Cellulit stanowi niezaprzeczalny kłopot estetyczny, którego poznanie oraz leczenie jest wyzwaniem współczesnej kosmetologii. Niejednokrotnie spotykany cellulit na brzuchu, stanowi uciążliwą choroba, obniżającą komfort codziennego działania oraz – co natomiast zdarza się rzadko – może generować dyskomfort oraz choroby bólowe. Jest parę rodzajów cellulitu, klasyfikowanych z uwagi na lokalizację powstawania i indywidualną specyfikę. Warto dowiedzieć się, jak zidentyfikować oraz leczyć cellulit w współzależności od jego charakteru oraz etiologii zaistnienia.

Cellulit – etiologie

Jedną z podstawowych etiologii występowania cellulitu są schorzenia hormonalne. Przede wszystkim zwiększona ilość estrogenów („hormony kobiecości”), która powoduje zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Płyn fizjologiczny przenika wówczas przez delikatne ścianki naczyń oraz wiąże się w przestrzeniach międzykomórkowych. To z kolei powoduje obrzęki, które utrudniają mikrokrążenie w warstwie podskórnej, przez co robi się cellulit na udach. W rezultacie w naczyniach narasta ciśnienie, i więc prowadzi do większej przepuszczalności. Adipocyty łatwo gromadzą zbędne artykuły przemiany materii i tłuszcz oraz dokładnie to sprawia występowanie charakterystycznych nierówności w zakresie skóry z cellulitem. Takie schorzenia a ich efekt w formie cellulitu są liczne w czasie ciąży, menstruacji, karmienia piersią, a również podczas stosowania antykoncepcji. Z różnej strony progesteron (hormon żeński), który powoduje spowolniony przepływ krwi w żyłach, także może iść do zmian w obszarze tkanki łącznej. Jego nacisk powoduje, iż włókna kolagenowe w normalny sposób tracą sprężystość oraz elastyczność, co daje nie tylko cellulit na udach, a również zmniejsza elastyczność skóry.

Cellulit wodny – jak zidentyfikować?

Cellulit stanowi defekt tkanki tłuszczowej, wskutek którego pojawiają się zmiany obrzękowe, włókniste oraz stwardnieniowe. Cechą charakterystyczną tychże zmian skórnych są guzki oraz zgrubienia, specyficzna skórka pomarańczowa i pofałdowanie powierzchni skóry. Nierówności skórne wywołane są obrzmieniem naskórka oraz zwiotczeniem skóry. Dodatkowo ważne w toku rozpoznawania zmian cellulitowych są subiektywne odczucia, zgłaszane przez chorych – powszechnie daje się poczucie ciężkości oraz nadmiernego napięcia, skurcze i mrowienie. Często spotykany jest cellulit w ciąży, mając swoim zasięgiem brzuch, uda oraz pośladki. Spotykany jest też cellulit na ramionach. Są dwie odmiany cellulitu – twardy i miękki. Istotne jest ich skuteczne poznanie oraz wdrożenie efektywnych działań, mających na celu przywrócenie skórze pierwotnej estetyki .

Cellulit wodny a tłuszczowy – na czym polega różnica??

Typ cellulitu uzależniony jest z źródła, na jakim występują zmiany skórne. Cellulit twardy określany jest odmiennie wodnym. Jego poznanie może przysparzać trudność, ponieważ przypomina on bardzo rozbudowaną tkankę mięśniową. Ta metoda cellulitu jest mała oraz bardzo należąca do mięśni. Skóra zajęta cellulitem jest twarda oraz sucha, także zauważalnie niewłaściwie odżywiona oraz potrafią pojawić się na niej także rozstępy. Z kolei cellulit tłuszczowy miękki jest widocznie duży a nie należy do mięśni, może mieć wielkie powierzchnie. W tym wypadku występują fałdy i obrzmienia. Zmiany pozycji ciała generują zmiany w ukształtowaniu powierzchni skóry. Warto podkreślić, iż cellulit miękki uczy się niejednokrotnie ze niewłaściwie leczonej formie cellulitu twardego. Także jest szereg innych formie cellulitu, które potrafią być połączenie wymienionych powyżej zmian skórnych czy być generowane innymi elementami. Wśród innych odmian znajduje się cellulit obrzękowy, mieszany i rzekomy cellulit na nogach, ramionach oraz udach. Popularny składa się również cellulit na pośladkach.

Rozmaite oblicza cellulituCellulit tłuszczowy – etiologie oraz profilaktyka

Cellulit powodowany jest wielu elementami, determinującymi występowanie nieestetycznych zmian skórnych. Wśród powodów pojawiania się cellulitu wymienić można:

predyspozycje genetyczne,

wiek – zdecydowanie częściej cellulit pojawia się u kobiet w czasie menopauzalnym,

zwiększona ilość tkanki podskórnej,

schorzenia hormonalne,

nadmiar estrogenów, przy jednoczesnym niedoborze progesteronu,

siedzący styl życia oraz nikła aktywność ruchowa,

nieodpowiednia dieta – nadmiar spożywanych tłuszczów oraz cukrów.

Leczenie cellulitu uwarunkowane jest często od poziomu zaawansowania zmian skórnych, natomiast zwykle kuracja jest kompleksowa, obejmując: formy mechaniczne w formie specjalistycznych rajstop o optymalizowanym nacisku, które usprawniają krążenie, środki doustne i miejscowe środki kosmetyczne – żele oraz kosmetyki. Kluczem do efektywności podejmowanych działań terapeutycznych jest poprawa mikrokrążenia i odbudowa skóry. Nie bez znaczenia jest też profilaktyka, a zatem zapobieganie tworzeniu zmian skórnych przez unikanie elementów je wywołujących.

Warto pamiętać, iż etiologia cellulitu jest rozległa, podobnie jak jego typy i sposoby leczenia. Z pewnością dobrze jest zapobiegać tworzeniu nieestetycznych zmian skórnych, unikając determinujących je elementów. Cellulit wymaga kuracji, projektowanej przez specjalistów kosmetologii i specjalistów medycyny estetycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here