emolienty

Twoja skóra jest przesuszona, odwodniona i podrażniona? Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup emolientu – czyli preparatu silnie natłuszczającego, pozostawiającego na skórze warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernej utracie wody.

Emolienty – sposób na zdrową skórę

Emolienty to substancje natłuszczające szeroko wykorzystywane w kosmetyce. Idealne dla osób z problemem nadmiernie przesuszającej się skóry, polecane są szczególnie osobom z AZS. Emolienty pozostawiając na skórze tłustą warstwę (tzw. warstwa okluzyjna), skutecznie ogranicza odparowywanie wody z naskórka, dzięki czemu przesuszone partie ciała pozostają odpowiednio nawilżone.

Działanie emolientów zawartych w kosmetykach W obszarze emolientów wyróżniamy m. in.:

  • emolienty natłuszczające – pozostawiają one na skórze warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernej utracie wody; przykładem takiego emolientu może być tradycyjny olej roślinny, który znajdziemy na wyposażeniu każdej kuchni;
  • emolienty blokujące – skutecznie blokują kanaliki znajdujące się w warstwach skóry co ma na celu uniemożliwienie wydalanie nagromadzonej wody (utracie nawilżenia);
  • emolienty wygładzające – ich zadaniem jest wyrównanie struktury powierzchni skóry, efektem ich stosowania jest niesamowicie gładka i miękka skóra, stanowią one również bazę pod inne kosmetyki;

Samo dobro

Emolienty znajdują się w różnego rodzaju maściach, olejach i kosmetykach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji.

Preparaty, w których składzie znajdują się emolienty ze względu na ich działanie i sposób aplikacji można podzielić na:

  • lotiony, spraye, mgiełki – działają na powierzchni skóry, skutecznie zabezpieczając ją przed nadmierną utratą wody; efekt ich działania jest krótkotrwały, przeznaczone do stosowania w razie potrzeby np. w trakcie upałów, po zabiegu kosmetycznym itp.;
  • maści natłuszczające – przeznaczone głównie do skóry twarzy i nadmiernie przesuszających się partii ciała, pozostawiają na skórze warstwę ochronną, zapobiegającą odparowywaniu wody z warstw skóry;
  • kremy, emulsje, balsamy – produkty te jednocześnie natłuszczają, zatrzymują wodę w naskórku i wygładzają skórę a także dodatkowo dzięki obecności specjalnych składników „przyciągają wodę z otoczenia”.
  • jak działają emolienty i czy są dobre dla wrażliwej skóry

Humektanty i emolienty

Dobry kosmetyk nawilżający powinien w swoim składzie zawierać emolienty i humektanty. Są to substancje, które nawilżą Twoją skórę ale także przywrócą jej dawny wygląd i zabezpieczą przed nadmiernym przesuszaniem.

Humektanty to higroskopijne substancje nawilżające, wykazują właściwości zatrzymywania wody i „przyciągania” jej z otoczenia. Działając w obrębie rogowej warstwy naskórka.

Substancje te pozyskują wodę z głębokich warstw skóry oraz z otoczenia. Stosując humektanty nawilżamy jedynie te miejsca, na których nałożony został preparat.

Do rodziny humektantów należą m.in.: gliceryna, glikol propylenowy, pyrolidonowy kwas karboksylowy i jego pochodne, sorbitol.

Wyróżniamy również naturalne humektanty, są to: kwas hialuronowy, kwas mlekowy, mocznik, aloes a także miód.

Najbardziej popularne emolienty obecne w kosmetykach to przede wszystkim: trójglicerydy, wosk, parafina, silikony, estry oraz oleje roślinne.

Skład kosmetyków konieczny do odpowiedniej weryfikacji

Najlepsze będą te produkty, które mają jak najmniejszą ilość składników obecnych w składzie. Niestety są też takie składniki na które zależy zwracać szczególną uwagę, zwłaszcza jeżeli jesteś osobą, której skóra ma skłonności do zapychania się i występowania stanów zapalnych w postaci wyprysków.

Jest to m.in. popularny isopropyl palmitate czyli ciekły wosk wykorzystywany do produkcji kremów i pomadek, parafiny, trójglicerydy. Substancje te ułatwiają rozprowadzanie preparatu, skutecznie zabezpieczają go przed odparowaniem ale też są częstą przyczyną powstawania zaskórników i wyprysków.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here