samochod3

Uszczelki samochodowe stanowią ważny element każdego samochodu. Jeśli ulegną zniszczeniu bądź uszkodzeniu mogą powodować spory hałas podczas jazdy lub przeszkadzające odgłosy podczas pokonywania nierówności. Czasami może nawet dojść do przenikania wody do kabiny pasażerskiej lub bagażnika, jeśli uszczelki są w bardzo złym stanie. Jak więc o nie dbać?

Do czego służą uszczelki?

Uszczelki tworzą pewnego rodzaju barierę między wnętrzem pojazdu a otoczeniem. Posiadają specjalnie wyprofilowane paski, które są wykonane z gumy wzmacnianej w niektórych miejscach wstawkami z metalu. Mało kto dba o to, by regularnie kontrolować i konserwować uszczelki w swoim samochodzie. Co więcej, samodzielnie jesteśmy w stanie zadbać o to, by cały czas były w dobrym stanie.

Uszczelki są częściami, które pod wpływem bardzo niskich temperatur tracą swoje właściwości, między innymi elastyczność. To powoduje, iż zaczynają się kruszyć, pękać, przez co szczelność kabiny pasażerskiej ulega znacznemu zmniejszeniu.

Jak zadbać o nasze uszczelki samochodowe?

Oto najprostsze działania, dzięki którym uszczelki pozostaną w bardzo dobrym stanie przez długi czas:

  • Musimy zwracać przede wszystkim uwagę na czystość uszczelek i regularnie likwidować wszelkie zanieczyszczenia, które lubią zbierać się w trudno dostępnych miejscach.
  • Większość uszczelek posiada specjalne rynienki, które powodują odprowadzanie się wody, muszą one pozostać drożne, ponieważ jeśli zapchają się woda zastanie lub będzie przemieszczać się w sposób niekontrolowany. Zaniedbanie tego typu problemów może prowadzić do korozji nadwozia.
  • Dobrze jest upewnić się, że uszczelki są prawidłowo osadzone na profilach nadwozia oraz w elementach maskujących lub mocujących. Jeśli znajdują się w niewłaściwym miejscu doprowadzi to do ich trwałego odkształcenia się.
  • Posiadając samochód z szyberdachem musimy wiedzieć, że tam również znajdują się uszczelki, o które musi dbać i regularnie je kontrolować.

W jaki sposób konserwować uszczelki?

Jest to dziecinnie proste – chodzi o regularne smarowanie ich powierzchni specjalistycznymi preparatami, które nadadzą uszczelkom elastyczności, zredukują piski oraz zapobiegną przywieraniu uszczelek do nadwozia.

Ten zabieg jest szczególnie ważny w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z mrozami. Jeśli poprawnie je zakonserwujemy zniwelujemy ryzyko przymarznięcia uszczelki do drzwi. Możemy w tym celu użyć specjalnych silikonów w spray’u oraz sztyfcie, ważne, by nie używać zwykłych smarów, ponieważ mogą one doprowadzić do uszkodzenia gumy.

Produkty, które są stworzone na bazie silikonu skutecznie zabezpieczą je przed przymarzaniem, dodatkowo ochronią uszczelki przez kruszeniem się i pękaniem w ujemnych temperaturach. Preparaty te posiadają również właściwości pielęgnujące: nabłyszczają, a także wzmacniają kolor uszczelek samochodowych, które tym samym nie przyciągają brudu ani kurzu. Co więcej, uodparniają one elementy na temperatury od – 50 stopni Celsjusza do +250 stopni Celsjusza.

 

Wszystkie te środki są niezwykle proste w aplikacji. Wystarczy jedynie spryskać nimi nasze uszczelki, a jeśli pozostanie nadmiar – zetrzeć go suchą szmatką. Pamiętajmy, aby przed aplikacją uszczelki samochodowe były całkowicie suche, ponieważ produkty na bazie silikonu nie utrzymają się na mokrej powierzchni.

Zabieg ten należy przeprowadzać regularnie, by stan uszczelek nie pogorszył się. Co więcej, produkty do uszczelniania możemy zastosować nie tylko w przypadku gumowych elementów naszego samochodu, ale również w domu przy roletach, zamkach, czy przyrządach do ćwiczeń oraz w przemyśle przy maszynach i urządzeniach.

Preparaty są wyjątkowo tanie – kosztują kilkanaście złotych, za bardzo dobrą jakość zapłacimy średnio 30 złotych, kupimy je w każdym hipermarkecie. Jak widać jest więc to mało pracy niskim kosztem, dzięki czemu unikniemy wielu stresów, związanych z kruszeniem się uszczelek i dodatkowych kosztów związanych z ich wymianą lub naprawą.

Wybierając odpowiedni środek do naszych uszczelek warto zerknąć na ich dodatkowe właściwości. Niektóre chronią elementy mechaniczne, takie jak zamki, kłódki, zawiasy, a także stanowią ochronę przed promieniami UV.

Oszczędźmy sobie wiele stresu i nerwów

Nie ma co ukrywać – uszczelki są elementem podatnym na uszkodzenia szczególnie, jeśli chodzi o te znajdujące się na dolnych krawędziach drzwi oraz pokrywie bagażnika. Najczęściej dochodzi do rozdarcia tego elementu, co można próbować podkleić, lecz bardziej zaawansowane awarie kwalifikują obecne uszczelki do wymiany.

Szykuje się nam wtedy dodatkowy wydatek i to nie mały – za niektóre zapłacimy w ASO nawet kilkaset złotych. Owszem, można rozglądać się za zamiennikami, jednak nie zawsze są one dostępne, ponieważ żywotność uszczelek sprawia, że ich produkcja nie jest zbyt dochodowym biznesem.

Dlatego właśnie warto dbać o stan swoich uszczelek samochodowych. Regularnie dokonując kontroli i spryskując je odpowiednimi preparatami zapewnimy im długą żywotność, a sobie komfort jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here