Rooibos pochodzi z regionu Południowej Afryki. To niewielki krzew, z którego liści wytwarzana jest herbata, rośnie u podnóża gór Cederberg, nieopodal Kapsztadu. Suche, gorące lato i piaszczysta gleba, będące znakiem rozpoznawczym tej okolicy, nie sprzyjają rozwojowi zbyt wielu roślin, lecz rooibos rozwija się tam doskonale.
Do Europy trafił stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1904 roku. Sprowadził go rosyjski kupiec Benjamin Ginsberg, który wraz ze swoją rodziną zajmował się sprzedażą rozmaitych herbaty. W późniejszym czasie wartość rooibos docenił także dr P. Le Fras Nortier, to właśnie on odkrył zdolności lecznicze tej rośliny i znacznie je rozpowszechnił.
Sklep z herbatami
Nie da się zaprzeczyć, że herbata rooibos posiada szereg składników odżywczych, które wpływają dobrze na nasze zdrowie. Spożywając go, dostarczamy organizmowi możliwość uzupełnienia wielu pierwiastków niedoborowych, m.in. potasu, magnezu, wapnia, żelaza, miedzi, manganianu, cynku. Napar jest też źródłem witaminy C, a ze względy na niewielką zawartość tanin, nie utrudnia wchłaniania mikro i makroelementów.
Chroni przed atakami wolnych rodników, a co za tym idzie wywołanym przez nie stresem oksydacyjnym. Pomaga w walce z cukrzycą typu II i obniża ciśnienie krwi. Dodatkowo ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, dzięki czemu wspiera leczenie chorób skórnych. Wspomaga także regenerację wątroby i co najważniejsze cechuje się czynnością przeciwnowotworową. Dobrze wpływa na procesy trawienne i metabolizm, dzięki czemu ułatwia redukcję masy ciała, choć nie należy zapominać, że prawidłowe efekty będą zauważalne dopiero w połączeniu picia herbaty z aktywnością fizyczną oraz racjonalną i zdrową dietą.
Herbaciarnia
W składzie nie posiada kofeiny, dzięki czemu jest wyśmienitym napojem serwowanym tuż przed snem. Zalecany jest także kobietom w ciąży ponieważ obfituje w żelazo i zapobiega mdłościom.
Liście rooibos są wąskie i podłużne, do złudzenia przypominają kształt igieł. Zbiera się je zwykle w środku lata, czyli w styczniu, a następnie tnie się je na milimetrowe igiełki i poddaje fermentacji. Otrzymana w ten sposób herbata ma słodkawy, łagodny smak, w którym wyraźnie przebija się nuta miodowa, a jej kolor przypomina barwę bursztynu. Charakterystyczny dla naparu jest brak posmaku goryczy, który często spotykany jest w herbatach zielonych lub czarnych, ponieważ nie zawiera garbników będących jego przyczyną.
Sklep z herbatą Rooibos
Herbata Rooibos często stanowi podstawę mieszanek herbat. Można kupić go aromatyzowany truskawką i wanilią, rzadziej bergamotką lub dodatkiem ostrych przypraw. Znajduje się także w mieszankach z herbatą czarną i zieloną.
Parzenie: Nie różni się zbytnio od parzenia innych herbat. Czubatą łyżeczkę liści należy zalać wodą i zaparzać przez 4-5 minut w temperaturze 90ºC. W tym celu najlepiej stosować papierowe filtry, aby zapobiec przedostawaniu się niezwykle drobnych cząstek do gotowego napoju. Gotowy płyn cechuje się owocowo-ziemistym aromatem oraz brązowym kolorem. Ma charakterystyczny słodkawy smak. Herbata smakuje dobrze podawana zarówno na gorąco, jak i na zimno.
Herbaciarnia z herbatą Rooibos
Rooibos to herbata, którą można pić przez cały dzień, bez wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. Poprzez liczne badania udowodniono, że nadaje się również dla dzieci, a co więcej w przypadku dolegliwości niemowlęcych skutecznie je łagodzi.
Pochodzenie: Południowa Afryka
Źródło: http://elektronika.org.pl