Wapń jest makroelementem, który buduje kości, zęby i jest potrzebny do odpowiedniej pracy mięśni. Deficyt wapnia w okresie ciąży może skutkować osteopenię u kobiet i nieprawidłowy rozwój układu kostnego u płodu i maluchów. W ciąży zapotrzebowanie na wapń szybko wzrasta. Uczące się w twoim brzuchu dziecko potrzebuje wiele tego pierwiastka, zwłaszcza do wzrostu kości oraz zawiązków zębów. Gdy w twojej diecie będzie za mało wapnia, ty odczujesz to pierwsza, jednak twoje dziecko także będzie narażone na negatywny skutek braku. Pojawią się uciski głowy, skurcze mięśni, próchnica. Więc tak istotne jest uzupełnianie niedoborów wapnia.

Wapń jest pierwiastkiem niezbędnym przede wszystkim do prawidłowego wzrostu kości oraz zębów dziecka (ich zawiązki składają się już od 4. tygodnia życia płodowego), jednak także mięśni, serca oraz układu nerwowego. Natura zabezpieczyła maluszka na wypadek, gdyby zabrakło go w diecie mamy. Przez określony okres maleństwo zaspokaja własne potrzeby kosztem twojego organizmu oraz ma z niego wapń (jest on „wypłukany” z twoich kości oraz przetransportowany do ciała dziecka). W rezultacie, będąc w ciąży, możesz czuć ogólne zmęczenie, uciążliwe skurcze mięśni stóp oraz łydek i uciski głowy. Stopniowo postępuje próchnica. Zdarza się także odwapnienie kości – stają się one miękkie oraz szybko potrafią się łamać. Gdy chociażby kłopoty nie wystąpią od razu, rozwija się ryzyko osteoporozy w przyszłości.

Wapń to bezcenny pierwiastek

Jeśli deficyt wapnia będzie się długo utrzymywać, ucierpi w spokoju oraz dziecko – urodzi się słabsze od rówieśników, skłonne do krzywicy (dolegliwości, która zagraża zaburzeniem rozwoju oraz trwałymi deformacjami kości) a może mieć rozmaite choroby genetyczne. Jego ząbkowanie opóźni się, i w perspektyw będzie niezwykle częstym gościem w gabinecie stomatologa. Nie przewiduj w mity, iż niektórzy po prostu mają słabe zęby! Ich stan przez całe życie zależy przede wszystkim nie od genów, a odpowiedniej kuracji mamy w ciąży oraz to, jeśli karmi piersią. Oraz tak z tego, co jemy w stanie całego dzieciństwa oraz dojrzewania. Wapń jest pierwiastkiem bezcennym dla zdrowia przyszłej mamy. Dowiedziono, iż nie tylko zmniejsza ciśnienie krwi, jednak również obniża ryzyko nastąpienia groźnego dla życia powikłania – zatrucia ciążowego (rzucawki). Reguluje również krzepliwość krwi, zatem hamuje krwawieniom podczas ciąży

Funkcje wapnia w systemie

Wapń należy do soli mineralnych, które nie tylko regulują metabolizm organizmu, jednak i budują, przede wszystkim kości i zęby. Także wapń jest w krzepnięciu krwi, przekształcając protrombinę w trombinę i stabilizując powstały skrzep. Wapń hamuje reakcjom alergicznym przez ograniczenie przepuszczalności błon komórkowych. Całkowita zawartość wapnia w systemie sięga 1,4-1,6% wagi ciała, czyli ponad 1,0-1,2 kg.

Deficyt wapnia w diecie, szczególnie u kobiet w ciąży, powoduje szereg symptomów oraz zaburzeń

krzywicę, która u dzieci jest efektem nieprawidłowego uwapnienia rosnących kości,

osteomalację, która jest zwłaszcza u osób dorosłych, doprowadza do rozmiękania oraz zmian kości,

osteoporozę, będącą efektem ograniczenia gęstości kości, co zwiększa ryzyko złamań kości. Osteoporoza może nastąpić w trakcie ciąży w rezultacie schorzeń hormonów przytarczyc i braku w diecie wapnia oraz witaminy D.

Zapotrzebowanie na wapń w czasie ciążyWapń w diecie

Zapotrzebowanie na wapń w okresie ciąży rozwija się z 1200 mg na 1600 mg na dzień. Podobne wartości cechuje zapotrzebowanie na wapń w czasie karmienia piersią. Ważnym źródłem wapnia w diecie jest mleko oraz artykuły mleczne, takie jak biały ser, jogurt, kefir, maślanka. Wielkie liczby wapnia znajdują się w serze żółtym, jednakże ma on wielkie liczby cholesterolu oraz tłuszczu. A nie należy jeść dużo aniżeli 2 plasterki sera żółtego dziennie, by nie wzrósł stopień cholesterolu we krwi. Łatwym sposobem uzupełnienia wapnia w diecie jest picie wody mineralnej o dużej ilości wapnia – najlepiej powyżej 150 mg/ litr. By dostarczany wraz z dietą wapń mógł być wbudowany w tkankę kostną w organizmie człowieka, musi być dobrzy stopień witaminy D. Hamuje ona bowiem nadmiernemu wydalaniu wapnia z moczem. Witamina D jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych, a w małych dawkach, więc należy jeść pokarmy możne w tę witaminę: tran, ryby, masło, ser biały.

ciąży zapotrzebowanie na wapń narasta

Dorosła osoba winna systematycznie dostarczyć organizmowi ok. 900 mg wapnia. Jeśli spodziewasz się dziecka, a również wówczas, jeśli karmisz je piersią, zapotrzebowanie na wapń narasta do 1200 mg dziennie. Nie nazywa to natomiast, iż całość dostarczonego pierwiastka zostanie wykorzystana przez organizm. Tak naprawdę w jelicie, gdy wszystkie mechanizmy przebiegają prawidłowo, wchłonięte zostanie 30–40 proc. wapnia oraz to w zupełności wystarczy. Żeby natomiast potrafiło się tak być, niezbędna jest witamina D. To ona warunkuje odpowiednie wchłanianie tego pierwiastka. Latem, przy dużym nasłonecznieniu, gdy nie zapominasz o spacerach na świeżym powietrzu, zwykle nie ma kłopotów z brakiem tej witaminy. Organizm że ją sam wyprodukować pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Natomiast pozostawanie bezpośrednio na słońcu nie jest dobre w ciąży. Więc dla pewności warto zadbać, żeby w diecie nie zabrakło bogatych źródeł witaminy D: tłustych ryb morskich (np. makrela, sardynka), żółtka jaj, mięsa (szczególnie wątroby), mleka oraz jego przetworów. Odpowiednie przyswajanie oraz przetwarzanie wapnia jest także uzależnione od aktywności ruchowej. Podczas ciąży nadmierny trening nie jest wskazany. Natomiast polecane formy ruchu – spacery, łagodna gimnastyka (np. joga lub pływanie) – to tak samo zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here