Niezwykłe właściwości zdrowotne pomidora

Pomidory to jedne z najzdrowszych warzyw, w dodatku dostępnych przez cały rok w naszych sklepach. Warto jeść pomidory ze względu na ich wyjątkowe działanie przeciwutleniające. Likopen, barwnik występujący w pomidorach sprawia, że mają one takie niezwykle korzystne działanie dla zdrowia. Wysoka zawartość antyutleniaczy to nie jedyne wartości tych warzyw. Pomidory zapobiegają miażdżycy i zawałom serca, działają przeciwnowotworowo. Działając moczopędnie, skutecznie obniżają ciśnienie krwi. Powodowane jest to przez wysoką zawartość potasu. Pomidory działają niezwykle korzystnie na zdrowie i poprawiają odporność organizmu. Mało kto wie, że warzywa te zawierają duże dawki witaminy C, przy czym należy pamiętać, żeby w celu pozyskania tej witaminy nie łączyć pomidora z surowym ogórkiem.
Warto podkreślić, że wiele właściwości prozdrowotnych pomidora nie ginie w czasie obróbki cieplnej, dlatego możemy podawać go w formie surowej, ale także jako składnik zupy, sosu, leczo, pizzy, zapiekanki czy innych potraw.
Ponadto, pomidory zwierają ogromne ilości witamin i minerałów. Tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, kwas foliowy, wapń, żelazo magnez, fosfor, potas to tylko niektóre z nich.
Pomidory często wykorzystywane są w dietach odchudzających i dietetycznych. Często stanowią składnik sałatek. Jednak osoby zwracające szczególną uwagę na wartość odżywczą produktów, które spożywają, uważnie śledzą kaloryczną zawartość poszczególnych składników ich pożywienia. Do fit sałatki nie trafi nic, co jest nadmiernie naładowane kaloriami. Ile kcal ma pomidor? Takie pytanie może zadawać sobie każda żyjąca zdrowo osoba, która komponuje posiłki z tym warzywem.
Pomidory należą do grupy najmniej kalorycznych warzyw. 18 kcal na 100 g to naprawdę niewielka wartość. Dlatego tym bardziej warto wprowadzać i utrzymywać to warzywo w swojej diecie. Łączy ono wysoką wartość odżywczą z niewielką wartością kaloryczną.
Dodatkowo pomidory dzięki wysokiej zawartoci błonnika wspomagają pracę jelit i całego układu pokarmowego, dzięki czemu korzystnie wpływają na trawienie.

http://www.czasabsolwenta.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFotograf i jego zarobki
Następny artykułKalorie w kebabie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here