sobota, Kwiecień 21, 2018

Książki dla dzieci o historii Polski

0

To bardzo ważne, aby zaciekawić dzieci historią naszego kraju. Wcześniej czy później i tak spotkają się z nią na lekcjach właśnie historii albo języka polskiego, jednak te doświadczenia mogą być naprawdę różne. Nie każdy nauczyciel potrafi bowiem zaciekawić tym tematem swoich uczniów, co kończy się później tak, że młodzi ludzie omijają tematy historyczne szerokim łukiem, totalnie nie znając histori swojej ojczyzny. Warto zatem od małego zasiewać ziarenka ciekawości, podsyłać dzieciom książki napisane przystępnym językiem, dodatkowo pięknie ilustrowane, co jeszcze bardziej będzie zachęcało je do czytania.

Rodzinne czytanie książek o historii Polski

Historia Polski dla dzieci może być też doskonałym tematem do wspólnego czytania książek i opowiadania sobie o tym, jak dawniej wyglądało życie w naszym kraju, kiedy powstała Polska, kim byli jej pierwsi królowie, gdzie mieszkali. To, co zupełnie oczywiste dla dorosłych, dla dzieci z pewnością będzie fascynujące, szczególnie jeżeli rodzice dołożą swoich starań do tego, aby właśnie tak to przedstawić. Na początek można sięgnąć na przykład po ” Ilustrowaną historię Polski dla dzieci”, w której historia pokazana jest w bardzo przystępny sposób. Jeżeli rodzice zaangażują się w oglądanie wraz z dziećmi, z pewnością będzie to dla nich bardzo wartościowy czas, podczas którego dowiedzą się mnóstwa fascynujących faktów o historii kraju.

Wychowanie do wartości

Warto pamiętać też o tym, że pokazywanie dzieciom historii Polski to również zaszczepienie w nich miłości do kraju, pokazanie że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za losy naszej ojczyzny. Być może brzmi to trochę patetycznie i górnolotnie, jednak to właśnie od rodziców można nauczyć się szacunku do kraju, w którym się urodziło i mieszka. Ojczyzna to również korzenie, a w dzisiejszym tak kosmopolitycznym świecie one wciąż bardzo się liczą. Im więcej czasu rodzice poświęcą zatem na opowiadaniu dzieciom o historii, oraz pokazywaniu im dziedzictwa kultury naszego kraju, na przykład na wspólnych rodzinnych wycieczkach do różnych ciekawych miejsc w okolicy zamieszkania, czy będą oni bardziej dumni z tego, że są Polakami.

Wspólne wybieranie książeczek

Dzieci warto angażować do wspólnego wybierania książeczek, nawet jeżeli zakupów dokonuje się przez Internet, w księgarni takiej jak livro.pl. Nie chodzi oczywiście o to, aby razem przez godzinę czy dwie siedzieć przed komputerem. Trzeba zaaranżować to tak, by dzieci uczestniczyły wyborze książek, które wcześniej z szerokiej oferty księgarni zostaną przez rodziców wyselekcjonowane pod kątem interesujących ich treści. W przypadku książek o historii Polski nie będzie to bardzo czasochłonne, ponieważ wciąż jest ich zbyt mało na naszym rynku. Z pewnością zatem szybko uda się wybrać kilka pozycji, które najbardziej przypadną do gustu dorosłym i dzieciom. Mocną stroną księgarnia livro pl jest to, że wszystkie książki tam kosztują znacznie mniej niż w księgarniach stacjonarnych. Można zatem pozwolić sobie na stworzenie naprawdę bogatej biblioteczki dla dzieci.

Akcesoria rowerowe – co powinien posiadać każdy rowerzysta?

0

Dobrze dobrane akcesoria rowerowe mogą znacznie ułatwić i uprzyjemnić jazdę jednośladem. Część z nich jest obowiązkowa, inne zaś stanowią głównie ciekawy dodatek. Ważne jest, aby wybrać produkty odpowiednie do swoich upodobań, a także potrzeb. Wybór jest bardzo szeroki – kaski, rękawiczki, oświetlenie, odzież, bidony, foteliki, torby, plecaki, dętki, narzędzia, liczni, a także wiele więcej. Lista jest tak długa, że wybór może być sporym problemem, szczególnie dla osób początkujących.

Co na początek?

Poszukując akcesoriów rowerowych należy zwrócić uwagę przede wszystkich na ich jakość oraz funkcjonalność. Jeżdżąc w dłuższe trasy warto zainwestować w profesjonalną odzież rowerową, która zapewnia swobodę i wygodę jazdy. Dlaczego jest ona niezbędna? Podczas ciepłych miesięcy wspomaga odprowadzanie wilgoci. Oddychający materiał jest gwarancją tego, że podróż nawet w najwyższym temperaturach będzie bezproblemowa. Warto zaopatrzyć się w koszulkę oraz spodenki. Należy również wspomnieć, że jeżdżąc po zmroku należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osoby, które nie potrzebują specjalistycznej odzieży, powinny posiadać chociaż kamizelkę odblaskową. Sprawdzi się one nie tyko w nocy, ale również podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Solidny kask

Wybierając akcesoria rowerowe nie można przeoczyć kasków rowerowych. Są one potrzebne nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Odporny na uszkodzenia kask może uchronić przed tragedią. Jest to obowiązkowy element długich podróży, ale sprawdzi się również w mieście. Wiele osób z niego rezygnuje, co jest dużym błędem. Ochrona życia i zdrowia zawsze powinna być na pierwszym miejscu. Czym kierować się podczas doboru kasku? Przede wszystkim odpowiednim rozmiarem. Musi być on dopasowany do głowy, tak aby nie uciskał, ani nie był zbyt duży. Istotnym jest również to, aby zapewniał on wysoką przepuszczalność powietrza. Ponadto powinien być on wykonany z certyfikowanych materiałów. Dla dzieci dostępne są kaski rowerowe z bajkowymi motywami, co z pewnością zadowoli każdego małego kolarza.

Podróżna torba

Wybierając się na wycieczkę rowerową dobrze mieć przy sobie torbę lub sakwę. Wszystko zależy od tego, jak duża ilość elementów jest przewożona. Takie akcesoria rowerowe pozwalają spakować wszystko, co potrzebne jest w trasie. Zwykle montowane są one na bagażniki, czy też ramię roweru. Osoby, które pragną mieć bagaż zawsze przy sobie powinny zdecydować się na plecak rowerowy. Mogłoby się wydawać, że nie różni się on zwykłego plecaka, jednak nie jest to prawdą. Plecak na rower wykonany jest z materiałów, które odprowadzają pot, a także nie obcierają.

Zapięcia rowerowe

Każdy właściciel jednośladu obawia się o to, że może on zostać skradziony w najmniej spodziewanym momencie. Właśnie dlatego należy zadbać o jego niezawodne zabezpieczenie. Akcesoria rowerowe to również szereg mniej i bardziej zaawansowanych zapięć oraz linek. Dzięki nim można spokojnie zostawić pojazd np. pod sklepem i udać się na zakupy. Ważne jest, aby mieć świadomość, że rower nie powinien być zostawiony bez zabezpieczenia nawet na kilka minut. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do kradzieży.

Domowe sposoby walki z kacem

0

Czasami zdarza się nam ostrzej zabalować. Czy z tego powodu warto tracić kolejny dzień na nikłe egzystowanie? Niekoniecznie, chyba że ktoś naprawdę lubi. Jeśli jednak jesteście z tej grupy osób, która lubi się bawić, ale niekoniecznie godzinami płacić za kilka chwil szaleństwa… Istnieją metody, które pozwalają ulżyć w cierpieniu, a czasami nawet w pełni postawić na nogi.

Badanie densytometryczne – badanie gęstości kości. Co warto o nim wiedzieć?

0

Nasze kości zbudowane są z wytrzymałych i trwałych tkanek. Niestety, chociaż kości są jednymi z najtwardszych elementów organizmu człowieka, są również narażone na liczne choroby. Aby rozpoznać je w porę, wykonuje się szereg badan klinicznych, w tym badania densytometryczne.

Samochody używane – na co uważać przy zakupie?

0

Znalezienie dobrego auta używanego może być jak poszukiwanie igły w stogu siana. Jeśli jednak wiemy, na co zwrócić uwagę, wybranie odpowiedniego samochodu może być znacznie prostsze!

W trosce o zdrowie, bezpieczeństwo i wysoką jakość życia

0

Życie, zdrowie oraz co za tym idzie – wysoka jakość życia to wartości zdecydowanie najważniejsze, dlatego też staramy się o nie dbać jak najlepiej tylko możemy. Czasem niestety nie wszystko idzie po naszej myśli i zdarzają się choroby oraz wypadki losowe, na które nie mamy żadnego wpływu. Warto się przed nimi jakoś zabezpieczyć.

Doładowanie Xbox Live Gold bez karty

0

Abonament Xbox Live Gold pozwala nie tylko na granie z innymi osobami przez internet, ale również daje dodatkowe korzyści. Jeśli nie masz karty, także możesz go wykupić. Sprawdź, jak to zrobić razem z nami!

Historia ORP Orzeł

0

W dziejach właściwie każdego kraju można znaleźć historie niezwykłe, w których pojedynczy ludzie lub ich grupy odegrały rolę bohaterów. Historia Polski obfituje w wiele takich zdarzeń, na trwałe zapamiętanych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jedną z takich historii męstwa i odwagi polskich żołnierzy jest historia najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego – ORP Orzeł.

Skrzynie typu Palox niezastąpione w logistyce

0

W branży transportowej liczy się nie tylko czas dostarczenia produktów, ale także warunki ich przewozu, które odbijają się na jakości towarów. We współczesnym świecie, gdzie towary przemierzają nierzadko ogromne odległości, jakość urządzeń przeznaczonych do transportu jest niezwykle ważna. W transporcie powszechne jest używanie palet, a w wielu branżach produkcyjnych i usługowych niezbędne są skrzyniopalety, zwane też pojemnikami lub skrzyniami wielkogabarytowymi.

Szmery w sercu u dorosłego – kiedy mogą być groźne

0
szmery w sercu

Szmery w sercu są to zjawiska osłuchowe połączone z przepływem krwi w sercu i wielkich naczyniach, bezpośrednio wynikających z serca. Szmery nad sercem potrafią być fizjologicznie, jako tak nazywane szmery niewinne, czy być symptomem patologii układu sercowo-naczyniowego. Szmery sercowe pojawiają się również u dzieci, wtedy potrafią sugerować na wrodzoną wadę serca.

Skąd się biorą szmery w sercu?

Szmery sercowe to powszechnie występujące zjawiska osłuchowe. Etiologie ich bycia są niezwykle zróżnicowane, zacząwszy od chorób genetycznych czy nabytych układu sercowo – naczyniowego, przez wzmocnienie objętości krwi krążącej, jak dzieje się w wypadku kobiet ciężarnych, a zakończywszy na zwiększeniu szybkości przepływu krwi w naczyniach ( tak nazywane krążenie hiperkinetyczne) w nadczynności tarczycy, niedokrwistości, temperaturze, lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Stwierdzenie obecności szmeru nad sercem zawsze budzi niepokój, jednak nie zawsze jest on uzasadniony.

Jakie są typy szmerów sercowych?

Do opisywania szmerów sercowych używa się paru ich cech, które warunkują również zaliczenie szmeru do kategorii fizjologicznych czy patologicznych. Oraz tak szmery sercowe opisać może ze powodu na okres nastąpienia w stosunku do cyklu racy serca. Potrafią więc być:
szmery skurczowe:
wczesnoskurczowe,
śródskurczowe,
późnoskurczowe,
szmery rozkurczowe:
wczesnorozkurczowe,
śródrozkurczowe,
późno rozkurczowe,
szmery ciągłe.

Uczy się również to, lub szmer w centrum jest głośny. Jest do tego wyjątkowa skala nazywana skalą Levine’a:
1 stopień – szmer niezwykle cichy, słyszalny po paru sekundach od przyłożenia stetoskopu do ściany klatki piersiowej,
2 stopień – szmer cichy, słyszalny od razu po przyłożeniu stetoskopu,
3 stopień – średnio głośny,
4 stopień – szmer wyraźnie słyszalny, głośny,
5 stopień – szmer głośny, słyszalny zaraz po delikatnym przyłożeniu stetoskopu,
6 stopień – szmer niezwykle głośny, słyszalny po odsunięciu stetoskopu od ściany klatki piersiowej.

Specjaliści ocenie poddają również dźwięczność szmeru sercowego:
crescendo – szmer narastający w ciągu,
decrescendo – szmer cichnący w ciągu,
crescendo-decrescendo,
ciągły – stałe natężenie głośność szmeru w czasie.
Istotny w diagnozowaniu chorób serca jest również kierunek promieniowania szmeru.

Które są etiologie szmerów w sercu?

szmery w sercuEtiologie szmerów sercowych potrafią być niezwykle rozmaite. Niejednokrotnie szmery sercowe mają charakter niewinny, to oznacza, iż nie są połączone z żadną patologią układu krążenia. Zazwyczaj są one u dzieci, a również u dorosłych podczas ostrej dolegliwości będącej z temperaturą, lub w czasie ciąży. Są one powiązane z turbulentnym przepływem krwi czy ze zwiększoną jej objętością. By uznać szmer sercowy za niewinny, muszą być spełnione podstawowe kryteria, takie jak:
szmer skurczowy,
cichy – 1-3/6 w skali Levine’a,
zmienna głośność w współzależności od pozycji ciała, fazy oddechowej, ciepłoty ciała,
nie promieniują.

Pomimo, iż szmery niewinne dominują w najmniejszej grupie wiekowej, należy pamiętać że tylko w tej grupie niejednokrotnie ocenia się również genetyczne choroby serca. Więc i w wypadku szmerów sercowych występujących u dzieci należy zachować specjalną uwagę oraz ostrożność.

Szmery sercowe, które potrafią sugerować patologię w ciągu sercowo-naczyniowym to zazwyczaj szmery głośne – >3/6 w skali Levine’a. Potrafią być szmerami skurczowymi czy rozkurczowymi, niejednokrotnie promieniują do innych okolic ciała (np. do szyi w wypadku stenozy aortalnej, lub pachy w niedomykalności zastawki mitralnej).

Szmery w sercu a choroby oraz dolegliwości serca

Etiologiami powstawania szmerów patologicznych nad sercem są niejednokrotnie choroby anatomiczne serca i wielkich naczyń. Choroby serca potrafią być charakter wrodzony, jak na przykład nieprawidłowe połączenie między jamami serca, pod formą ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej, lub ubytku w przegrodzie międzykomorowej. Podobnie dzieje się również w wypadku nie zamknięcia połączenia między aortą a pniem płucnym, tzw. przetrwałym przewodzie tętniczym Botalla, lub w koarktacji aorty. Szmery sercowe potrafią jeszcze być symptomem nabytej choroby serca oraz wielkich naczyń. Niejednokrotnie są to choroby zastawkowe pod formą stenozy, gdzie objętość krwi, która jest być przetransportowana jest za duża w stosunku do powierzchni zwężonej zastawki, czy niedomykalności, gdzie krew jest wstecznie zarzucana do jam serca. Kolejną etiologią powstawania patologicznego szmeru nad sercem może być tętniakowato poszerzone naczynie, które oprócz wtórnej niedomykalności zastawki, może skutkować mocno turbulentny przepływ krwi w zmienionym obrębie naczynia. Szmery w centrum potrafią być też pokłosiem zawału mięśnia serca oraz dolegliwości niedokrwiennej serca lub infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Dostrzega się również nacisk elementów hormonalnych – nadczynność tarczycy że być etiologią szmerów sercowych. Osobnym zjawiskiem osłuchowym występującym nad sercem jest tzw. szmer osierdzia, odmiennie określany tarciem osierdzia. Jest to patologiczny szmer występujący nad całą powierzchnią serca. Jest w postaci chorobowej nazywanej zapaleniem osierdzia, a jego bezpośrednią etiologią jest pocieranie zapalnie zmienionych warstw budujących osierdzie. Dźwięk tego szmeru przypomina odgłos chodzenia po śniegu, a jego cel jest zmienny.