Jak założyć własne akwarium?

Niezwykle efektownym urozmaiceniem pomieszczeń są akwaria. By je założyć musimy poświęcić temu dużo pracy, czasu oraz narzędzi. Warto jednak zaryzykować, dowiedziono bowiem, że obserwowanie pływających rybek w akwarium wpływa na nas odprężająco i relaksująco.

Od czego zacząć?

Musimy zrobić listę potrzebnych nam narzędzi oraz przedmiotów, które musimy kupić. Przede wszystkim określmy jaką wielkość akwarium planujemy – minimum to 80 litrów wody, co daje 100 litrów pojemności akwarium.

Nie zapominajmy o odpowiednim oświetleniu, a także pokrywie. Niezbędna również będzie grzałka z termostatem, która zagwarantuje odpowiednią temperaturę wody w akwarium. Co więcej, umieśćmy żwirek kwarcowy na jego dnie w dosyć ciemnym kolorze.

Na liście zakupów powinien znaleźć się także wąż do spuszczania wody – musimy regularnie wymieniać ją w naszym akwarium mimo odpowiednich filtrów wodnych. Zapewni to naszym rybkom odpowiedni rozwój i jakość życia.

Dobrze, jeśli uda nam się zakupić 24-godzinny wyłącznik czasowy, który będzie kontrolował włączanie oświetlenia w odpowiednim czasie, a także termometr precyzyjny, pozwalający określać precyzyjnie temperaturę wody, która również jest niezwykle istotna dla życia i rozwoju rybek.

Siatka do wyławiania rybek, napowietrzacz wody z regulacją wydajności, zaworem zwrotnym, wężykiem i kostką napowietrzającą to kolejne przydatne akcesoria. Dzięki nim uzyskamy odpowiedni poziom tlenu w naszym akwarium.

Zakładając akwarium możemy zakupić również kilka gatunków roślin wodnych, najbardziej popularne to nurzańce, zwartki oraz moczarki. Poczekajmy jednak z zakupem rybek, akwarium musi uzyskać wszystkie niezbędne parametry, by móc wpuścić do niego ryby.

Jak urządzić akwarium?

Oto podstawowe kroki, które pomogą nam stworzyć akwarium naszych marzeń:

• Na początku należy wymyć dokładnie nasze akwarium wodą z solą, a następnie dokładnie opłukać i umiejscowić szkło w bardzo stabilnym miejscu.
• Należy wziąć pod uwagę sporą wagę akwarium – 80-litrowe naczynie będzie ważyło około 100 kilogramów, dlatego musi stać stabilnie, by zniwelować ryzyko przewrócenia się.
• Podłoże pod akwarium powinno być dosyć miękkie, możemy w tym celu użyć podkładki z miękkiego materiału, cienki styropian, czy podstawki dedykowane pod akwaria dostępne w sklepach akwarystycznych.
• Kolejnym krokiem jest porządne wypłukanie żwiru, wykonujmy tę czynność póki woda nie przestanie być mętna. Następnie wsypujemy żwir do akwarium, tworząc cienką warstwę z przodu i nieco grubszą z tyłu. Grubość warstwy żwiru musi jednak wynosić minimum 6 centymetrów w najcieńszym miejscu.
• Następnie wlewamy wodę do akwarium na wysokość do 10 centymetrów, pozwoli nam to posadzić rośliny, które także muszą być odpowiednio rozmieszczone: największe z nich posadźmy od wewnętrznej strony, a także po bokach, najniższe umieśćmy w środku. Przy przedniej szybie zostawmy wolną przestrzeń, która zapewni nam dobrą widoczność i swobodne obserwowanie rybek.
• Teraz możemy spokojnie dolać resztę wody do akwarium do określonego poziomu. Może się ona nieco wydawać mętna na wskutek posadzonych roślin, po kilku dniach powinna jednak być już przejrzysta.
• Przyszedł czas na montaż grzałki, termometru, filtru, napowietrzania i oświetlania w akwarium. Światło musi być podłączone za pośrednictwem wyłącznika czasowego, ustawiamy go na 12-godzinne działanie.
• Ostatnim krokiem jest dodanie specjalnego preparatu, który pomoże nam namnożyć bakterie nitryfikacyjne. Teraz czekamy już tylko na to, by woda dojrzała, co zajmie około dwóch tygodni.

Wybieramy rybki do akwarium

Teraz możemy przejść do zakupu rybek. Rozeznajmy się dokładnie w gatunkach, zdecydujmy się na te, które są łatwe w hodowli. Są to przede wszystkim rybki z rodzaju kąsaczowatych. Musimy pamiętać o tym, by dobrać odpowiednią ich ilość do wielkości naszego akwarium. Dorosłe osobniki mogą być dosyć długie i czuć się niekomfortowo w zbyt małym akwarium.

Niektórych gatunków nie można ze sobą łączyć, grozi to wzajemnym pozjadaniem się rybek. Najczęstszym błędem jest łączenie skalarów z neonkami. Średnio powinniśmy kupować jedną, niewielką rybkę na 5 litrów wody

Rodzaje akwariów

Wyróżniamy cztery główne rodzaje akwariów:

• Typu ogólnego – najczęściej wybierany rodzaj przez początkujących akwarystów, możemy w nich umieścić różne rodzaje roślin oraz rybek, musimy tylko pamiętać o wzajemnym tolerowaniu się odmiennych gatunków ryb i dbać o to, by miały podobne rozmiary i wymagania środowiskowe.
• Gatunkowe – w nich znajdują się ryby jednego gatunku, dzięki czemu ściśle dopasowujemy parametry wody i roślinność do ich potrzeb. W takim akwarium powinniśmy mieć jedną rodzinę rybek, by zapewnić im przestrzeń, dobre warunki do tarła i zdrowie.
• Środowiskowe – polega na wytworzeniu warunków idealnych do rozmnażania się, mogą w nim przebywać rodziny ryb występujących w tym samym środowisku.
• Holenderskie – główną rolę odgrywają tu rośliny, które są w nim hodowane i rozmnażane. Ryby znajdują się w tym akwarium wyłącznie w celu zapewnienia równowagi biologicznej w zbiorniku.

Akwarystyka to przeważnie dosyć drogie hobby. Tworząc podstawowe, ogólne akwarium możemy wydać nawet kilkaset złotych miesięcznie, w przypadku bardziej zaawansowanych i rozwiniętych akwariów koszty te mogą wzrosnąć do nawet 3000 miesięcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here