Zmęczenie, stres, dolegliwość oraz znacznie różnych elementów jest otwartych na twarzy praktycznie „gołym okiem”. Skóra stoi się szara, pozbawiona blasku, a pod oczami pojawiają się zasinienia. Jak zregenerować cerę oraz uodpornić ją na funkcjonowanie niższych temperatur?

Szara cera – skąd się bierze?

Zmęczona skóra, ziemista cera oraz wykwity są odzwierciedleniem:

ogólnego stanu zdrowia – przemęczenia, lęku, niewyspania,

dolegliwości organizmu, np. uczuleń na dany kosmetyk, pożywienie, zakażenia otoczenia i choroby zakaźnych, schorzeń hormonalnych czy metabolicznych. Alergeny oddziałują na skórę, pozostawiając na niej wykwity, obrzęk, rumień, wysypkę, wypryski, wrzody, pokrzywkę itp.

Gdy sygnały na skórze utrzymują się większy okres, warto udać się na konsultację lekarską. Jeśli okaże się, iż szara cera jest pewną z reakcji chorobowych organizmu, należy mieć się wskazań lekarskich.

Jak pielęgnować skórę?

Jeśli specjalista wykluczył dolegliwość, zmęczona twarz może oznaczać błędy w pielęgnacji oraz sposobu życia. Warto rozpocząć od właściwego pamiętania o skórę: oczyszczania, tonizowania oraz nawilżania. Nawilżanie jest istotne niezależnie od pory roku oraz rodzaju cery. Do zachowania sprężystości skóry konieczna jest woda, która jest chociażby 10-15% składu skóry. Warto więc zaopatrzyć się w kosmetyki, które odbudowują uszkodzoną barierę naskórka oraz zapobiegają utracie wody z powierzchni skóry. Polecane jest unikanie kosmetyków zawierających alkohol, bo mocno wysuszają skórę.

Sposoby na piękną cerę

Pomimo iż nie mamy pomysłu na każde elementy wywołujące zły stan skóry, (np. geny czy klimat, w którym się znajdujemy), natomiast możemy wprowadzić zdrowe zwyczaje:

okładanie kostkami lodu – pozwala nawilżyć skórę od zewnątrz oraz ujędrnić ją,

zmniejszenie wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne – UVA oraz UVB wywołują starzenie świetlne oraz ryzyko nastąpienia nowotworu skóry,

dbanie o odpowiedni stopień hormonów – u kobiet wraz z wiekiem pojawia się deficyt żeńskich hormonów płciowych (estrogenu oraz progesteronu), co skutkuje osłabieniem sprężystości skóry,

prowadzenie zdrowego trybu życia – odpowiednie żywienie, przyswajanie potrzebnych witamin oraz minerałów, sport, dbanie o czystość psychiczną.

Co robić, aby ujędrnić skórę?

Etiologią pogarszania się stanu skóry jest funkcjonowanie wolnych rodników, czyli atomów oraz cząsteczek, zmieniających strukturę oraz pracę białek, lipidów i kwasów tłuszczowych. Tenże mechanizm prowadzi do obumierania komórek. Dodatkowo stres oksydacyjny zaburza procesy odnowy komórek.

Można natomiast hamować funkcjonowanie wolnych rodników przez odpowiednią dietę, pełną antyoksydantów. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to bezpośrednie związki, które opóźniają mechanizm starzenia się organizmu oraz zapobiegają nowotworom.

Zmęczony wygląd skóry – jak przywrócić naturalny blaskRegeneracja skóry – dieta

Skóra zaczyna starzeć się zaraz po 25. roku życia, a punkt kulminacyjny osiąga po 45. roku życia. Dieta wartościowa w witaminę C, E, A także flawonoidy, beta-karoten, selen pomaga zachować odpowiedni stan skóry oraz hamować oznaki starzenia. Najsilniejsze przeciwutleniacze (3):

witamina A – pomidory, jarmuż, papryka, morele, wiśnie, czereśnie,

witamina C – pomidory, jagody, morele, jarmuż, śliwki, papryka, melon, wiśnie, czereśnie,

witamina E – papryka,

beta-karoten – śliwki, marchewka, melon,

luteina – morele, jarmuż, bób, szpinak.

Złuszczanie

Za szarość cery niejednokrotnie odpowiada gruba warstwa martwych komórek zalegająca na powierzchni twarzy. Skóra regeneruje się, odbudowując nowy naskórek średnio co 28 dni. Jednakże powszechnie daje się, z etiologii niezależnych z nas, środowiskowych lub chorobowych, iż naturalny mechanizm usuwania (złuszczania) martwego naskórka jest zaburzony. Wtedy powierzchnia skóry stoi się nierówna, pełna zgrubień, matowa, traci blaski oraz koloryt. Nowy naskórek nie może się „przebić”, a stary utrzymuje się jak gips na swej twarzy, przypominając go zresztą barwą. Efekt: zaniedbana, zmęczona, chora cera, pełna zgrubień plus bardzo widoczne cienie pod oczami. Wrażenie: dodatkowe parę lat na twarzy. Złuszczanie to podstawa przywrócenia skórze blasku. Możemy do tego sposobu zastosować toniki złuszczające, wykorzystać peeling czy nałożyć maseczkę złuszczającą. Toniki złuszczające zwykle mają kwas salicylowy, glikolowy czy kwasy owocowe. Tonik pozostawiamy na skórze na minutę, żebym miał okres zadziałać oraz rozpuścić zrogowaciały po zimie naskórek. Gdy podczas zimy nie przeprowadzałaś regularnego peelingu, stosuj tonik złuszczający systematycznie przez tydzień. Następnie rozpocznij systematyczne peelingi raz czy dwa razy w tygodniu.

Czego unikać, pamiętając o piękną skórę?

Pożywienie, które doprowadza do szybszego starzenia się skóry, a również może powodować szereg innych chorób:

za małe spożycie ciemnego pieczywa, kaszy gryczanej, kiełków (deficyt magnezu oraz cynku),

syrop glukozowo-fruktozowy – doprowadza do występowania przewlekłych chorób, np. układu krążenia, trzustki, wątroby,

cukier – przyspiesza rozkład elastyny oraz kolagenu,

jedzenie przetworzone (np. wędliny z marketów, pełne konserwantów),

tłuste sery, nadmiar tłuszczu zwierzęcego

sól – nadmiar soli niekorzystnie działa na system krążenia i przyspiesza mechanizm obumierania komórek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here