czwartek, listopad 30, 2023

Jaki sklep otworzyć w małym mieście? Ciekawe propozycje

0
Jaki sklep otworzyć w małym mieście

Otwarcie biznesu w małej miejscowości może wiązać się z wieloma trudnościami. Kluczową kwestią jest przede wszystkim to, jaki sklep otworzyć w małym mieście, aby był on dochodowy. Po drugie istotne jest również to, jak przyciągnąć grono stałych klientów. Na jaki biznes się zdecydować? Podpowiadamy!

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać do swojego mieszkania?

0
Jakie drzwi wewnętrzne wybrać do swojego mieszkania

Wybór odpowiednich drzwi to jedno z największych wyzwań podczas remontu mieszkania. Producenci drzwi wewnętrznych oferują bowiem szeroki wybór modeli o zróżnicowanych wykończeniach oraz parametrach technicznych. Aby idealnie dopasować je do przestrzeni swojego domu, należy uwzględnić zarówno aspekt praktyczny, jak i estetyczny.

Szlabany parkingowe – podstawowe informacje

0
Szlabany parkingowe

Choć szlaban parkingowy to urządzenie, z którym właściwie każdy miał do czynienia, to jednak mało kto jest w stanie powiedzieć, jakie są rodzaje szlabanów, a także czym się one powinny charakteryzować. Pomimo tego, że wiedza ta może wydawać się zbędna, warto ją posiąść, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam wyposażać np. własną firmę w taki sprzęt.

Eksport na Ukrainę procedura, czyli od czego zacząć

0
Eksport na Ukrainę procedura

Certyfikacja produktów w Ukrainie jest procesem, który ma na celu zapewnienie, że dany produkt spełnia wymagania techniczne i normy bezpieczeństwa, które obowiązują w tym kraju. Certyfikacja jest wymagana dla wielu rodzajów produktów, takich jak sprzęt elektryczny, materiały budowlane, żywność, leki czy też kosmetyki.

Istnieją różne instytucje, które zajmują się certyfikacją produktów w Ukrainie, takie jak państwowe agencje, laboratoria badawcze czy też niezależne firmy certyfikujące. W ramach procesu certyfikacji przeprowadza się szereg testów i badań mających na celu ocenę jakości produktu oraz jego zgodność z obowiązującymi normami i przepisami.

W tym artykule postaramy się pokrótce opisać etapy jakie powinno się przejść chcąc eksportować produkty na Ukrainę.

Sprawdź wymagania dotyczące produktów, jakie chcesz eksportować na Ukrainę

Wiele informacji można znaleźć w Internecie, np. na stronie www.ccrw.pl . Z przykrością muszę stwierdzić, że wiele z informacji, które możemy znaleźć w internecie niewiele nam pomoże podczas eksport na Ukrainę procedura. Jest ich zwyczajnie zbyt wiele i nie wszystkie dotyczą produktów, które akurat chcemy eksportować. W celu otrzymania potrzebnych nam informacji warto skonsultować się agencjami celnymi, a jeszcze lepiej firmą, która specjalizuje się w uzyskiwaniu wymaganych dokumentów. Agencje celne muszą wiedzieć jakie dokumenty są potrzebne, ale niekoniecznie wiedzą jak je uzyskać. Z przykrością musimy stwierdzić, że jeszcze gorzej wygląda sytuacja w polskich agencjach celnych. Absolutnie nie zarzucamy im braku kompetencji, ale zwyczajnie, większość z nich zajmuje się tylko eksportem z Polski, ale niewiele z nich wykonuje również odprawy celne w Ukrainie, a to wymaganiami Ukraińskimi powinniśmy się bardziej przejmować w tym przypadku.

Uzyskaj odpowiednie dokumenty

Uzyskaj odpowiednie dokumenty takie jak certyfikaty jakości, certyfikaty pochodzenia towarów, deklaracje jakości, itp. Tego punktu, w przeważającej liczbie przypadków, nie da się przeskoczyć. Eksport na Ukrainę procedura ma pewne wymagania, które trzeba spełnić. Rodzajów takich dokumentów jest wiele, ale najczęściej wymaganymi są Deklaracje i Certyfikaty Zgodności Ukrainy oraz protokoły badań. Zdecydowanie najłatwiej jest je uzyskać przez pośrednika, który zajmuje się tym na co dzień. Tutaj ponownie odsyłam na stronę www.ccrw.pl .

Podpisz umowy z lokalnymi dystrybutorami lub importerami

Podpisz umowy z lokalnymi dystrybutorami lub importerami w celu rozpoczęcia sprzedaży swoich produktów na Ukrainie. Ten punkt jest ruchomy, ponieważ przeważnie jest on pierwszy lub prawie ostatni. Wszystko zależy od tego, czy uzyskujemy wymagane certyfikaty, ponieważ mamy już klienta i musimy spełnić zarówno jego, jak i prawne wymagania, czy uzyskujemy certyfikaty z myślą, że certyfikaty i ogólne przygotowanie do eksportu ułatwi nam znalezienie klientów. Warto mieć na uwadze, że podpisując umowę czasami udaje się wynegocjować współfinansowanie certyfikacji. Oczywiście w takim przypadku często trzeba się liczyć z pewnymi kompromisami, np. wyłącznością importera na nasze produkty.

Zorganizuj transport towaru

Eksport na Ukrainę procedura jest dosyć długa i skomplikowana. Gdy dochodzimy do tego punktu, teoretycznie najcięższe jest już za nami, ale nie warto go lekceważyć. Możemy zebrać wszystkie dokumenty potrzebne do eksportu i importu, a transport i tak może się nie powieść jeśli się dobrze do niego nie przygotujemy. Zwłaszcza jeśli wysyłamy produkty bezpośrednio do konsumentów w mniejszych paczkach, ponieważ firmy kurierskie nakładają wiele ograniczeń, np. nie każdy produkt może być transportowany drogą lotniczą, a obecnie w ten właśnie sposób jest transportowanych większość przesyłek kurierskich. Jak absurdalnie by to nie brzmiało, transport wielkich partii produktów bywa łatwiejsze, ponieważ firmy spedycyjne potrafią wziąć na siebie wiele czynności, których my nie musimy wykonywać. Na podstawie naszego doświadczenia, uważamy również, że bardziej przykładają się do weryfikacji dokumentów jeszcze przed odebraniem towaru od producenta.

Podsumowując. Eksport na Ukrainę procedura jest dosyć kosztowna, a potrafi również być dezorientujące. W związku z tym nie warto ryzykować i lepiej skonsultować się z wyspecjalizowaną firmą, aby uniknąć potencjalnych błędów. W celu zasięgnięcia informacji zapraszamy na stronę www.ccrw.pl.

Psychiatra dziecięcy. Jak przygotować dziecko na spotkanie z nim?

0
Psychiatra dziecięcy

Zaburzenia psychiczne mogą pojawić się w każdym wieku. Jedną z grup wiekowych, która narażona jest na różnego rodzaju problemy emocjonalne, są dzieci oraz młodzież. Niestety w Polsce wciąż jeszcze do ich trudności podchodzi się nieco luźniej niż do osób dorosłych. Powoli się to zmienia, a konsultacje z psychiatrą dziecięcym przestają być tematem tabu. Jak jednak przygotować do nich dziecko?

Dziecięce problemy nie są tak małe, jak się wydaje

Dzieci doświadczają wielu problemów, które wynikają zarówno z ich życia w domu, jak również w szkole czy w grupie rówieśniczej. Dla wielu dorosłych ich problemy wydają się nieistotne, małe – dokładnie takie, jakie z pozoru można bagatelizować, zamiast przywiązywać do nich jakąkolwiek wagę. W końcu to tylko dziecko, które przecież nie może mieć prawdziwych problemów.

To oczywiście nieprawda i dziecięce problemy pod żadnym pozorem nie mogę być ignorowane. Dlatego też należy uważnie się im przyglądać zawsze, gdy tylko dziecko zaczyna zachowywać się inaczej niż dawniej lub wyraźni inaczej niż rówieśnicy. Należy także pamiętać, że dla dziecka jego problemy są ogromne, często wręcz przytłaczające, nawet jeśli mają inną rangę niż trudności rodziców.

Jakie symptomy mogą zwrócić twoją uwagę?

Dzieci nie zawsze chcą opowiadać dorosłym o wszystkich swoich trudnościach i dolegliwościach. Czasem nawet same nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co się z nimi dzieje, więc zwłaszcza w najmłodszym wieku to przede wszystkim na rodzicu ciąży odpowiedzialność za reakcję we właściwej chwili.

Na co zatem zwrócić uwagę? Jest cały szereg zachowań, które mogą sugerować, że konsultacja ze specjalistą będzie konieczna. Warto wśród nich wymienić:

 • zaburzenia osobowości, nastroju i zachowania, a także zaburzenia rozwojowe (np. podejrzenie ADHD, spektrum autyzmu),
 • fobie i lęki, w tym lęki nocne,
 • nerwicę, depresję, zaburzenia odżywiania,
 • zachowania buntownicze,
 • trudności szkolne, w tym trudność w kontakcie z rówieśnikami.

Jak przygotować dziecko do rozmowy z psychiatrą dziecięcym?

Psychiatra dziecięcy to specjalista, który najlepiej orientuje się w problemach młodego człowieka i posiada właściwe podejście do jego trudności – nieco inne niż to, które stosujemy w kontakcie z osobami dorosłymi. Mimo doskonałej znajomości najmłodszych będzie on jednak potrzebował wsparcia rodzica w dokonaniu należytej oceny stanu dziecka. Dlatego, poza przygotowaniem sobie odpowiedzi na najważniejsze pytania, warto też przygotować dziecko do współpracy ze specjalistą.

Dobrym pomysłem może być psychiatra dziecięcy online, który sprawi, że całe spotkanie odbędzie się w luźniejszej atmosferze i w miejscu najbardziej przyjaznym dziecku, czyli w jego domu. Z pewnością należy uprzedzić syna lub córkę o takim spotkaniu w sposób adekwatny do wieku. Dzięki temu młody człowiek nie będzie zaskoczony i okaże się bardziej skłonny do wspólnego działania. Warto przy tym w łagodny sposób przekazać już wcześniej, czego będzie dotyczyć spotkanie, aby dziecko mogło się oswoić z trudnymi dla niego tematami.

Wanna narożna – najważniejsze zalety, które sprawiają, że może być wykorzystana nawet w mniejszej łazience

0
Wanna narożna

Wanna jest w wielu odmach podstawowym miejscem do brania kąpieli. Sprawdza się lepiej niż prysznic między innymi ze względu na to, że pozwala na wygodne wyciągnięcie się i kąpiel w większej ilości wody z pianą. Zapewnia relaks, odpoczynek i komfort, których na próżno możemy szukać pod prysznicem. Zobaczmy jeszcze, dlaczego jeden z jej typów, czyli wanna narożna, może być aż tak wygodny i polecany nawet do małych łazienek.

Wanna, która wygląda na mniejszą, niż jest w rzeczywistości

Wanna narożna odznacza się przede wszystkim ciekawym kształtem, który – w zależności od modelu – może być symetryczny lub asymetryczny. W szczególności asymetryczne modele wanien narożnych są polecane do mniejszych łazienek, ponieważ ich kształt oraz opływowa budowa sprawiają wrażenie mniejszych, niż są w rzeczywistości. Dzięki temu nawet duża wanna narożna nie będzie nadmiernie wystawała na środek pomieszczenia i nie sprawi przytłaczającego wrażenia.

Możliwość zaoszczędzenia miejsca na środku

Wanna narożna jest w szczególności przydatna w łazience, w której chcemy zaoszczędzić nieco miejsca w środkowej części. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, każdy centymetr się w nim liczy. Asymetryczny kształt narożnej wanny pozwala na nieznaczne wysunięcie jednego jej boku, ale zmniejsza ją po drugiej stronie. W ten sposób często środek łazienki pozostaje pusty, a strona, w której wanna jest mniejsza, daje możliwość wykorzystania miejsca na inne niezbędne w łazience akcesoria i sprzęty. 

Wanna idealna do nieregularnych pomieszczeń

Wiele narożnych wanien świetnie sprawdza się w nieregularnych pomieszczeniach. Każda łazienka, która nie ma klasycznego, prostokątnego lub kwadratowego kształtu, jest potencjalnie trudniejsza do funkcjonalnego przygotowania. Trapezy lub inne nieregularne kształty pomieszczenia utrudniają rozstawianie sprzętów – chyba że sięgniemy po wannę narożną. Pozwoli ona wypełnić większą część i optycznie wyrówna kształt łazienki. Dzięki temu dodatkowe miejsce zostanie optymalnie wykorzystane, a z kolei tam, gdzie jest go mniej, znajdzie się węższa część wanny, co pozwoli odpowiednio zagospodarować całe miejsce.

Funkcjonalna półka-siedzisko

W mniejszych łazienkach często brakuje miejsca na dodatkowe półeczki. Wykorzystując narożną wannę, możemy łatwo zadbać o funkcjonalną półeczkę, która posłuży również jako siedzisko. Taka część jest zazwyczaj bezpośrednio wyprofilowana w wannie, co powoduje, że nie jest konieczne jej dodatkowe dobudowywanie.

Jaki hydraulik jest najlepszy na Pomorzu?

0
Jaki hydraulik jest najlepszy na Pomorzu

Spotkała Cię niespodziewana awaria w najmniej odpowiednim momencie? Jest weekend lub święto i wszystkie firmy hydrauliczne mają wolne? Potrzebujesz pogotowia hydraulicznego? Mieszkasz w Trójmieście, na Kaszubach bądź niedalekich okolicach? Przeczytaj zatem poniższy tekst i dowiedz się, który hydraulik świadczy potrzebne Ci obecnie usługi! I dlaczego jest najlepszy w swoim fachu.

Hydraulik AquaInstal

Firma AquaInstal zatrudnia najlepszych hydraulików z okolicy. Działa na rynku nieprzerwanie od 16 lat i zdążyła przez ten czas zdobyć zaufanie wielu zadowolonych klientów. Świadczy bardzo szeroki zakres usług. Hydraulicy z AquaInstal to wysoce wykwalifikowana kadra, która posiada wszelkie uprawnienia gazowe i ciepłownicze SEP. Dzięki temu firma może podjąć się dosłownie każdego zlecenia. Mało tego! AquaInstal udziela także gwarancji na swoją pracę. Dokąd dojeżdżają ich hydraulicy? Działają głównie na terenie Kaszub, Trójmiasta i niedalekich okolic.

Pogotowie hydrauliczne

Złośliwość rzeczy martwych polega na tym, że psują się one w najmniej odpowiednim momencie – kiedy sklepy są zamknięte, kiedy nie ma w pobliżu nikogo potrafiącego naprawić usterkę lub kiedy oczekujesz pilnego wyjazdu. Awarie natury hydraulicznej z reguły nie mogą zbyt długo czekać: nie da się przecież funkcjonować na dłuższą metę bez bieżącej wody lub z zatkaną toaletą. Dlatego też AquaInstal świadczy usługi 24 godziny na dobę przez wszystkie dni w roku! W najkrótszym możliwym czasie wysyła hydraulika na miejsce wystąpienia usterki. Kiedy hydraulik dotrze na miejsce, dokonuje szybkiej analizy i oceny sytuacji oraz proponuje najlepsze jego zdaniem rozwiązanie zaistniałego problemu. Wszystko to w oparciu o najlepsze dostępne materiały i najnowocześniejsze technologie. Ceny? Nie musisz się o nie martwić! Hydraulik z Aquainstal zawsze będzie dokładał wszelkich starań, abyś był zadowolony z wykonanej przez niego pracy. I nie będzie naciągał Cię na niepotrzebne koszty.

Usługi świadczone przez AquaInstal

Poza pogotowiem hydralicznym https://aquainstal24.pl/, hydraulik będzie gotów na świadczenie szeregu innych usług. Jakie to usługi?

 • Wszelkie prace związane z centralnym ogrzewaniem: montaż grzejników, instalacji podłogowych oraz różnego rodzaju pieców (gazowych, węglowych drzewnych); wymiana bądź przerobienie istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, próby szczelności.
 • Instalacje wodno – kanalizacyjne: montaż, wymiana lub przerobienie istniejącej instalacji wod – kan, naprawa wszelkich usterek, próby szczelności.
 • Zamrażanie rur – po co? Dzięki usłudze zamrażania rur hydraulik może wykonać wszystkie prace bez konieczności spuszczania wody z instalacji hydraulicznej. To niesamowita oszczędność czasu i pieniędzy!
 • Instalacje gazowe – montaż oraz wymiana instalacji gazowych, naprawy usterek, próby szczelności.
 • Montaż urządzeń sanitarnych: kabin natryskowych, baterii, ogrzewaczy wody i bojlerów, pralek, zmywarek, jaccuzzi, montaż i wymiana toalet oraz wiele, wiele innych.
 • Udrażnianie i czyszczenie kanalizy – mechaniczne oraz ciśnieniowe udrażnianie i czyszczenie kanalizy, wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń, odtłuszczanie instalacji kanalizacyjnych itd.

Najlepszy hydraulik? Tylko AquaInstal!

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Ciebie, iż hydraulik z AquaInstal potrafi naprawdę wiele zdziałać. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o działalności firmy, odsyłam Cię na stronę aquainstal24.pl. Znajdziesz tam także dane kontaktowe tej niezawodnej firmy. Gorąco polecam!

Akcesoria rolnicze. Odzież ochronna

0
Akcesoria rolnicze

Praca w gospodarstwie rolnym wymaga odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Każdy, kto się nią zajmuje, doskonale wie, jak chłodne bywają poranki i wieczory, a także jak ciężkie może być wstawanie rano i wychodzenie na zewnątrz, gdy z nieba leje się deszcz. Jednak jest to konieczne – a co za tym idzie również ubranie ochronne.

Obuwie ochronne

Pierwszym elementem ubrania, o którym dosłownie trzeba powiedzieć, jest obuwie. Osoby pracujące w gospodarstwie rolnym często narażone są na przemoczenie obuwia od deszczu, śniegu czy nawet porannej rosy. Nierzadko zdarza się także, że muszą przebyć bardziej grząski teren, co wiąże się z koniecznością założenia jeszcze bardziej odpornych butów.

Właśnie z tych względów pierwszym wyborem powinny być kalosze ochronne, wśród których możemy wyróżnić zarówno modele na lato, jak i ocieplane, dedykowane na jesień i zimę. Kalosze to idealne buty na każdą pogodę, ponieważ chronią przed wszelkimi opadami czy błotem. Kalosze są też odporne na tłuszcze, smary, substancje odzwierzęce czy chemiczne środki ochronne. Dodatkowo sklep rolniczy oferuje obuwie chroniące stopę przed skaleczeniami i uderzeniami, ponieważ wykonane jest z odpornej na przecięcia gumy.

Spodnie robocze typu monter

Kolejnym ważnym elementem odzienia są spodnie. Podczas pracy w gospodarstwie rolnym musimy wykonywać różne prace, które często wymagają przykucnięcia albo przyklęknięcia. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których zahaczymy o coś ostrzejszego lub będziemy narażeni na kontakt z substancjami chemiczny czy tłuszczami zwierzęcymi. Wszystkie te sytuacje skłaniają do zakładania długich, odpornych spodni, które są dedykowane wyłącznie do tej pracy.

Spodnie robocze monterskie sprawdzą się doskonale, ponieważ wykonane są z mocnego materiału, który jest odporny na rozcięcia i przetarcia. Jednocześnie są wygodnie dopasowane do kształtów ciała i zapewniają kilka poręcznych kieszeni, na które każdy znajdzie odpowiednie zastosowanie.

Rękawiczki

Decydując się na pracę w gospodarstwie rolnym, nie możemy też zapomnieć o ochronie dłoni. Wiele substancji może pozostawić na rękach długotrwałe przebarwienia, odciski czy inne ślady, a niektóre stosowane chemikalia, jak środki ochrony roślin, nigdy nie powinny być dotykana gołą ręką. Dlatego też rękawiczki nitrylowe to jeden z niezbędnych elementów ochrony osobistej, który pomoże osłonić skórę przed kontaktem z niebezpiecznymi substancjami. Dodatkowo uprzyjemni też te prace, których po prostu nie chcielibyśmy wykonywać gołą ręką.

Nowoczesne legowisko dla psa

0
Nowoczesne legowisko dla psa

Posiadasz psa, a może dopiero zastanawiasz się, jaką rasę wybrać? Czy też może spodziewasz się, że już niedługo przybędzie do twojego domu jego nowy, młody mieszkaniec? W każdej z tych sytuacji z pewnością będziesz potrzebował dla niego odpowiedniego posłania. Zobacz, czym się kierować, wybierając to najlepsze.

Wygoda

Dla psa bez wątpienia najważniejsza będzie wygoda podczas korzystania z legowiska. Musisz więc zdecydować się na takie, które i tobie wydaje się najwygodniejsze i zapewni mu najwyższy komfort. Odpowiednia grubość poduszki to pierwszy krok do tego, by kupić najwłaściwsze posłanie, dlatego koniecznie się jej przyjrzyj. Jeśli twój przyjaciel preferuje grubszy materiał i więcej wypełnienia, możesz spokojnie wziąć dla niego bardziej puchate posłanie.

Są jednak psy, które wolą mniej puchate poduszki i chętniej spędzają czas na podłodze niż na kanapie. W takim przypadku wykorzystaj tę wiedzę i kup dla niego nieco cieńsze posłanie, przypominające materac. Z pewnością będzie mu tam wygodniej niż na płytkach lub panelach.

Wytrzymałość

Psy bywają bardzo energiczne podczas zabawy, a jak wiadomo – każde miejsce do niej może być świetne. Jeśli twój pupil czasami harcuje na swoim posłaniu albo przynajmniej spodziewasz się, że może tak zrobić, lepiej od razu weź dla niego legowisko, które wykonane jest z najbardziej odpornych materiałów. Dzięki temu nawet podczas najbardziej energicznej zabawy nie zostanie zniszczone. Dla niego to wygoda przez długi czas, a dla ciebie spokój ducha i wydatek, który nie zostanie szybko wyrzucony z powodu zniszczeń.

Z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila

Każdy piesek jest inny. Różnią się wielkości, budową, wiekiem i kondycją fizyczną. W szczególności jeśli twój piesek jest starszy, powinieneś wziąć pod uwagę, że może mu być trudno wejść na wyższe posłanie. Wówczas lepiej sprawdzi się cieńsze, bez boków albo z wyprofilowanym wejściem.

Z kolei dla malucha, który lubi układać się w różne strony i na różnych wysokościach, a także uwielbia układać głowę na poduszce lub innym podwyższeniu, idealnym posłaniem może być takie, które posiada wyższy bok. Dzięki temu z całą pewnością znajdzie on swoją ulubioną pozycję.

Wydaje ci się, że masz już pomysł, które posłanie dla twojego czworonoga będzie idealne? W takim razie zapraszamy cię do obejrzenia kilku ciekawych modeli, zamieszczonych na stronie https://www.aquaelzoo.pl/16-legowiska-dla-psa. Na pewno uda ci się znaleźć tam idealny model dla twojego małego przyjaciela.

Terakota na balkon – najważniejsze sprawy przed zakupem

0
Terakota na balkon

Wybór sposobu wykończenia balkonu ma olbrzymi wpływ na jego użyteczność oraz wygląd, a tym samym na przyjemność spędzania na nim czasu. Terakotą nazywamy rozmaite wyroby wykonywane z oczyszczonej oraz odpowiednio wypalanej gliny. Terakota pozwala uzyskać wyjątkowe efekty estetyczne, odpowiadające rozmaitym stylu aranżacyjnym. Poniżej przyglądamy się najczęściej wybieranym wersjom balkonowej terakoty. 

Zalety płytek balkonowych z terakoty

Płytki terakotowe dedykowane do wyścielania balkonów są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, sposobie wykończenia oraz rozmiarach. Odznaczają się dużą opornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wytrzymałością. Są odporne na zarysowania i draśnięcia, a ich pęknięcie jest bardzo trudne do wywołania. Odporność na uszkodzenia mechaniczne będzie utrzymywać się przez kilka lat, a płytki nie stracą przy tym nic ze swojego blasku. 

Płytki z terakoty są też odporne na oddziaływania pogodowe i wilgoć. Długotrwałe i intensywne opady nie wpływają na jakość materiału oraz jego wytrzymałość. Ponadto terakota jest odporna na różne grupy chemikaliów czyszczących, a także na niskie i wysokie temperatury. Warto wspomnieć  także o oporności na promienie słoneczne UV, które w przypadku innych materiałów doprowadziłyby do ich blaknięcia oraz powolnej degradacji. Procesy te nie dotyczą płytek z terakoty, których odporność na promieniowanie słoneczne jest bardzo wysoka. 

Co warto wiedzieć o płytkach przed zakupem 

Użytkowanie płytek balkonowych wiąże się z koniecznością zachowania względów bezpieczeństwa oraz przygotowania balkonu pod tego typu „inwestycję”. Należy przede wszystkim upewnić się, że powierzchnia balkonu jest równa i gładka, pozbawiona wyraźnych wypukłości. W innym wypadku koniecznie będzie wygładzenie podłoża, by nadawało się do aplikacji płytek. Ponadto, płytki z terakoty mogą wymagać docięcia oraz precyzyjnego układania i dopasowywania. Niestety, ale typowy balkon ma dość małą powierzchnię, co z jednej strony ogranicza pole manewru, a z drugiej wymaga docięcia płytek, by pasowały do krawędzi i kantów. 

Warto też dopasować kolorystykę płytek do swoich preferencji oraz oczekiwanych sposobów wykorzystania. Wbrew pozorom, kolorystyka ma wpływ na użyteczność całego balkonu. Warto sięgać po płytki w odcieniach ciemnych, jeśli pragniesz wygrzewać się na swoim balkonie lub tarasie. Ciemna terakota będzie chłonąć promienie świetlne i emitować ciepło, ogrzewające Twoje stopy. 

Polecamy też zwrócić uwagę na obecność kanału odpływowego, a w przypadku jego braku – wyposażyć chociaż jedną płytkę w otwór do odprowadzania wody opadowej. Wówczas konieczne będzie także odpowiednie wyprofilowanie podłoża, by nadać mu właściwy kąt pochylenia. W ten sposób woda będzie trafiać prosto do otworu wylotowego, sprawnie odprowadzającego nadmiar opadów. Lekki skos występuje w niemal każdy balkonie – jest metodą na odprowadzanie wody do rynny. 

O wiele mniej problemów sprawia montaż ściennych płytek na balkonie. Główną trudnością związaną z nimi jest konieczność ich dopasowania do nierównej ściany oraz framug okiennych. Wymaga to cięcia płytek na wymiar, a następnie precyzyjnego ich ułożenia na wybranej powierzchni. 

Cechy użytkowe płytek z terakoty balkonowych 

Płytki na balkon powinny odznaczać się niskim stopniem nasiąkliwością oraz odpornością na mróz. Powinny być także bardziej wytrzymałe na oddziaływania fizyczne niż płytki stosowane w pomieszczeniach zadaszonych. Polecamy też zwrócić uwagę na klasę ścieralności płytek i wybierać produkty pomiędzy klasą IV a V. Popularnym wyborem są także płytki o właściwościach antybakteryjnych, automatycznie czyszczące oraz antypoślizgowe.

ZOBACZ TEŻ