Łowienie karpi

Bez wątpienia karp to jedna z ulubionych w Polsce ryb, która na stołach króluje szczególnie w okresie bożonarodzeniowym. Jednak w innych okresach także jest chętnie wybierany. A jeśli chciałbyś w najbliższym czasie sam zapolować właśnie na tę rybę, podpowiemy ci, jak to zrobić.

Karp przez cały rok

Karp praktycznie nie posiada okresu ochronnego, ponieważ jest rybą bardzo rozpowszechnioną w naszych wodach. Dzięki temu naprawdę łatwo można go złapać — przynajmniej w teorii. Dzięki dużej ilości zbiorników zasiedlonych właśnie przez karpie nie powinieneś mieć problemu z wyborem odpowiedniej placówki dla siebie. Pamiętaj przy tym, że karpie to ryby ciepłolubne. Przy powierzchni z reguły występują więc w cieplejszym okresie, wiosną i latem. W okresie jesienno-zimowym schodzą na dno i żerują przy mule, co często wpływa na smak ich mięsa. Aby polować na karpia, powinieneś jeszcze tylko upewnić się, jaka wielkość podlega ochronie w twoim okręgu PZW. Zazwyczaj niedozwolone jest łowienie ryb mniejszych niż 30-35 cm.

Nie lekceważ wabienia

Karp to duża i silna ryba, która potrzebuje naprawdę sporych ilości jedzenia. Dlatego, jeśli naprawdę zależy ci na jego złowieniu, warto zacząć od zwabienia go na upatrzone łowisko. Proces ten można rozpocząć nawet dwa tygodnie wcześniej, jako zachęty używając tego samego rodzaju pokarmu, jak ten, który później wybierzesz już podczas łowienia. Wiele osób decyduje się na łowienia karpi na feedera, czyli gotową, przygotowaną specjalnie dla tego gatunku ryb karmówkę. Ryby łatwo zatrzymać na łowisku za pomocą pelletu lub peletu zmieszanego z zanętą. Często używane są również kulki proteinowe, które mogą długo utrzymywać się w nocy, co zwiększa ich efektywność.

Wędka na karpia

Karp to nie byle jaka ryba. Może spokojnie osiągnąć 100 cm długości i 30 kg masy, a jego waleczność jest wręcz legendarna. Nic więc dziwnego, że wielu początkujących wędkarzy martwi się o dobór wędki, która utrzyma tak śmiałą i dużą rybę. Decydując się na zakup nowego sprzętu, warto od razu wybrać specjalne wędki karpiowe, które są przygotowane do walki z tym gatunkiem ryby. Wędki te są wykonywane z najwyższej jakości materiałów, które są odporne zarówno na walkę z rybą, jak i na warunki pogodowe czy inne uszkodzenia. Dzięki temu będziesz miał pewność, że twój sprzęt da sobie radę nawet z największymi przeciążeniami. Sprawdzą się między innymi wędki z kijem wzmocnionym włóknem węglowym. Odpowiednie będzie wędzisko o długości 3-5 metrów, do którego powinien zostać dopasowany mocny kołowrotek ze szpulą. Warto zadbać o to, aby wędkę było łatwo zarzucić nawet na większe odległości, co często jest potrzebne podczas połowu karpia. Grubość żyłki powinna wynosić minimalnie 0,3 mm, co pozwoli utrzymać rybę bez jej zerwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here