ochrona stawów

Urazy oraz kontuzje stawów – kolanowego, łokciowego, barkowego lub skokowego – potrafią przytrafić się również wskutek nieszczęśliwego upadku, np. na oblodzonym chodniku, jak również być wynikiem uprawiania sportu. W który sposób można chronić uszkodzone stawy przed pogłębieniem choroby oraz innymi urazami? Sprawdzamy!

Aktywność ruchowa to jedyny z najistotniejszych sposobów na utrzymanie zdrowia oraz odpowiedniego nastawienia. Liczne analizowania naukowe dowiodły, iż trening sportowy obniża ryzyko zapadnięcia na zaburzenia układu krążenia, nowotwory jelita grubego, osteoporozę lub nadciśnienie, hamuje zaburzeniom lipidowym, cukrzycy, nadwadze oraz otyłości. Pomimo to praca ruchowa nosi ze sobą niebezpieczeństwo w formie kontuzji oraz urazów narządu ruchu, szczególnie wśród sportowców wyczynowych. Oraz tak osoby uprawiające zawodowo piłkę nożną są bardziej narażone na urazy kolana, odznacza się również dysfunkcje oraz zaburzenia stawów charakterystyczne dla przedstawicieli innych dyscyplin, takie jak łokieć tenisisty, kolano skoczka lub bark pływaka.

Czemu tkanka stawowa się zużywa?

Nacisk na chrząstkę jest nie tylko wiek człowieka, jednak również patologie w strukturze anatomicznej, dolegliwości autoimmunologiczne, nadwaga, brak ruchu lub niedobory żywieniowe prowadzące do schorzeń w jej strukturze. Wszystkie te elementy sprawiają, iż w hydroelastycznej tkance dochodzi do odwodnienia, przez co nie może już chronić kości – dochodzi wtedy do zmian. Do zniszczenia tkanki stawowej prowadzą także urazy stawu. Dolegliwość zwyrodnieniowa stawów rozpoczyna się od tkanki stawowej. Ta fazę jest lekka oraz elastyczna, bo całości rolę amortyzatora między kośćmi. Dzięki niej nie ocierają się o siebie. A dziś wyobraźmy sobie, co się dzieje, gdy ta delikatna przegroda rozpoczyna się ścierać. Staw zaprzestaje wówczas odpowiednio działać. Jego zniekształcenie powoduje, iż zaczynamy mieć trudności z zajmowaniem się.

Regeneracja stawów rozpoczyna się od leczenia

ochrona stawówJeśli przytrafi się nam kontuzja kolana czy łokcia, istotne jest jak najszybsze zdiagnozowanie urazu i zastosowanie właściwego leczenia. W wypadku profesjonalnych sportowców powszechnie przesądza to o możliwości kontynuowania kariery. Leczenie zachowawcze urazów obejmuje odpowiednie zaopatrzenie stawu (nastawienie zwichnięcia, opatrunki, unieruchomienia), terapię farmakologiczną i fizykoterapię. W blisko 2/3 wypadków kontuzji sportowych wymagane jest leczenie chirurgiczne. Elementem kuracji jest też leczenie usprawniające, które umożliwia przywrócić odpowiednią funkcjonalność narządu ruchu po kontuzji i leczeniu zachowawczym czy operacyjnym. W jego skład wchodzą m.in. kinezyterapie, masaże lub fizykoterapia. Istotnym czynnikiem również leczenia, jak również regeneracji stawów po urazach i zapobiegania kolejnym kontuzjom jest wykorzystywanie właściwych stabilizatorów. W wypadku zaburzeń stawu łokciowego, występujących m.in. u tenisistów, w współzależności od typu potrafią one unieruchomić staw, usunąć czy zminimalizować ucisk, zapobiegać tworzeniu urazów lub stanów przeciążeniowych.

Środki na stawy dla sportowców

Jeszcze większą sławą zajmują się także farmakologiczne formy naprawcze tkanki stawowej, uszkodzonej na skutek urazów oraz kontuzji. Polegają one na stosowaniu leków zawierających:

•glukozaminę – a konkretnie jej pochodne: chlorowodorek oraz siarczan i
N-acetyloglukozaminę, jest toż główny element budulcowy tkanek łącznych, w tym tkanki stawowej, jej funkcjonowanie korzystnie wpływa na regenerację tkanki, ma właściwości przeciwzapalne, hamuje dalszej destrukcji uszkodzonych tkanek, ma niski stopień toksyczności oraz duży profil bezpieczeństwa, sygnały niewłaściwe są znikome,

•kwas hialuronowy – naturalny element tkanki stawowej oraz płynu maziowego, utrzymuje elastyczność oraz sprężystość mazi, smaruje powierzchnię tkanki, amortyzuje wstrząsy, redukuje siłę nacisku, może być składany w formie zastrzyków pod kontrolą USG (choć wiąże się to z wielkimi kosztami i możliwością nastąpienia efektów ubocznych) czy środków doustnych,

•chondroitynę – wykorzystywana zwłaszcza w uszkodzeniach tkanki o podłożu zwyrodnieniowym, umożliwia jej wytrzymałość na nacisk, zwiększa lepkość mazi stawowej, blokuje enzymy niszczące chrząstkę, działa przeciwbólowo.

Wykorzystanie w utrzymywaniu stawów w prawej jakości, jak i wspomaganiu leczenia ich urazów znajduje kolagen, czyli białko będące w części tkanek w ludzkim systemie, w tym więcej w chrząstkach, ścięgnach oraz więzadłach. Jego najważniejszą funkcją jest utrzymywanie sprężystości tkanki łącznej i jej odporności na rozciąganie. Oraz choć wraz z wiekiem naturalne mechanizmy syntezy kolagenu w systemie spadają, a rozwija się mechanizm jego destrukcji, to nowe technologie umożliwiają pozyskiwanie tzw. hydrolizatów kolagenu oraz wydawanie ich w suplementach kuracji. Kolagen dla sportowców jest doskonałym sposobem na myślenie o stawy – efektywność robienia tego rodzaju środków w leczeniu zaburzeń stawów została bowiem udowodniona naukowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here