Hemoroidy zewnętrzne – sposoby na złagodzenie dolegliwości

Hemoroidy zewnętrzne to inaczej żylaki odbytu. W leczeniu stosuje się środki farmakologiczne i domowe sposoby.

Czym są hemoroidy zewnętrzne?

Hemoroidy zewnętrzne to potoczne określenie nabrzmiałych lub objętych stanem zapalnym guzków krwawniczych – struktur żylnych, które znajdują się w obrębie odbytu. W prawidłowych warunkach uszczelniają go, co pozwala zachować kontrolę nad oddawaniem stolca i gazów. Natomiast pod wpływem czynników chorobotwórczych dochodzi do ich przekrwienia i powiększenia. Przybierają wówczas postać bolesnych żylaków.

Hemoroidy znajdują się wokół odbytu. Są widoczne i łatwo wyczuwalne. Mają postać miękkich, sinych guzków pokrytych cienką warstwą skóry i wypełnionych krwią. Z racji tego, że są także bogato unerwione, często towarzyszą im dolegliwości bólowe i świąd. Schorzenie to wywołuje duży dyskomfort i utrudnia wykonywanie wielu codziennych czynności (szczególnie uciążliwe bywa podczas siedzenia). Hemoroidy mogą pojawić się w każdym wieku.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Powiększające się hemoroidy zewnętrzne są wynikiem utrzymującego się przez dłuższy czas podwyższonego ciśnienia lub zastoju krwi w naczyniach żylnych odbytu. Wpływ na to ma kilka czynników:

  • brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia,
  • zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego, które powodują częste zaparcia lub biegunki,
  • nieprawidłowa dieta, w której brak jest błonnika i produktów bogatoresztkowych,
  • otyłość,
  • predyspozycje genetyczne (występowanie żylaków odbytu w rodzinie),
  • częste odbywanie seksualnych stosunków analnych,
  • podeszły wiek,
  • ciąża i poród.

Hemoroidy zewnętrzne mogą pojawić się również w przebiegu niektórych chorób. Jest to przede wszystkim niewydolność zastawek żylnych w naczyniach krwionośnych odbytu, ale także marskość wątroby, wodobrzusze i guzy nowotworowe w jamie brzusznej i miednicy mniejszej.

Leczenie hemoroidów

Leczenie hemoroidów zewnętrznych zależy od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej skuteczna jest terapia czopkami i kremami, które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwświądowe. Warto zastosować również maści, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Przyspieszy to proces leczenia i zapobiegnie nawrotom. Preparaty na hemoroidy zawierają cynk, lidokainę, wazelinę oraz wyciąg z nagietka i kasztanowca. Jeżeli choroba jest zaawansowana, należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny (klasyczny, laserowy lub z użyciem podczerwieni).

Domowe sposoby na hemoroidy

Bardzo skutecznym wsparciem leczenia hemoroidów zewnętrznych są domowe sposoby na tę przypadłość. Jednym z nich są nasiadówki. Polegają one na moczeniu pośladków przez 10–15 minut w ciepłym roztworze wody z korą dębu, rumiankiem, kasztanowcem, krwawnikiem lub szałwią. Zioła zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości takie jak ból i świąd. Pomogą także: ciepła kąpiel lub okład z pokruszonego lodu.

Na złagodzenie dolegliwości i zapobieganie powikłaniom ma wpływ prawidłowa higiena okolicy odbytu. Do pielęgnacji należy używać ciepłej wody, do której można dodać delikatny środek myjący bez składników chemicznych i substancji zapachowych. Nie jest wskazane stosowanie myjek i gąbek, ponieważ namnażają się w nich bakterie. Należy zachować ostrożność podczas podcierania. Warto także nosić bawełnianą bieliznę, która pozwoli skórze oddychać i nie obetrze wrażliwych miejsc.

W leczeniu hemoroidów duże znaczenie ma odpowiednia dieta. Powinna być bogata w błonnik – dzięki temu stolec będzie miał prawidłową konsystencję, przestaną pojawiać się biegunki i zaparcia. Najwięcej tego składnika znajduje się w roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, migdałach, kaszy bulgur, pistacjach, owocach (jabłkach, gruszkach, śliwkach, bananach, truskawkach) oraz ziemniakach, karczochach i awokado. Należy zadbać również o prawidłową podaż wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here