii, wprowadza nasz metabolizm na wyższe obroty i przez to pomaga w kuracjach odchudzających. Ponadto, obniża poziom złego cholesterolu we krwi i reguluje poziom glukozy. Podsumowując – błonnika nie możemy sobie odpuścić. Po spożyciu błonnik pęcznieje w naszym żołądku, co pozwala zaspokoić głód na dłuższy czas. Jeśli walczysz z otyłością lub po prostu dbasz o sylwetkę – wprowadź do jadłospisu produkty wysoko błonnikowe takie jak: otręby, ciemne pieczywo razowe, owoce (szczególnie śliwki, porzeczki, jabłka), warzywa strączkowe, czyli fasolę, groch.

jak nie przesadzić z błonnikiem i dlaczego

Zalety błonnika

Błonnik zwiększa wydzielanie soków trawiennych, przyspiesza perystaltykę jelit, przez co zwiększa się ilość wypróżnień, dlatego jest tak ważny w walce z zaparciami. Jednak konieczne jest pamiętanie o regularnym spożywaniu wody mineralnej. Jeśli o to nie zadbasz Twoje problemy z wypróżnianiem mogą się jeszcze nasilić. Błonnik może wychwytywać toksyczne związki w naszym organizmie, dzięki czemu nie zostaną one wchłonięte przez jelito. Jest też ważnym składnikiem diety przeciwnowotworowej oraz diety w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Zmniejsza stężenie cholesterolu oraz zwalnia wchłanianie glukozy. Dzięki niemu indeks glikemiczny produktów jest niższy. Przy prawidłowym nawodnieniu pęcznieje w jelitach, zwiększając uczucie sytości. Zmniejsza także kaloryczność diety.

Skutki nadmiaru błonnika

Jego nadmiar może podrażniać jelita oraz doprowadzać do biegunek, które mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Powodują odwodnienie organizmu, traci on wodę oraz ważne dla swojego funkcjonowania elektrolity. Może powodować zmniejszanie wchłaniania wapnia, żelaza oraz cynku. Należy go unikać w jednostkach chorobowych, w których zalecana jest dieta łatwostrawna.

Umiar, umiar i jeszcze raz umiar

We wszystkim należy zachować umiar. Błonnik ma pozytywne działanie. Jednak nie należy przesadzać z jego spożywaniem. Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych i możesz spożywać jego zalecane ilości, to zdrowa i zbilansowana dieta z pewnością Ci ich dostarczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here