Dysk SSD do laptopa

Na faktyczne walory użytkowe dysków do laptopa wpływa ich rodzaj. Jakie są typy dysków SSD i czym różnią się między sobą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Czym jest dysk SSD do laptopa?

Dysk SSD (z ang. solid state drive) to nic innego jak superszybki dysk twardy. Technologia ta w dużej części wyparła tradycyjne dyski HDD, a swoją nazwę zawdzięcza m.in. temu, że nie ma ruchomych części, co z kolei gwarantuje nadzwyczaj cichą pracę. Często dysk SSD określa się jako „niemal bezgłośny”, w czym zresztą jest wiele prawdy. Z pewnością zauważysz to w momencie, gdy będziesz wieczorem oglądał film lub pracował w ciszy poza biurem – żadne odgłosy nie będą Cię rozpraszały. Dysk do laptopa pozwala zarówno na instalację systemu operacyjnego, jak i przechowywanie oraz gromadzenie danych.

Warto też dodać, że dysk SSD do laptopa może wspomóc i przyspieszyć jego pracę – szczególnie jeśli Twój podręczny komputer jest już dość leciwy. Wymiana dysku na nowy i jego instalacja sprawia, że określone programy będą uruchamiały się szybciej, a komputer będzie gotowy do pracy już po kilku sekundach od uruchomienia. Ponadto dysk SSD do laptopa zużywa niewiele energii, co korzystnie wpływa na obniżenie poziomu nagrzewania się sprzętu.

W tym miejscu wielu z was z pewnością zadaje sobie pytanie „jaki dysk SSD wybrać? Rynkowa oferta jest bardzo bogata, bez trudu znajdziesz całą masę propozycji. W pierwszej kolejności powinieneś zwracać uwagę przede wszystkim na pojemność dysku oraz jego prędkość zapisu, cena tak naprawdę nie gra aż tak dużej roli. Bardzo istotne są też rodzaje dysków SSD, które bezpośrednio wpływają na ich faktyczne właściwości.

Dysk do laptopa – jakie są rodzaje dysków SSD?

Zasadniczo na rynku wyróżnia się 4 typy dysków SSD:

  • dysk SSD 2,5” – dyski tego typu są obecnie najpopularniejsze na rynku. Mają lekką obudowę i można je podłączyć do złącza SATA. Na sklepowych półkach znajdziesz bardzo zróżnicowane pojemności, największym zainteresowaniem cieszą się jednak dyski do 500 GB;
  • dysk PCI-Express SSD – te dyski należą do najdroższych, w tym wypadku z ceną zdecydowanie idzie jakość. Pamiętaj jednak, że faktyczna prędkość wymiany danych zależy do szybkości gniazda PCI-E;
  • mSATA SSD – to dyski o mniejszej wielkości, znajdujące zastosowanie w urządzeniach mobilnych, określane są też jako miniSATA;
  • M.2 SSD – obsługują SATA i PCI-E.

Warto też dodać, że dyski półprzewodnikowe mogą pełnić funkcję zarówno dysków wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Pamiętaj, aby przed zakupem zawsze zapoznać się z dokładną specyfikacją urządzenia i dobrać je zgodnie ze swoimi potrzebami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here