Kolka nerkowa to pierwszy, charakterystyczny symptom kamicy nerkowej. Przy napadzie kolki nerkowej pojawia się jeden z silniejszych bólów, jakiego nie są w stanie złagodzić tradycyjne środki przeciwbólowe. Jakie są etiologie kolki nerkowej? Jak zidentyfikować jej sygnały? Jak jest jej leczenie? Jak zapobiec kolejnym napadom? Kolka nerkowa pojawia się, jeśli następuje nagły wzrost ciśnienia w górnych drogach moczowych, wywołany zalegającym oraz wzbierającym moczem. Stan tenże jest konsekwencją zatkania moczowodu przez kamień moczowy. Kolka nerkowa to czas, jakim prezentowany jest dobry, nagły ucisk charakterystyczny dla kamicy nerkowej. Pojawia się, jeśli kamienie nerkowe blokują odpływ moczu z nerek. Jak leczyć kolkę nerkową oraz co wykonać w przypadku nagłego bólu?

 

Sygnały kolki nerkowej

 

kolkaPierwszym symptomem kolki nerkowej jest dobry, promieniujący ucisk. Spowodowany jest przez przemieszczający się drogami moczowymi kamień, który blokuje odpowiednie odprowadzanie moczu. Ucisk zazwyczaj zaczyna się w boku, w strefie lędźwiowej, a potem promieniuje w dół (na brzuch, pachwiny) czy w górę (na łopatki). Poza szybkim oraz intensywnym uciskiem cierpiący skarżą się także na wymioty oraz mdłości, wzdęcia brzucha, parcie na pęcherz oraz potrzebę częstego wydalania moczu. Przy kolce nerkowej może się także pojawić temperatura, co jest sygnałem, iż mamy do czynienia ze stanem zapalnym w drogach moczowych.

 

Pierwsza pomoc przy kolce nerkowej

 

Co wykonać, jeśli nadejdzie atak kolki nerkowej? Zanim udamy się do specjalisty, możemy próbować złagodzić nieprzyjemne choroby. Ulgę przyniosą środki znieczulające oraz rozkurczowe. Do bolesnego miejsca można przyłożyć termofor, bo uwalniające się ciepło obniża ucisk. Nie chodzi natomiast leżeć, a raczej chodzić – dzięki temu kamień będzie mógł się przemieszczać moczowodem w dół do pęcherza. Gdy u pacjenta występuje zwiększona gorączka i dreszcze, można wykorzystać środek przeciwgorączkowy. W okresie napadu kolki nerkowej należy pić chociażby 3–4 litry płynów dziennie, by „wypłukać” kamień, czyli ułatwić mu przekładanie się. Niejednokrotnie atak kolki nerkowej to efekt małego kamienia nerkowego, a ucisk mija po paru dniach. Gdy natomiast choroby nie znikają oraz prowadzą im różne sygnały (krwiomocz, temperatura), to należy pilnie zgłosić się do specjalisty.

 

Leczenie kolki nerkowej

 

Gdy chory zgłasza się na izbę przyjęć z niezwykle dużym, promieniującym uciskiem, specjalista że mu dać mocne środki przeciwbólowe dożylnie. A w wypadku kolki nerkowej najistotniejsze jest leczenie etiologii, a nie symptomów, np. bólu. Specjalista musi określić wielkość i położenie kamieni. W tym celu wykonywane jest prześwietlenie (RTG) jamy brzusznej, badanie ultrasonograficzne (USG) czy tomografia komputerowa (TK). Analiza wyników badań pozwoli lekarzowi dobrać prawidłową formę leczenia. Gdy kamienie są małe, zazwyczaj należy po prostu zwiększyć ilość przyjmowanych płynów oraz zmienić dietę. W wypadku wielkich kamieni nerkowych potrzebne może się okazać leczenie chirurgiczne.

 

Zabiegowe formy leczenia kolki nerkowej

 

Jakie zabiegi zajmuje się w leczeniu kolki nerkowej? Powszechnie stosowaną formą jest rozbijanie kamieni nerkowych przy użyciu fali, czyli tzw. ESWL. Gdy kamień blokujący drogi moczowe jest wielki, można go rozbić przez wprowadzenie nefroskopu. Specjalista rozbija w tenże sposób kamień na mniejsze porcji a je usuwa. Kamienie z moczowodu można zlikwidować także przez ureterorenoskopię. Kolka nerkowa składa się z chorobami, które niezwykle utrudniają codzienną aktywność. Gdy po przyjęciu leków znieczulających oraz rozkurczowych ucisk nie mija, i inne sygnały się nasilają, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Leczenie chirurgiczne nie jest przydatne we każdych wypadkach – powszechnie wystarczy stosowanie środków farmakologicznych, wielkiej liczby płynów oraz zachowywanie kuracji.

 

Profilaktyka kamicy nerkowej

 

Co wykonać, by uniknąć bólu połączonego z kamicą nerkową oraz atakiem kolki nerkowej? Najlepszym sposobem jest profilaktyka tej dolegliwości. Urolodzy zwłaszcza zalecają spożywanie wielkiej liczby płynów, zdrowy tryb życia, a czasem wspomaganie się farmakologią (gdy pacjent np. był już leczony na kamicę nerkową). Poleca się dzienne spożycie czystej, niefiltrowanej wody na poziomie dwóch litrów. Dobrze jest wypić szklankę przed snem, a chociażby w nocy, gdy wstaniemy w celu oddania moczu. Dodatkowym elementem profilaktyki złogów w nerkach jest zmniejszenie spożycia mięsa (także chociażby ryb, gdy są jedzone w wielkich dawkach), ponieważ jest źródłem substancji zakwaszających mocz, które ułatwiają występowanie kamieni moczowych. Niezwykle ważne jest zmniejszenie spożycia soli, ponieważ zamknięty w niej sód sprawia wydalanie z moczem wapnia, a z niego wiążą się kamienie nerkowe wywołujące atak kolki nerkowej. Większa liczba ruchu, zbilansowana dieta oraz właściwe nawadnianie organizmu (zwłaszcza u osób, u których kamica nerkowa występowała rodzinnie) sprawią, iż profilaktyka kamicy nerkowej będzie w wielkim stopniu skuteczna. Jeśli jednak dolegliwość pojawi się to będzie mieć łagodniejszy rozwój.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here