wtorek, Luty 20, 2018

Szmery w sercu u dorosłego – kiedy mogą być groźne

0
szmery w sercu

Szmery w sercu są to zjawiska osłuchowe połączone z przepływem krwi w sercu i wielkich naczyniach, bezpośrednio wynikających z serca. Szmery nad sercem potrafią być fizjologicznie, jako tak nazywane szmery niewinne, czy być symptomem patologii układu sercowo-naczyniowego. Szmery sercowe pojawiają się również u dzieci, wtedy potrafią sugerować na wrodzoną wadę serca.

Skąd się biorą szmery w sercu?

Szmery sercowe to powszechnie występujące zjawiska osłuchowe. Etiologie ich bycia są niezwykle zróżnicowane, zacząwszy od chorób genetycznych czy nabytych układu sercowo – naczyniowego, przez wzmocnienie objętości krwi krążącej, jak dzieje się w wypadku kobiet ciężarnych, a zakończywszy na zwiększeniu szybkości przepływu krwi w naczyniach ( tak nazywane krążenie hiperkinetyczne) w nadczynności tarczycy, niedokrwistości, temperaturze, lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Stwierdzenie obecności szmeru nad sercem zawsze budzi niepokój, jednak nie zawsze jest on uzasadniony.

Jakie są typy szmerów sercowych?

Do opisywania szmerów sercowych używa się paru ich cech, które warunkują również zaliczenie szmeru do kategorii fizjologicznych czy patologicznych. Oraz tak szmery sercowe opisać może ze powodu na okres nastąpienia w stosunku do cyklu racy serca. Potrafią więc być:
szmery skurczowe:
wczesnoskurczowe,
śródskurczowe,
późnoskurczowe,
szmery rozkurczowe:
wczesnorozkurczowe,
śródrozkurczowe,
późno rozkurczowe,
szmery ciągłe.

Uczy się również to, lub szmer w centrum jest głośny. Jest do tego wyjątkowa skala nazywana skalą Levine’a:
1 stopień – szmer niezwykle cichy, słyszalny po paru sekundach od przyłożenia stetoskopu do ściany klatki piersiowej,
2 stopień – szmer cichy, słyszalny od razu po przyłożeniu stetoskopu,
3 stopień – średnio głośny,
4 stopień – szmer wyraźnie słyszalny, głośny,
5 stopień – szmer głośny, słyszalny zaraz po delikatnym przyłożeniu stetoskopu,
6 stopień – szmer niezwykle głośny, słyszalny po odsunięciu stetoskopu od ściany klatki piersiowej.

Specjaliści ocenie poddają również dźwięczność szmeru sercowego:
crescendo – szmer narastający w ciągu,
decrescendo – szmer cichnący w ciągu,
crescendo-decrescendo,
ciągły – stałe natężenie głośność szmeru w czasie.
Istotny w diagnozowaniu chorób serca jest również kierunek promieniowania szmeru.

Które są etiologie szmerów w sercu?

szmery w sercuEtiologie szmerów sercowych potrafią być niezwykle rozmaite. Niejednokrotnie szmery sercowe mają charakter niewinny, to oznacza, iż nie są połączone z żadną patologią układu krążenia. Zazwyczaj są one u dzieci, a również u dorosłych podczas ostrej dolegliwości będącej z temperaturą, lub w czasie ciąży. Są one powiązane z turbulentnym przepływem krwi czy ze zwiększoną jej objętością. By uznać szmer sercowy za niewinny, muszą być spełnione podstawowe kryteria, takie jak:
szmer skurczowy,
cichy – 1-3/6 w skali Levine’a,
zmienna głośność w współzależności od pozycji ciała, fazy oddechowej, ciepłoty ciała,
nie promieniują.

Pomimo, iż szmery niewinne dominują w najmniejszej grupie wiekowej, należy pamiętać że tylko w tej grupie niejednokrotnie ocenia się również genetyczne choroby serca. Więc i w wypadku szmerów sercowych występujących u dzieci należy zachować specjalną uwagę oraz ostrożność.

Szmery sercowe, które potrafią sugerować patologię w ciągu sercowo-naczyniowym to zazwyczaj szmery głośne – >3/6 w skali Levine’a. Potrafią być szmerami skurczowymi czy rozkurczowymi, niejednokrotnie promieniują do innych okolic ciała (np. do szyi w wypadku stenozy aortalnej, lub pachy w niedomykalności zastawki mitralnej).

Szmery w sercu a choroby oraz dolegliwości serca

Etiologiami powstawania szmerów patologicznych nad sercem są niejednokrotnie choroby anatomiczne serca i wielkich naczyń. Choroby serca potrafią być charakter wrodzony, jak na przykład nieprawidłowe połączenie między jamami serca, pod formą ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej, lub ubytku w przegrodzie międzykomorowej. Podobnie dzieje się również w wypadku nie zamknięcia połączenia między aortą a pniem płucnym, tzw. przetrwałym przewodzie tętniczym Botalla, lub w koarktacji aorty. Szmery sercowe potrafią jeszcze być symptomem nabytej choroby serca oraz wielkich naczyń. Niejednokrotnie są to choroby zastawkowe pod formą stenozy, gdzie objętość krwi, która jest być przetransportowana jest za duża w stosunku do powierzchni zwężonej zastawki, czy niedomykalności, gdzie krew jest wstecznie zarzucana do jam serca. Kolejną etiologią powstawania patologicznego szmeru nad sercem może być tętniakowato poszerzone naczynie, które oprócz wtórnej niedomykalności zastawki, może skutkować mocno turbulentny przepływ krwi w zmienionym obrębie naczynia. Szmery w centrum potrafią być też pokłosiem zawału mięśnia serca oraz dolegliwości niedokrwiennej serca lub infekcyjnego zapalenia wsierdzia. Dostrzega się również nacisk elementów hormonalnych – nadczynność tarczycy że być etiologią szmerów sercowych. Osobnym zjawiskiem osłuchowym występującym nad sercem jest tzw. szmer osierdzia, odmiennie określany tarciem osierdzia. Jest to patologiczny szmer występujący nad całą powierzchnią serca. Jest w postaci chorobowej nazywanej zapaleniem osierdzia, a jego bezpośrednią etiologią jest pocieranie zapalnie zmienionych warstw budujących osierdzie. Dźwięk tego szmeru przypomina odgłos chodzenia po śniegu, a jego cel jest zmienny.

Praca przy komputerze – jak dbać o oczy

0
praca przy komputerze - oczy

W pracy spędzasz 8 godzin przed monitorem komputera, w relacji do domu piszesz smsa, patrząc na ekran komórki, a w domu siadasz przed telewizorem? Twoje oczy przez cały okres działają na największych obrotach, więc potrzebują wzmożonej ochrony oraz troski. Dowiedz się, jak dbać o wzrok przed komputerem.

Suche oczy– jak zidentyfikować?

Suchość oczu jest dosyć popularnym zaburzeniem. Najczęstszymi sygnałami zespołu suchego oka są: palenie, dyskomfort, suchość oczu lub odczucie piasku w oku. Choroby te potrafią być spotęgowane przez ciągłe pozostawanie w suchych oraz klimatyzowanych wnętrzach, spędzanie paru godzin przed telewizorem czy na długim czytaniu książek. Natomiast ważnym winowajcą jest komputer. Długa praca przed monitorem sprawia, iż zdecydowanie rzadziej mrugamy, przez co wysuszeniu ulegają nasze oczy. W konsekwencji pojawia się odczucie suchości lub ucisk.

Warto wspomnieć, iż jest część elementów, która sprzyja wzrostowi zespołu suchego oka. Są to:
•czas przekwitania,
•starszy wiek,
•urazy oraz przebyte dolegliwości,
•zabiegi laserowej korekty wzroku.

Zmęczone oczy– jak zapobiegać?

Przede wszystkim ważne jest przestrzeganie paru istotnych zasad. Pamiętajmy, iż za duża praca przy komputerze może spowodować syndrom widzenia komputerowego, czyli ogólne zmęczenie oczu. Po pierwsze, przerwa w pracy przy komputerze nie rzadziej aniżeli co 30 minut. Po drugie, odległość od monitora winna wynosić minimum 70 centymetrów. Po trzecie, ćwiczenia oczu. Warto spoglądać w dal, a również mrugać. To da naszym oczom odpocząć oraz dobrze je nawilżyć. Po czwarte, przerwę możemy także zastosować na krótki spacer. Po piąte dokładnie wywietrzmy pomieszczenie, w którym pracujemy. Po szóste, jeśli poczujemy palenie oczu, warto sięgnąć po krople. Ważnym zadaniem „sztucznych łez” jest przywrócenie właściwego nawilżenia gałek ocznych. Winni wybierać środki bez sztucznych dodatków oraz konserwantów, bo potrafią one podrażniać oczy. Krople możemy wykorzystywać parę razy na dzień czy profilaktycznie przed pracą z komputerem.

Suplementy na oczy

Na rynku osiągalnych jest mnóstwo suplementów poprawiających wygląd naszych oczu. Wśród nich warto zwrócić uwagę na środki zawierające luteinę. To istotny dla naszego organizmu związek, który zabezpiecza wzrok przed niekorzystnym działaniem promieniowania UVB. Hamuje także zwyrodnieniu barwnikowemu siatkówki oraz zaćmie. Zdecydowanie winni czerpać z środków zawierających maksymalną dopuszczalną dawkę luteiny. Pamiętajmy, iż artykuły te skierowane są zwłaszcza do osób dorosłych. Niejednokrotnie są w form kapsułek, rzadziej w postaci drażetek, pigułek musujących czy pigułek do ssania.

Rób przerwy w pracy

Chociaż przez pracę na laptopie bardzo odpowiadają nasze oczy, nie można zapominać, iż nasz organizm tworzy całość, w jakiej jeden system wpływa na drugi. Za duża koncentracja oddziałuje na rozciągnięcie mięśni twarzy oraz oczu, zaburzając akomodację. Więc niezbędne jest robienie przerw w pracy. Muszą być toż przerwy, dzięki jakim odpoczną nie tylko nasze oczy, a i umysł. Udowodniono, iż bardziej skuteczne są liczniejsze, jednak krótsze przerwy. Co godzinę winni robić 5-minutową całkowitą przerwę w pracy, najlepiej wykorzystaną na spacer.

Odpowiednie ustaw oświetlenie

praca przy komputerze - oczyPodczas pracy na laptopie musimy zmierzyć się z dwoma kłopotami – różnicą w świetle prawdziwym oraz sztucznym wytwarzanym przez monitor i różnicą jasności monitora oraz swego środowiska. Nie winno się łączyć światła naturalnego ze sztucznym, jednak jak jest toż niemożliwe staramy się zlikwidować rozbieżności oświetlenia. Oświetlenie winno być pełne oraz jednolite. Ekran nie winien znajdować się bezpośrednio na tle okna, ani naprzeciw niego. Na ekranie unikamy obecności odblasków oraz odbić, które rozpraszają nasz wzrok. Patrząc na ekran winni być wrażenie, iż emituje takie samo światło, jakie nas otacza. Jednym słowem winni widzieć obraz, bez możliwości odróżnienia światła monitora.

Przystosuj odpowiednio monitor oraz ustawienie ekranu

Dobry ekran, to dobry ekran. Wielkie monitory męczą nasz wzrok a w rzeczywistości zmniejszają efektywność naszej pracy. Najodpowiedniejsze są wyświetlacze o powierzchnie od 15″ do 19″. Odległość ekranu od twarzy winna wynosić minimum 50 cm, a rozdzielczość monitora winna być ustawiona tak, aby obraz widziany z tej odległości był wyraźny. Monitor należy ustawić tak, by jego górna krawędź znajdywała się na trasie naszego wzroku. Wówczas nasze zdanie będzie skierowane lekko do dołu, a szyja automatycznie nieznacznie się ugina oraz relaksuje.

Przystosuj swoje stanowisko pracy

W wielkich firmach klimatyzacja jest dzisiaj prawie standardem. Jest więc wielki komfort dla naszego nastawienia, za które natomiast zapłacić potrafią nasze oczy. Klimatyzacja zdecydowanie wysusza powietrze w miejscu. Że nie ma zdolności wietrzenia klimatyzowanego pomieszczenia, zapewnij sobie nawilżacze powietrza. Możesz także wykorzystywać sztuczne łzy, które wspomogą Twoją naturalną walkę z suchością. Pij dużo płynów – to jednak działa w nawodnieniu oraz nawilżeniu naszych błon śluzowych oraz spojówek.

Suplementy diety – na co zwracać uwagę przy wyborze

0

Współcześnie bardzo powszechna stawała się suplementacja witamin oraz elementów mineralnych, która używana jest niejednokrotnie również w wypadku rzeczywistych niedoborów w codziennej diecie, jak a w ramach profilaktyki. Nadużywanie suplementów może generować niekorzystne efekty dla zdrowia, więc warto zastanowić się, gdy wykorzystywanie suplementów jest potrzebne, jakie środki wybierać i jak rozsądnie łączyć je z codzienną, zdrową oraz zbilansowaną dietą.

Mikro oraz makroelementy w kapsułce- czym tak są suplementy kuracji?

Suplement kuracji to zestaw witamin oraz minerałów, zawierający kompozycję paru substancji, których celem jest wzbogacenie codziennej kuracji u osób, wykazujących niedobory odżywcze czy zwiększone zapotrzebowanie dietetyczne. Obecnie rynek suplementów obejmuje mnóstwo środków, spośród których część to witaminy oraz substancje mineralne. Suplementy bazują zwykle na wyciągach roślinnych oraz ziołowych, stanowiąc naturalne wspomaganie zdrowia oraz jakości ludzkiego organizmu. Suplementy uznawane są za środki spożywcze, których celem jest wsparcie organizmu w wypadku niedoborów witaminowych a w postaci obniżonej odporności – pomagają uzupełnić brakujące substancje, a nie winnym być rozpatrywane jako zamiennik codziennej, zoptymalizowanej kuracji, a tym bardzo jako artykuł leczniczy.

Jakie suplementy warto wybierać?

Dostępne na rynku środki mają duży obszar zastosowania, więc można wybierać spośród wielu artykułów, przeznaczonych do:
• wspierania zwykłej odporności organizmu,
• opóźniania procesów starzenia,
• wspomagania przebiegu odchudzania,
• wspomagania poszczególnych organów oraz systemów w systemie człowieka – układu ruchu, sercowo-naczyniowego, pokarmowego,
• wspomagania widzenia,
• żywienia włosów, skóry oraz paznokci dla ich zdrowia pięknego wyglądu.

Możne są także formy, w jakich dostępne są suplementy – można więc zaopatrzyć się w kapsułki, pastylki, drażetki, jak i saszetki z proszkiem oraz ampułki z płynem, a chociażby butelki ze profesjonalnym dozownikiem. Należy zaznaczyć, iż potrzebne jest rozsądne dobieranie suplementów, uwzględniające rzeczywiste zapotrzebowanie organizmu, jak i codzienną dietę – niejednokrotnie warto skonsultować się z specjalistą czy dietetykiem, którzy podczas profesjonalnej konsultacji i po zakończeniu badań, ustalą ewentualną potrzebę stosowania suplementów, wraz z precyzyjną dawką konkretnych elementów oraz witamin.

Naturalne suplementy – optymalizacja codziennej kuracji dla zrównoważonego zdrowia

suplementyWdrażanie suplementacji do codziennej kuracji musi być przemyślane i rozsądne – nadużywanie suplementów może bowiem spowodować niekorzystne efekty w systemie. Z tego powodu producenci suplementów, jak i specjaliści wdrażający je do stosowania swoim pacjentom, winni przestrzegać kilku istotnych zasad. Przede wszystkim, skład suplementów nie może przekraczać bezpiecznych norm ilości witamin oraz elementów mineralnych. Wprowadzając suplementy, należy uwzględniać codzienną dietę oraz wprowadzone w niej naturalne witaminy. Należy znać ogólne zalecenia żywieniowe a w żadnym przypadku nie można przekraczać zalecanych norm. Najodpowiedniejsze suplementy mają zoptymalizowaną ilość skoncentrowanych elementów, które efektywnie wspomagają organizm, ale nie potrafią być stosowane bezzasadnie. Również tanie suplementy, jak również środki z wyższej półki cenowej muszą pełnić określone normy. Warto zwracać uwagę na dane, zamontowane na opakowaniu przez producenta. Powinny one stosować się do zamkniętych w produkcie substancji, ich wartości i wskazań stosowania. Określone w ulotce dawkowanie jest wiążące oraz nie może być samowolnie przekraczane. Producenci winni pamiętać, iż zabronione jest wprowadzanie konsumentów w błąd, stwierdzeniami sugerującymi właściwości medyczne preparatu. Z kolei osoby przyjmujące suplementy, muszą być świadomość potrzeby optymalizowania codziennej kuracji zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem organizmu. Różnorodność żywieniowa sprzyja dostarczaniu organizmowi potrzebnych elementów odżywczych oraz mineralnych, jak także witamin. Suplementacja stanowi tylko uzupełnienie dobrze skomponowanej kuracji.

Gdy nie należy brać suplementów kuracji

Po 65. roku bycia z względu bólów stawów choruje co najmniej połowa społeczności. Osoby odczuwające choroby, nie chcąc nadużywać preparatów przeciwzapalnych, jakie potrafią spowodować krwawienia z przewodu pokarmowego, sięgają po suplementy mające złagodzić ucisk oraz usprawnić stawy. Niejednokrotnie są to środki zawierające glukozaminę czy imbir. Glukozamina, na co są dowody naukowe, hamuje zmiany zwyrodnieniowe, jednak nie regeneruje tkanki stawowej. Gdy zaś idzie o imbir, szczególnie jak jest stosowany długo oraz w zwiększonych ilościach, może zmniejszać krzepliwość krwi. Jeśli więc bierzemy środki przeciwkrzepliwe oraz chcemy wykorzystywać środki zawierające imbir, należy skonsultować się z specjalistą. Zwłaszcza podatna na interaktywności z takimi suplementami jest warfaryna – element wielu preparatów zapobiegających zakrzepom. Oczywiście imbir ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozgrzewające, jednak lepiej używać imbiru świeżego jako dodatku do sałatek czy herbaty.

Co trzeba zrobić przed wyjazdem do Etiopii?

0

Etiopia jest jednym z najbardziej znanych afrykańskich państw. Być może powodem jej popularności jest fakt, że turystyka tego kraju prężnie się rozwija, coraz bardziej otwierając się na przyjezdnych z innych części świata. Nie powinna zatem dziwić liczba wyjazdów, jakie mają do zaoferowania liczne biura podróży, a które można znaleźć w internecie po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „Etiopia wycieczka„. Jeśli już zdecydowaliśmy się obrać cel naszej podróży w rejony wschodniej Afryki, to możemy śmiało kupować wczasy, a następnie zacząć przygotowywać się do wyjazdu. Jak to zrobić? Oto kilka praktycznych wskazówek.

1. Zadbaj o swój paszport

Paszport to najważniejszy dokument każdego turysty, ponieważ to właśnie na jego podstawie będzie się on legitymował przed władzami obcych państw. Nic zatem dziwnego, że o jego ważność należy zadbać już kilka miesięcy przed wylotem. Zgodnie z wymogami etiopskiego rządu paszporty obcokrajowców muszą być aktualne przez co najmniej 6 miesięcy od momentu przyjazdu. Powinny mieć także przynajmniej 1 wolna strony po to, aby na miejscu móc wkleić w nie wizę.

2. Nie martw się na zapas wizą

Wizę, jako dokument uprawniający do wjazdu na terytorium Etiopii, można zdobyć dopiero na granicy państwa, dlatego nie ma potrzeby wcześniejszego jej zdobywania. Warto jednak zabrać ze sobą większą kwotę gotówki, ponieważ cena za wydanie tego dokumentu to standardowo 50 dolarów amerykańskich, czyli prawie 700 złotych.

3. Zadbaj o siebie

Przy każdej podróży na inny kontynent istnieje znacznie większe ryzyko zarażenia się jakąś tropikalną chorobą, która dla nieprzyzwyczajonych do niej Europejczyków może być śmiertelnie groźna. Dlatego, mimo że według polskiego prawa nie ma takiego obowiązku, przed wyjazdem do Etiopii warto zaszczepić się przeciw malarii. Ministerstwo Zdrowia zaleca również rozważyć opcję zaszczepienia się przeciw żółtej gorączce.

4. Weź gotówkę

Mimo iż coraz więcej punktów handlowych w głównych miastach Etiopii dysponuje terminalami do wykonania płatności kartą, to w zdecydowanej większości sklepów, a szczególnie na targach nie ma takiej możliwości. Bezpieczniej jest więc posiadać przy sobie gotówkę- najlepiej w jak najmniejszych nominałach.

Podstawy pielęgnacji i ochrony oczu

0

Zmęczone oczy potrafią być ważnym kłopotem. Niejednokrotnie jest to efekt za długiej pracy przy komputerze, maratonów filmowych, a chociażby długotrwałej lektury książek czy prasy. Wtedy bardzo powszechnie pojawia się odczucie suchości, palenie, dyskomfort, jakie potrafią utrudniać prawidłowe działanie. Także nie winni zapominać, iż na tematy ze wzrokiem ma na początku blisko 290 milionów osób. To nie jest jednak mała ilość. Co wykonać, by zapobiec tychże nieprzyjemnych choroby? Jak dobrze dbać o wzrok? (1, 2)

Suche oczy – jak leczyć?

Kłopot suchych oczu spotyka osoby spędzające mnóstwo godzin przed komputerem czy telewizorem. Sygnały zespołu suchego oka takie jak palenie, odczucie „piasku pod powiekami”, ucisk że być również spotęgowany byciem w suchych oraz klimatyzowanych wnętrzach. Im dłużej pracujemy przed ekranem komputera, tym rzadziej mrugamy, co powoduje, iż nasze oczy się wysuszają a nie są właściwie nawilżone. Warto mieć świadomość, iż choroby te potrafią się zwiększać wraz z wiekiem oraz częściej są u kobiet w czasie pokwitania. Elementem wzrostu potrafią być też przebyte dolegliwości czy urazy, a również operacje laserowej korekty wzroku. To wszystko może osłabiać nasze oczy oraz skutkować, iż będą bardzo wrażliwe na to zaburzenie. Wyjściem tego faktu potrafią być krople do zmęczonych oczu. Ich ważnym zadaniem jest przywrócenie właściwego nawilżenia gałek ocznych. Dostępne są bez recepty, to ich kup nie winien mieć kłopotu. Warto natomiast sięgać po środki pozbawione substancji konserwujących, które potrafią także podrażniać oczy.Ponadto w okresie pracy przed komputerem winni robić systematyczne przerwy. Najlepiej co pół godziny, a również wykonywać określone ćwiczenia. Dobrze sprawdzi się spoglądanie w dal, mruganie, a również krótki spacer. Nie zapominajmy także o wietrzeniu pomieszczenia.

Zdrowe oczy – ważna jest dieta

Wielkie zdecydowanie w utrzymaniu odpowiedniego stanu naszego wzroku odgrywa to, co jemy. Nasz jadłospis winien obfitować w określone witaminy, antyoksydanty oraz elementy odżywcze. W stosunku z tym warto sięgać po następujące artykuły:
•szpinak,
•jarmuż,
•szczypiorek,
•cukinię,
•kapustę,
•ziemniaki,
•dynię,
•czerwone winogrona.

Nie unikajmy także ryb, zwłaszcza polecane są tłuste gatunki, które możne są w kwasy omega-3. A w swym menu powinny odnaleźć się łosoś, makrela, a również tuńczyk. Jeśli wybieramy mięso, to przyjmujmy się na wołowinę, która obfituje w cynk, redukujący negatywny nacisk elementów zewnętrznych na oczy. Także włączmy do naszego codziennego menu czerwone oraz pomarańczowe warzywa. Mają one niezwykle charakterystyczny dla oczu antyoksydant, którym jest luteina. Zabezpiecza ona wzrok przed niekorzystnym działaniem promieniowania ultrafioletowego i przeciwdziała zwyrodnieniu barwnikowemu siatkówki oraz zaćmie. Luteinę możemy stosować także z dostępnymi na rynku suplementami kuracji. Niejednokrotnie są w formie kapsułek, rzadziej w postaci drażetek, pigułek musujących czy pigułek do ssania.

Pielęgnacja skóry wokół oczu

oczyOczy oraz ich oprawa to jedyny z najistotniejszych czynników kobiecej urody. Skóra wokół oczu nie ma wyściółki tłuszczowej oraz jest tylko 0,5 mm grubości, jak w następnych partiach twarzy jest cztery razy grubsza. Skóra tychże stron jest przez to niezwykle delikatna, wrażliwa oraz wrażliwa na rozdrażnienia wywołane niewłaściwie dobranymi środkami kosmetycznymi, niewłaściwą pielęgnacją domową. Tutaj również szybciej składają się pierwsze zmarszczki, określane „kurzymi łapkami”. Niezależnie od pory roku, skóra wokół oczu stale narażona jest na działanie elementów atmosferycznych (silne słońce, wiatr, mróz).

Najistotniejsze elementy niekorzystnie oddziałujące na skórę okolic oczu:
• za mało snu;
• za wiele godzin przed monitorem komputera, nieodpowiednie oświetlenie, klimatyzacja;
• zanieczyszczenie otoczenia, kurz, pyłki;
• nieprawidłowe żywienie się (za mało ryb, warzyw, owoców, płynów);
• palenie papierosów;
• nieodpowiednie kosmetyki (za duże, wywołujące alergie);
• brak demakijażu wieczorem;
• długookresowe noszenie soczewek kontaktowych.

Podsumowanie

Pielęgnacja oczu jest bardzo ważna dla ich normalnego działania. By uniknąć kłopotów suchych oczu, winni zmodyfikować swoje normalne zachowanie. Przede wszystkim warto zmienić swoje przyzwyczajenia kulinarne oraz wprowadzić artykuły dobre dla wzroku. Pomiędzy innymi takie jak ryby, wołowinę, lub określone warzywa, zwłaszcza te mające luteinę. To bardzo niezbędny element, który efektywnie zabezpiecza nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UVB. Luteinę odnajdziemy i w wielu dostępnych na rynku suplementach kuracji. Sięgajmy po te mające wielkie miary tego antyoksydantu. Zaczerwienione oczy można usunąć przez stosowanie kropli do oczu, które dobrze je nawilżą. Winni wykorzystywać krople bez konserwantów, by także nie podrażniać gałek ocznych. Są widoczne bez recepty. Warto czerpać z nich po zaobserwowaniu symptomów, a również profilaktycznie, jeśli czeka nas duża praca przed ekranem komputera.

Dlaczego warto kolekcjonować numizmaty?

0

Coraz większą popularność zdobywa kolekcjonowanie numizmatów i banknotów. Nic dziwnego, bowiem jest to niezwykle odprężające hobby, które łączy ze sobą także zdobywanie nowej wiedzy i stałe poszerzanie swoich horyzontów. To nie tylko sposób na nudę, ale i pasja na całe życie, którą możemy zarazić w przyszłości swoje dzieci czy wnuki.

Jak zwiększyć satysfakcję z seksu – kilka praktycznych porad

0
satysfakcja z seksu

Jakość współżycia płciowego z partnerem oddziałuje znacząco na pełne działanie człowieka, jego usposobienie i postrzeganie rzeczywistości. Kłopoty w tej sferze efektywnie obniżają zadowolenie z życia oraz generują problemy w zależności między partnerami. Jest szereg elementów, które niwelują ochotę na zbliżenie, jak i ograniczają płynącą z niego przyjemność. Potrafią przemijać instynktownie czy utrzymywać się większy okres – stoją się kłopotem, jeśli zaburzają relacje w klubu oraz ograniczają przyjemność ze współżycia. Jak względem tego zmaksymalizować przyjemność z seksu?

Elementy wpływające na popęd płciowy – co wpływa na erotyzm?

Podstawą do zapoczątkowania satysfakcjonującego stosunku płciowego jest pożądanie – to wyjątkowy stan emocjonalny, odzwierciedlający uwarunkowany biologicznie popęd płciowy. Ta funkcja psychiczna wydaje się w ogólnym zainteresowaniu obszarem seksu, fantazjowaniem i aktywnym dążeniem do osiągnięcia w postaci aktu płciowego. Warto podkreślić, iż okresowe schorzenia we wspomnianym obszarze nie stanowią patologii, wymagającej specjalistycznego leczenia. Stoją się kłopotem, jeśli brak pożądania wykracza poza ogólnie przyjęte normy, szczególnie jeżeli jest subiektywnie odbierany jako ograniczający oraz wywołujący dyskomfort. Schorzenia potrafią postawić na wszystkim etapie cyklu reakcji seksualnych, a to potrafią dotyczyć fazy pożądania, podniecenia czy docelowego orgazmu. Należy zaznaczyć, iż na zmniejszenie popędu płciowego może oddziaływać stres, normalne kłopoty i przemęczenie, jak i sytuacje, wyzwalające duże emocje – spadek libido może nastąpić również u kobiet, jak oraz u panów. Częstą etiologią unikania zbliżeń z partnerem są stany depresyjne, schorzenia lękowe oraz osobowościowe i hormonalne.

Jak osiągnąć satysfakcjonujące współżycie?

Gdy schorzenia w sferze pożądania oraz współżycia płciowego stają się kłopotem, warto skonsultować się ze lekarzem – seksuolog bowiem ma właściwe doświadczenie oraz podstawy merytoryczne, pozwalające na ustalenie etiologii powstałych schorzeń oraz dysfunkcji seksualnych, jak także zna najnowsze formy ich zwalczania. Niejednokrotnie stosowana jest kuracja hormonalna, psychoterapia dla par i zmiany w normalnym stylu życia oraz systemie żywienia. Częstym kłopotem u panów stoją się schorzenia erekcji – wynikają one z błędów żywieniowych, obciążającego trybu życia, jak także potrafią być symptom rozmaitych zaburzeń, w tym również kardiologicznych. Nie bez znaczenia składa się także stopień prolaktyny w systemie mężczyzny – wzrost stężenia tego hormonu generuje zmniejszenie libido i zmęczenie chęci na aktywność fizyczną. Gdy podobne kłopoty utrzymują oraz zwiększają się, niezbędna staje się konsultacja ze lekarzem. Po wykluczeniu poważniejszych zaburzeń wdraża on środki na wzmocnienie erekcji – potrafią zatem być środki, dedykowane mężczyznom, jak także naturalne afrodyzjaki czy suplementy, bazujące na wyciągach roślinnych. Nowoczesna seksuologia poszukuje innowacyjnych leków, wspomagających funkcje seksualne u kobiet oraz panów – stosunkowo nowym odkryciem jest trazodon, który pozytywnie oddziałuje zwłaszcza na kłopot z erekcją oraz umożliwia osiągnąć satysfakcjonujący męski orgazm .

Naturalne afrodyzjaki oraz różne sposoby na wzmocnienie libido?

satysfakcja z seksuChcąc spotęgować doznania seksualne, zmaksymalizować ochotę na seks i udoskonalić współżycie, warto zająć się afrodyzjakami, które wykorzystywać można w ich zwykłej formie. Wśród nich wymienić należy również wyciągi roślinne, jak oraz kompozycje ziół i wybrane warzywa, owoce oraz artykuły spożywcze. Są one naturalny sposób na satysfakcjonujący damski orgazm i potęgują spełnienie seksualne u panów. Modne oraz efektywne afrodyzjaki to (2):
•korzeń żeń-szenia,
•ekstrakt z buzdyganka ziemnego,
•gorzka czekolada,
•owoce morza,
•ekstrakt z liścia miłorzębu.
Także współcześnie dostępne są rozmaite żele intymne, potęgujące odczuwane doznania seksualne partnerów (2).

Dla pikanterii, czyli nowości w sypialni

Nasze życie seksualne może ulec poprawie, gdy zdecydujemy się na przeróżnego typu gadżety, partnerskie gierki oraz nowości, o których dotychczas chociażby nie pomyśleliśmy, iż potrafią sprawić nam przyjemność czy po prostu nie mięliśmy odwagi wprowadzić ich w nasze życie. Każdy pomysł że być dobrzy pod warunkiem, iż spodoba się obojgu kochankom. Potrafią więc być przeróżnego rodzaju przebieranki. Oraz tutaj wszystko zależy od rodzaju oraz smaku. Niektórzy mężczyźni marzą o swej kobiecie wystylizowanej na delikatną studentkę, ostrą policjantkę czy ponętną pielęgniarkę. Podobnie kobiety marzą o seksie z dużym tarzanem czy eleganckim biznesmenem. Do tego rodzaju przebieranek pasować będą również przeróżnego rodzaju gadżety erotyczne. Wszystek z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wachlarz możliwości jest wielki, zacząwszy od kajdanek, wibratorów, a kończąc na lateksowych maskach. Do naszego łóżka warto czasem wprowadzić zabawy sypialniane. Można rozpocząć od dobrze znanego każdemu rozbieranego pokera, a zakończywszy na loterii pozycji seksualnych, które wypróbujemy danego wieczoru.

Nadwyrężone stawy – jak im pomóc

0
nadwyrężone stawy

Ucisk w stawach może dotknąć każdego – bez powodu na płeć lub wiek. Na szczęście są proste sposoby na nadwyrężone stawy, również doraźne, które pomagają zlikwidować choroby bólowe, jak oraz zapobiegawcze, pozwalające zajmować się zdrowiem oraz dobrą pozycją w przyszłości. Podpowiadamy, co działa na bolące stawy.

Ucisk w stawach może być rozmaite źródło. Najogólniej etiologie tego rodzaju choroby dzieli się na niezapalne, spowodowane urazem mechanicznym i zapalne, połączone z rozwijającym się w zakresie stawu stanem zapalnym. Ucisk stawów niejednokrotnie jest spowodowany przeciążeniami jego struktur (więzadeł, ścięgien, torebek stawowych) na skutek intensywnej pracy ruchowej lub sportu, u osób starych często jest wynikiem dolegliwości zwyrodnieniowej. Doraźnie ucisk w stawie biodrowym, kolanowym lub skokowym pomagają zminimalizować:
• odciążanie stawu – czyli ograniczanie jego nadmiernej aktywności, która mogłaby skutkować pogłębianie choroby,
• zimne kompresy – zmniejszają nasilenie bólu stawów, należy je wykonywać 2-3 razy dziennie po blisko 15 minut,
• środki przeciwbólowe – doustne czy miejscowe (w formie kosmetyków lub maści), mają w swoim składzie paracetamol oraz niesteroidowe substancje przeciwzapalne, można traktować je przez parę dni, nie przekraczając zalecanych przez producenta dawek. Gdy mimo zastosowania powyższych metod ucisk w stawach nie ustępuje czy wtórują mu różne sygnały (opuchlizna, zaczerwienienie, temperatura, zmęczenie apetytu, zmęczenie) należy niezwłocznie skontaktować się z specjalistą. Nadwyrężonym stawom pomaga bowiem wykorzystywanie pewnych leków farmakologicznych. Odpowiedni środek na stawy może powodować w naszym składzie substancje spowalniające procesy destrukcji tkanki stawowej, takie jak siarczan glukozaminy czy siarczan chondroityny. Wykorzystuje się je zwykle przez 6 do 8 tygodni, powtarzając terapię 2 razy w roku. Cechują się łatwym dawkowaniem, bezpieczeństwem stosowania, a również istotnym łagodzeniem choroby bólowych.

Ochrona stawów dzięki aktywności ruchowej

Wedle informacji Europejskiej Bezpieczeństwa oraz Zdrowia w Pracy, występowanie kłopotów z systemem mięśniowo-szkieletowym zauważa u siebie aż 25% pracowników w Europie. Są oni narażeni na stosowanie niewygodnych, wywołujących ucisk pozycji ciała, wykonują powtarzalne ruchy dłoni oraz ramion, przenoszą czy przesuwają ciężkie ładunki. Na uciski stawów narażeni są wszyscy pracownicy, bez powodu na typ wykonywanej pracy. Praca w pozycji siedzącej powoduje uciski kręgosłupa, rąk, nadgarstków i stawu barkowego. Osoby wykonujące pracę stojącą borykają się z bólami kręgosłupa, ramion i stawów biodrowych. Z kolei pracownicy fizyczni skarżą się na bolące kolana, ramiona lub staw barkowy. Co interesujące, analizowania naukowe pokazują, iż pozytywny nacisk na ograniczenie choroby bólowych w zakresie układu mięśniowego ma aktywność ruchowa.

nadwyrężone stawyAktywność ruchowa przyjmuje rozmaite formy – kwalifikuje się do niej również fizyczną pracę zawodową oraz obowiązki domowe, jak i sport lub specjalny sposób spędzania wolnego czasu. Dobór aktywności ruchowej do potrzeb danej osoby jest niezwykle indywidualny. Zależy m.in. od stanu zdrowia, poziomu otyłości, poziomu sprawności lub typu wykonywanej pracy. Systematyczne, systematyczne wykonywanie pewnych ćwiczeń umożliwia natomiast usprawnić elastyczność mięśni, wzmocnić kręgosłup lub korzystnie wpłynąć na elastyczność stawów a ich działanie.

Regeneracja stawów a dieta

Jeszcze więcej badań naukowych sugeruje, iż korzystna dla zdrowia, jakości oraz byciu stawów może być odpowiednia dieta. Większość zalecanych pacjentom np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów artykułów spożywczych jest porównywalnych z dietą śródziemnomorską. Oraz tak winni oni jeść wielkie liczby ryb morskich (bogatych w kwasy omega-3), warzyw oraz owoców (zawierających antyoksydanty), oliwę z oliwek, orzechy oraz nasiona i rośliny strączkowe. Unikać należy z kolei artykułów wysoko przetworzonych, takich jak słodycze, chipsy lub paluszki.

Zwyrodnienie stawów – etiologie

Wraz z upływem wieku tkanka pokrywająca zakończenie kości, która sprawuje rolę amortyzatora stawu oraz gwarantuje jego ruch, traci swoją gęstość, i na jej powierzchni pojawiają się zarysowania oraz nierówności. Z tego względu w systemie pojawiają się napięcia mięśniowe prowadzące do jeszcze większego obciążenia stawów. Wpływ na chrząstkę powoduje jednak utratę jej możliwości do pobierania wartości odżywczych, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania możliwości regeneracji oraz nawilżania stawów. W wypadku dużego ubytku tkanki kości ocierają się o siebie, co powoduje mocny ucisk w trakcie wykonywania chociażby najmniejszego ruchu.

Gdy konieczny jest specjalista?

Nie jest jednej sprawdzonej formy decydowania o tym, gdy konsultacja u lekarza okaże się niezbędna. Wszystko zależy od okoliczności, w jakich wystąpiły niepokojące sygnały. Gdy ucisk pojawia się zwykle jako wynik obciążenia stawów, na przykład podczas czyszczenia okien, spacerowania w ciężkich realiach przestrzennych czy w trakcie kilkugodzinnego siedzenia przy komputerze, wtedy wystarczy nie forsować przemęczonego stawu, pozwalając mu na regularny odpoczynek. W takich przykładach można także sięgać po środki znieczulające.

Co szkodzi zdrowiu serca?

0
zdrowie serca

Z informacji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, iż zawał mięśnia sercowego powoduje systematycznie blisko 100 zgonów w własnym kraju, a dolegliwości sercowo-naczyniowe są etiologią blisko połowy wypadków śmierci w Polsce. Z tego powodu warto wiedzieć, jakie elementy potrafią niekorzystnie wpływać na zdrowie serca. Elementy ryzyka chorób serca dzieli się na niemodyfikowalne i modyfikowalne. Te pierwsze – wśród których wybiera się m.in. wiek, płeć i uwarunkowania genetyczne – są zupełnie wolne od każdego człowieka oraz nie ma zdolności, żeby w każdy sposób na nie wpłynąć. W wypadku elementów modyfikowalnych wszystek z nas może rozpocząć kroki, żeby zmniejszyć ich negatywne wpływanie na zdrowie serca.

Zdrowe serce a tryb życia

Analizowania naukowe dowiodły, iż na mięsień sercowy negatywnie oddziałują takie elementy, jak:
•palenie papierosów – zwiększa również zachorowalność, jak oraz śmiertelność z względu chorób sercowo-naczyniowych, zamknięte w dymie tytoniowym nikotyna i tlenek węgla wywołują obkurczanie naczyń krwionośnych, podwyższenie poziomu złego cholesterolu LDL i zmniejszenie poziomu dobrego cholesterolu HDL, a również wzmocnienie krzepliwości krwi,
• brak aktywności ruchowej – siedzący styl życia podwyższa ryzyko nastąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a również podwaja ryzyko przedwczesnego zgonu, analizowania kliniczne dowiodły, iż trening sportowy pozytywnie oddziałuje na rozwój miażdżycy, zmniejszając całkowitą śmiertelność o 20-25%,
• elementy psychospołeczne – takie jak niski status socjoekonomiczny, brak wsparcia społecznego, izolacja, stres w pracy zawodowej i życiu rodzinnym, nadmiar negatywnych emocji wpływają na ryzyko wzrostu dolegliwości wieńcowej, a u chorych z już zdiagnozowanym zaburzeniem niekorzystnie wpływają na jego czas oraz rokowania,
• otyłość – analizowania epidemiologiczne dowiodły, iż otyłość, szczególnie brzuszna, częściej będąca u kobiet, sama w sobie jest elementem zwiększającym ryzyko nastąpienia chorób serca, jak i zwiększa ryzyko innych zaburzeń będących etiologią zaburzeń mięśnia sercowego.

Dieta dla prawidłowego serca

Bardzo istotnym elementem wpływającym także na wzmocnienie ryzyka nastąpienia chorób serca, jak oraz mającym funkcjonowanie zapobiegawcze jest dieta. Dowodów na to spowodowało przede wszystkim badanie porównawcze, znane jako Badanie Siedmiu Krajów. Zgodnie z jego wynikami, spożywanie wielkich liczb artykułów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (występujące szczególnie w tłuszczach zwierzęcych) jest związane z zachorowalnością i umieralnością na dolegliwość niedokrwienną serca w takich krajach, jak Finlandia, Stany Zjednoczone oraz Holandia. Z kolei wysokie spożycie artykułów zawierających jednonienasycone kwasy tłuszczowe (znajdujące się np. w oliwie z oliwek) obniża ilość zachorowań w państwach śródziemnomorskich, np. Grecji, Hiszpanii lub we Włoszech. Nawyki żywieniowe mieszkańców tychże państw decyduje się mianem kuracji śródziemnomorskiej. Jest ona uboga w tłuszcze zwierzęce, masło, tłuste wyroby cukiernicze, mięso oraz pełnotłuste mleko, zaś wartościowa – w oliwę z oliwek, nasiona roślin strączkowych, oleje roślinne, ryby, owoce, warzywa, orzechy i artykuły zbożowe. Żywność ta umożliwia odpowiedni stopień cholesterolu we krwi (zmniejsza zły cholesterol LDL oraz podwyższa dobry cholesterol HDL) i zabezpiecza przed miażdżycą. Dodatkowo, elementy kuracji śródziemnomorskiej – warzywa, owoce, artykuły zbożowe oraz strączkowe – mają w sobie mikroelementy (selen, cynk) i witaminy na serce (witamina C oraz E), jakie są źródłem antyoksydantów. Te z kolei zwalczają wolne rodniki, które przyczyniają się do degeneracji naczyń krwionośnych oraz podniesienia ich wrażliwości na zmiany wynikające z miażdżycy.

zdrowie sercaWarto pamiętać o jeszcze jednym nawyku żywieniowym, negatywnie wpływającym na zdrowie serca. Jest toż duży stopień spożycia soli kuchennej – jej nadmiar w diecie zwiększa ryzyko wzrostu miażdżycy, a również nadciśnienia tętniczego. Jak wynika jednak z informacji WHO, aż 49% wypadków chorób serca może mieć bowiem związek z nadciśnieniem tętniczym. Niedostarczenie organizmowi z dietą elementów odżywczych w odpowiedniej liczby także jest niekorzystne dla zdrowia. Deficyt soli mineralnych niekorzystnie wpływa na pracę serca, i tym tymże funkcje układu krążenia. Za mała podaż w diecie magnezu i potasu powoduje nieefektywną pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego. Więc należy jeść artykuły je mające: orzechy, banany, kakao, gorzką czekoladę, banany, pomidory i w małych dawkach ziemniaki. Dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6 zwiększa ryzyko wzrostu miażdżycy, i tym samym nastąpienia zawału serca. Nienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne do odpowiedniej gospodarki cholesterolu a ich deficyt w diecie powoduje wzmocnienie we krwi poziomu cholesterolu LDL. Do artykułów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe należą: ryby morskie (łosoś norweski, dorsz, tuńczyk, morszczuk), orzechy, nasiona słonecznika, oliwa z oliwek, oleje roślinne (słonecznikowy, rzepakowy, lniany).

Kiedy udać się do kardiologa?

0
kardiolog

Zaburzenia układu krążenia potrafią generować różnorodne objawy, mniej czy bardziej uciążliwe. Potrafią informować o groźnych patologiach, rozwijających się w narządach, jak i być krótkim oraz przemijającym symptomem, niewymagającym specjalistycznego leczenia. Warto więc poznać najpopularniejsze choroby, które powinny skłonić chorego do konsultacji kardiologicznej i potencjalne etiologie ich występowania. Gdy specjalista kardiolog jest konieczny?

Nierówne kołatanie serca – lub jest czynnikiem do lęku?

Subiektywnie odczuwane zmiany w ciągu, częstotliwości i szybkości bicia serca, określane są kołataniem. Mocne kołatanie serca może nastąpić u osób zdrowych, jak i może zapowiadać dolegliwość. Rytm serca związany jest z wielu elementów, które potrafią go zakłócać – wśród nich wymienić można trening sportowy oraz stres, duże emocje i funkcjonowanie substancji psychoaktywnych czy alkoholu. Natomiast szybkie kołatanie serca w nocy oraz podczas spoczynku może informować o arytmii, wysokiej temperaturze, hipoglikemii i innych, groźnych zaburzeniach. Z tego powodu, gdy kołatanie serca zdarza się powszechnie i jeśli wtórują mu zawroty głowy, zbytnie pocenie się, przyspieszony oddech, ucisk w klatce piersiowej oraz rozwój ciśnienia – konieczna stoi się pilna konsultacja lekarska, podczas której lekarz zweryfikuje etiologię nieprzyjemnych symptomów i złagodzi ich rozwój. Także ucisk zamostkowy może informować o schorzeniu, które należy skonsultować z kardiologiem – dławica piersiowa generuje nieprzyjemne odczucie bólu, umiejscowionego za mostkiem. Jest ona objawem dolegliwości niedokrwiennej serca oraz musi być leczona, w celu ustabilizowania stanu chorego. Ucisk charakterystyczny dla tej dolegliwości jest duży oraz uciskowy, może przenikać do szyi, lewego ramienia oraz barku, jak i do strefie nadbrzusza. Ucisk tenże generowany jest przez stres i trening sportowy, ustępuje podczas odpoczynku oraz wymaga weryfikacji w drodze specjalistycznych badań.

Czym warunkowana jest praca serca oraz jakie sygnały generują jej schorzenia?

kardiologRytm serca determinowany jest wielu elementami oraz wyczuwalny jest jako tętno w pewnych miejscach na ciele. Dodatkowo – miany być może subiektywnie przez konkretną osobę. Zawsze potrzebna jest konsultacja kardiologiczna, gdy tętno ulega zmianom, jak i, jeśli jego zaburzeniom wtórują sygnały w formie zawrotów głowy, zasłabnięć oraz uciski w klatce piersiowej. Warto zaznaczyć, iż tętno odzwierciedla pracę układu sercowo-naczyniowego oraz może mieć element diagnostyczny w procesie innych zaburzeń. Na dobrą pracę serca nacisk jest również ciśnienie tętnicze, które – gdy jest wzmożone – może być etiologię uczących się chorób, takich jak dolegliwość niedokrwienna, zawał i niewydolność serca. W klubie z tym, warto weryfikować stopień swojego ciśnienia oraz zgłaszać wszystkie niepokojące sygnały lekarzowi specjaliście. Nadciśnienie tętnicze diagnozowane jest, gdy podczas śnie jego stopień jest większy od określonej normy. Może ujawnić się, iż nadciśnienie nie wywoła żadnych symptomów u chorego, co jest niebezpieczeństwo dla zdrowia, a chociażby życia – niezdiagnozowane nadciśnienie doprowadza bowiem do stopniowego uszkadzania wielu organów w ludzkim systemie.

Gdy warto wykonać analizowania kardiologiczne?

Dolegliwości serca oraz schorzenia działania układu sercowo-naczyniowego stanowią niejednokrotnie wynik oddziaływania elementów ryzyka, które generują występowanie patologii oraz dysfunkcji. W związku z tym, osoby będące w grupie ryzyka powinny często wykonywać badanie, którego celem jest weryfikacja poziomu markerów sercowych – gdy ich natężenie jest zbytnie, można podejrzewać początki uczących się zaburzeń. W takim wypadku chory winien zostać otoczony specjalistyczną kontrolą oraz często kontrolować stan swojego zdrowia.
Elementami ryzyka dolegliwości niedokrwiennej, która jest etiologię zawału serca, są:
•insulinooporność towarzysząca cukrzycy,
•niedotlenienia, spowodowane miażdżycą,
•zapalenia,
•schorzenia krzepnięcia,
•dysfunkcje nerek.
Gdy chory ma na samą z wymienionych choroby, jak także, gdy czuje niepokojące sygnały, winien zgłosić się do kardiologa, jaki z pewnością przeprowadzi analizowania poziomu troponin sercowych, będących pewnymi z ważnych markerów dolegliwości niedokrwiennej serca.

Jak dostać się do kardiologa?

Dolegliwości serca oraz naczyń krwionośnych zabijają rocznie blisko 170 tysięcy Polaków. Jest to jedyna z ważnych etiologii przedwczesnej śmierci w własnym kraju. Prostym sposobem na zapobieganie wadom serca jest systematyczne badanie się oraz konsultacje z kardiologiem. Do kardiologa przychodzą osoby z względu innych choroby oraz wady. Do najpopularniejszych można zakwalifikować pomiędzy innymi: podniesione ciśnienie krwi, spadek wydolności fizycznej, duszność wysiłkową, uciski w klatce piersiowej, poczucie nierównego bicia serca, kołatanie, a również zasłabnięcia oraz omdlenia. Konsultacja taka może zrobić się z inicjatywy samego chorego czy po skierowaniu specjalisty chorób wewnętrznych (internisty), a również każdego innego specjalisty, który zwrócił uwagę na niepokojące sygnały ze strony układu krążenia.