Zespół odstawienia, zwany również zespołem abstynencyjnym jest stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych, jakie wynikają z nagłego odstawienia alkoholu. Ma on różne nasilenie, od niewielkiego stanu niepokoju aż po niebezpieczne napady drgawkowe i majaczenie.

Informacje na temat zespołu odstawienia

Błędnie przyjmuje się, że zespół odstawienia nie może pojawić się u osób pijących rzadko. Już nawet bowiem po jednym dniu mózg przyzwyczaja się do alkoholu i mogą nastąpić zmiany w organizmie. Zespół odstawienia wynika z nieprawidłowych przeładowań w korze mózgowej. Zjawisko to występuje u około jednej na 50 osób uzależnionych. Jeśli objawy zespołu abstynencyjnego pojawią się przynajmniej raz
u jednej osoby, to zwiększa się ryzyko tego, że wystąpi również w przyszłości. Drgawki abstynencyjne polegają na nagłych i niekontrolowanych skurczach grup mięśniowych całego ciała. Pojawia się brak kontaktu z otoczeniem, niekontrolowane oddawanie moczu lub stolca. Może też pojawić się ryzyko zachłyśnięcia treścią pokarmową. Niezbędne jest to, aby pomóc osobie z napadem, chroniąc przed urazami przy upadku i zadzwonić po pogotowie. Jeśli pojawi się majaczenie alkoholowe to osobie uzależnionej należy tłumaczyć, że nie jest tak jak jej się wydaje.

Zaprzestanie spożywania alkoholu          

Tak naprawdę, aby zwalczyć zespół abstynencyjny należy zastosować tylko jedno rozwiązanie, a mianowicie: należy zaprzestać spożywać alkohol. Pojawienie się zespołu odstawienia jest wyraźnym sygnałem, że ma się problem alkoholowy.
Nie można tego bagatelizować, ponieważ przekroczenie granicy wiąże się nawet
z utratą życia. Z pewnością, zmiany w mózgu związane ze spożywaniem alkoholu są wyraźne. Dlatego nie warto niszczyć organizmu. Należy zrobić wszystko, aby jak najszybciej poradzić sobie z nałogiem i wykorzystać wszystkie możliwe sposoby. Jedynie udział w terapii może przynieść najlepsze rezultaty. Należy zwrócić się po pomoc do specjalistów. Zespół odstawienia to groźne dla organizmu zjawisko,
które powinno dać do myślenia osobie uzależnionej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here