Remont łazienki – od czego zacząć?

Remontowanie mieszkania zazwyczaj wiąże się ze sporym bałaganem i chaosem, zwłaszcza jeśli chodzi o pomieszczenia najczęściej użytkowane. A może by tak zaplanować wszystko od A do Z by prace poszły sprawniej i mniej nerwowo? Przyjrzyjmy się zatem jak samodzielnie i skutecznie zaplanować remont łazienki.

Po pierwsze – plan

Zaprojektowanie przestrzeni łazienkowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Musimy mieć na uwadze wiele aspektów jednocześnie, takich jak bezpieczeństwo wszystkich domowników, wygoda i komfort codziennego użytkowania oraz łatwość w utrzymaniu czystości.

Dlatego też dobrze jest stworzyć wcześniej plan całego pomieszczenia, a następnie rozmieszczenia odpowiednich elementów według ogólnych zasad projektowania wnętrz i utrzymania przy tym minimalnych wymiarów wolnej przestrzeni. Dzięki temu zapewnimy sobie codzienną wygodę, łatwy dostęp do wszystkich sprzętów oraz estetyczny wygląd.

Rysując projekt łazienki należy wziąć pod uwagę przestrzeń wokół umywalki, kabiny prysznicowej, wanny, czy sedesu. Pozostawiając nieco wolnego miejsca będziemy mogli swobodnie wytrzeć się po kąpieli, czy bez problemu umyjemy zęby przy umywalce.

Wygoda przede wszystkim

Jeśli chodzi o prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych elementów powinniśmy kierować się tymi oto wytycznymi:

• Umywalka powinna znajdować się 30 centymetrów od prostopadłej ściany. Jej krawędź musi być na wysokości około 85 centymetrów. Między umywalką a wanną, czy sedesem powinien być zachowany odstęp około 20-centymetrowy. Bariera ścienna nie może być na innej wysokości niż 25-30 centymetrów. Pomiędzy wanną czy kabiną a umywalką odstęp musi wynosić 20 centymetrów.
• Jeśli chodzi o wannę – jej brzeg powinien znajdować się 60 centymetrów nad podłogą, odległość od brzegu do baterii powinna mieć od 10 do 25 centymetrów. Wolna przestrzeń przed wanną powinna mieć wymiary 100-120 x 70-100 centymetrów.
• Kabina prysznicowa: bateria musi znajdować się na wysokości 100 centymetrów, a główka natryskowa 170 centymetrów nad brodzikiem. Pomiędzy kabiną, a innymi elementami musi znajdować się 20 lub 30-centymetrowy odstęp. Jeśli chodzi o drzwi od kabiny, nie powinny się z niczym zderzać przy otwieraniu. Przed kabiną powinniśmy mieć 80-100 x 90-100 centymetrów wolnej przestrzeni.
• Odległość sedesu od prostopadłej ściany powinna wynosić 20 centymetrów. Brzeg to od 40 do 45 centymetrów nad poziomem posadzki, a pomiędzy sedesem i innymi urządzeniami należy wygospodarować 20 centymetrów odstępu. Wolna przestrzeń przed sedesem: 80 – 60-80 centymetrów.

Dodatkowe wskazówki

Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie rurkowych grzejników zamiast tradycyjnych. Idealnie nadają się do suszenia ręczników, a pomieszczenie ogrzeją tak samo dobrze jak ich poprzednicy, także wizualnie prezentują się o wiele lepiej.

Jeśli decydujemy się na postawienie pralki w łazience dobrze jest przeznaczyć na nią wnękę i zabudować półkami na środki czystości wolną przestrzeń nad nią Taka wnęka może być zamykana drzwiczkami, stanowiąc dodatkowo ciekawy efekt wizualny.

Dobrym materiałem do łazienki jest drewno. Pomieszczenia te zazwyczaj są bardzo surowe, a drewno skutecznie ociepli ich wygląd i sprawi, że poczujemy się w naszej łazience naprawdę przytulnie. Możemy drewnem pokryć ściany lub podłogi, decydując się na takie rozwiązanie warto wiedzieć, iż nie wszystkie gatunki drewna są odporne na wilgoć, warto więc skorzystać z pomocy fachowca.

Nie każdy może poszczycić się sporych rozmiarów łazienką. Dla tych, którzy mają nieco mniej przestrzeni polecane są duże lustra na ścianach oraz jasne światła. Dzięki temu nasza łazienka sprawi wrażenie o wiele większej i będziemy czuć się w niej o wiele swobodniej. Dodatkowo użyjmy do wykończenia ścian oraz podłogi kafelek w jasnym kolorze. Zabieg ten pomoże zatrzeć granice między nimi, przez co pomieszczenie optycznie ulegnie powiększeniu.

Jeśli chodzi o kolorystykę wybieramy według gustu. Dobrze jest jednak ograniczyć się do maksymalnie trzech kolorów, które użyjemy w tym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie pomoże uniknąć kolorystycznego chaosu i będzie sprzyjała komfortowemu samopoczuciu i relaksu podczas pobytu w łazience.

Ciekawym rozwiązaniem są także otwarte półki i szafki, bez drzwiczek, które przytłaczają z reguły pomieszczenie. Możemy na nich trzymać elementy dekoracyjne, czy środki czystości w ozdobnych pojemnikach. Pamiętajmy jednak, że posiadając wszystko na widoku musimy stale dbać o porządek.

Zadbajmy o właściwe oświetlenie naszej łazienki. Dobrze, jeśli znajdować się w niej będzie kilka źródeł światła. Do kąpieli może być ciepłe, bardziej nastrojowe światło na przykład z kinkietów, a nad umywalką i lustrem oświetlenie miejscowe o jasnej barwie i równomiernym strumieniu światła, dzięki czemu wygodnie się przy nim ogolimy czy zrobimy makijaż.

Przy małych pomieszczeniach warto zrezygnować z wanny i zamontować kabinę prysznicową, dzięki czemu zyskamy więcej przestrzeni, którą możemy przeznaczyć na dodatkowe półki, szafki, czy kosz na pranie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here