małopłytkowość

Małopłytkowość (trombocytopenia) to skaza krwotoczna, która wynika ze spadku liczby płytek krwi poniżej normy, tj. poniżej 150-300·109/l (150-300 tys./mm3).

Trombocytopenia – co to jest?

Choroba ta jest związana z zachwianiem ilości występowania trombocytów. Trombocyty są to składniki krwi, które odgrywają  bardzo ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Zbyt mała ilość trombocytów powoduje właśnie małopłytkowość. Ważne jest, że norma trombocytów to 150.000 – 400,000/ql.

Przyczyny małopłytkowości

Wśród przyczyn małopłytkowości najczęściej wymienia się:

  • choroby szpiku kostnego (białaczki, chłoniaki),
  • przerzuty innych nowotworów do szpiku (raka prostaty, płuc),
  • zakażenia niektórymi wirusami (np. HIV, HCV, CMV, różyczką, mononukleozą), zakażenia gruźlicą, malarią, Helicobacter pylori,
  • przyjmowanie pewnych szczepionek,
  • zażywanie niektórych leków,
  • kontakt z toksynami,
  • promieniowanie oraz

leczenie małopłytkowości - jak wygląda

Jakie są objawy niskiego poziomu płytek krwi?

Objawy małopłytkowości są: wybroczyny, sińce, krwawienia z nosa lub dziąseł nasilające się nawet po drobnych urazach. Dodatkowo obfite krwawienia przy niewielkich urazach lub zabiegach chirurgicznych. Sińce na skórze pojawiają się nawet przy niewielkim ucisku. Wybroczyny przyjmują zazwyczaj znaczne obszary ciała. U kobiet dodatkowo może pojawić się obfite krwawienie z dróg rodnych. Do ciężkich powikłań małopłytkowości zalicza się krwawienia z przewodu pokarmowego oraz krwawienia śródczaszkowe.

Jak leczyć małopłytkowość?

Leczenie małopłytkowości zależy od przyczyny. W przypadku ciężarnych czy u osób z małopłytkowością samoistną poziom trombocytów zwykle sam wraca do normy. Jeśli natomiast leki czy inne substancje spowodowały obniżenie poziomu płytek krwi, należy je. W przypadku niedoborów witaminowych należy zmienić dietę lub sięgnąć po suplementy.

Małopłytkowość w ciąży

W ciąży często występuje niska ilość płytek krwi, najczęściej powodem jest przeniesienie trombocytów do łożyska. Niepokojące jest to gdy ilość płytek krwi nagle spada. Może to być związane z powikłaniami w czasie porodu. W takiej sytuacji ciężarna powinna przyjmować specjalny specyfik, który uzupełni płytki krwi.

Małopłytkowość rzekoma

Zdarza się, że w badaniu wyjdzie nam bardzo niski poziom płytek krwi, a tak naprawdę ich ilość może być prawidłowa. Powodem takiej sytuacji jest małopłytkowość rzekoma. Polega ona na tym, że probówce trombocyty zostają zlepione przez przeciwciała. Jest to po prostu błąd badania.

Dieta w małopłytkowości

Bardzo ważnym elementem leczenia tej choroby jest odpowiednio dobrane menu. Ważne w takim przypadku są produkty zwierzęce. Ważna jest witamina B12, która jest obecna w podrobach i rybach oraz w mleku, nabiale, wędlinach oraz serach. Istotny jest również kwas foliowy, który obecny jest w warzywach zielonoliściastych, a więc na przykład w szpinaku, brokułach. Należy jeść także kalafior i kapustę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here