wnętrze człowieka
fot: fixabay.com

Żyjemy w czasach dobrobytu. Starsze pokolenia wciąż przypominają nam o tym, jak źle i biednie było kiedyś, abyśmy docenili to co mamy, a o czym oni mogli jedynie pomarzyć. Czy mają rację? Czy żyjemy w całkowicie idyllicznej rzeczywistości?

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/wnetrze-czlowieka/

Lepsze czasy

To prawda, możemy pozwolić sobie na więcej, nie wisi nad nami widmo głodu. Mamy większe możliwości, świat stoi przed nami otworem, a my stale pniemy się po szczeblach kariery w górę. Automatyzacja i nowe technologie sprawiają, że część trudów, uciążliwych obowiązków staje się prostsza. Te wszystkie zdalne odkurzacze, termomixy, smartfony, autonomiczne samochody zdejmują z nas ogrom pracy.

Jednak – czy mamy lepiej? Nasz praca różni się od tej, jaką wykonywały starsze pokolenia, opartej na wysiłku fizycznym. Pracujemy umysłowo w coraz większej skali. Można by więc przyklasnąć, że faktycznie, jest nam dobrze. Nie jest to jednak cała prawda o naszym życiu. Nasza codzienność jest zabiegana, technologie, które były nadzieją, które tak uparcie rozwijamy, zaczynaja nas pożerać. 

Dostrzec człowieka w człowieku

Coraz więcej czasu spędzamy w wirtualnej rzeczywistości i nasze kontakty międzyludzkie też stają wirtualne, pozorne. Tracimy umiejętność nawiązywania szczerych bezpośrednich relacji z drugim człowiekiem. Tworzymy wobec siebie pozory złożone ze zdjęć w mediach społecznościowych. Szukamy ideałów, pasujących do naszej wyidealizowanej wizji świata. Nie umiemy zajrzeć do wnętrze drugiego człowieka, dostrzec człowieka w człowieku, zaakceptować go z jego wraz z jego słabościami, które przecież sami również mamy. Jeszcze większy problem mamy z przyjrzeniem się swojemu wnętrzu. Boimy się zapytać samych siebie o to, kim jesteśmy. Płyniemy wraz z tłumem w rytm utartych schematów. Nie dbamy o nasze wnętrze, o rozwój tego co ludzkie.To zbyt wysoka cena za wygodne życie. Nie mamy czasu na rozmyślanie, nad refleksję, na rozwój swojej duchowości. Zaniedbujemy te sfery, uznając, że nie przynoszą nam wymiernych korzyści. 

Czy jest nam z tym dobrze? Na dłuższa metę nikt nie potrafi żyć w ten sposób i czuć się szczęśliwy. Spójrzmy na statystyki wciąż rosnącego odsetka osób zmagających się z depresją. Zadbajmy o siebie, zadbajmy o swoje wnętrze. 

Przeczytaj też: http://www.3pytania.pl/portfel-na-prezent/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here