poniedziałek, Czerwiec 18, 2018

Małopłytkowość (trombocytopenia) – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0
małopłytkowość

Małopłytkowość (trombocytopenia) to skaza krwotoczna, która wynika ze spadku liczby płytek krwi poniżej normy, tj. poniżej 150-300·109/l (150-300 tys./mm3).

Trombocytopenia – co to jest?

Choroba ta jest związana z zachwianiem ilości występowania trombocytów. Trombocyty są to składniki krwi, które odgrywają  bardzo ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Zbyt mała ilość trombocytów powoduje właśnie małopłytkowość. Ważne jest, że norma trombocytów to 150.000 – 400,000/ql.

Przyczyny małopłytkowości

Wśród przyczyn małopłytkowości najczęściej wymienia się:

 • choroby szpiku kostnego (białaczki, chłoniaki),
 • przerzuty innych nowotworów do szpiku (raka prostaty, płuc),
 • zakażenia niektórymi wirusami (np. HIV, HCV, CMV, różyczką, mononukleozą), zakażenia gruźlicą, malarią, Helicobacter pylori,
 • przyjmowanie pewnych szczepionek,
 • zażywanie niektórych leków,
 • kontakt z toksynami,
 • promieniowanie oraz

leczenie małopłytkowości - jak wygląda

Jakie są objawy niskiego poziomu płytek krwi?

Objawy małopłytkowości są: wybroczyny, sińce, krwawienia z nosa lub dziąseł nasilające się nawet po drobnych urazach. Dodatkowo obfite krwawienia przy niewielkich urazach lub zabiegach chirurgicznych. Sińce na skórze pojawiają się nawet przy niewielkim ucisku. Wybroczyny przyjmują zazwyczaj znaczne obszary ciała. U kobiet dodatkowo może pojawić się obfite krwawienie z dróg rodnych. Do ciężkich powikłań małopłytkowości zalicza się krwawienia z przewodu pokarmowego oraz krwawienia śródczaszkowe.

Jak leczyć małopłytkowość?

Leczenie małopłytkowości zależy od przyczyny. W przypadku ciężarnych czy u osób z małopłytkowością samoistną poziom trombocytów zwykle sam wraca do normy. Jeśli natomiast leki czy inne substancje spowodowały obniżenie poziomu płytek krwi, należy je. W przypadku niedoborów witaminowych należy zmienić dietę lub sięgnąć po suplementy.

Małopłytkowość w ciąży

W ciąży często występuje niska ilość płytek krwi, najczęściej powodem jest przeniesienie trombocytów do łożyska. Niepokojące jest to gdy ilość płytek krwi nagle spada. Może to być związane z powikłaniami w czasie porodu. W takiej sytuacji ciężarna powinna przyjmować specjalny specyfik, który uzupełni płytki krwi.

Małopłytkowość rzekoma

Zdarza się, że w badaniu wyjdzie nam bardzo niski poziom płytek krwi, a tak naprawdę ich ilość może być prawidłowa. Powodem takiej sytuacji jest małopłytkowość rzekoma. Polega ona na tym, że probówce trombocyty zostają zlepione przez przeciwciała. Jest to po prostu błąd badania.

Dieta w małopłytkowości

Bardzo ważnym elementem leczenia tej choroby jest odpowiednio dobrane menu. Ważne w takim przypadku są produkty zwierzęce. Ważna jest witamina B12, która jest obecna w podrobach i rybach oraz w mleku, nabiale, wędlinach oraz serach. Istotny jest również kwas foliowy, który obecny jest w warzywach zielonoliściastych, a więc na przykład w szpinaku, brokułach. Należy jeść także kalafior i kapustę.

Tarcza sprzęgła – czym jest i jak ją konserwować?

0

Ważnym aspektem rozwoju technologii układu przeniesienia napędu, którego zadaniem jest optymalizacja komfortu kierowców podczas jazdy, jest bezawaryjna praca układu, oraz amortyzacja drgań skrętnych generowanych przez silnik. Tarcza sprzęgłowa, potocznie nazywana sprzęgłem jest częścią, która odpowiada za włączanie i rozłączanie napędu pomiędzy silnikiem, a skrzynią biegów.

Na czym polega zespół odstawienia?

0

Zespół odstawienia, zwany również zespołem abstynencyjnym jest stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych, jakie wynikają z nagłego odstawienia alkoholu. Ma on różne nasilenie, od niewielkiego stanu niepokoju aż po niebezpieczne napady drgawkowe i majaczenie.

Buty męskie Crocs – dynamiczny rozwój firmy

0

Jeszcze niedawno buty męskie Crocs, kojarzone były z gumowymi klapkami o bardzo oryginalnym kształcie. Można powiedzieć, że były hitem lata, jednak dzięki temu, że okazały się niezwykle lekkie, wygodne i praktyczne, więc z większością użytkowników zostały jednak na dłużej.

Przy takim rozwoju zdarzeń, można pomyśleć o tym, że firma po kilku sukcesach zniknie i pozostanie jedynie wspomnienie i para gumowych butów w szafie. Otóż jak się okazało, buty Crocs męskie to nie tylko gumowe klapki, które doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach, ponieważ ich oferta obejmuje m.in. takie modele jak:

 • domowe klapki,
 • japonki,
 • sandały,
 • tenisówki,
 • trampki,
 • kozaki,

Buty męskie Crocs i nie tylko – gdzie się sprawdziły?

Można powiedzieć, że inni je kochają i nie potrafią sobie wyobrazić życia bez klasycznych chodaków tej firmy, natomiast inni nie rozumieją jej fenomenu i po prostu nie są w stanie przełamać się do zakupu swojego pierwszego modelu. Nie można im odmówić jednego – są niezwykle wygodne, więc wielokrotnie wybierane są nie tylko przez amatorów domowego komfortu, działkowiczów i do pracy w ogrodzie, ale również przez specjalistów, którzy całe dnie spędzają w butach. Często można spotkać m.in. takie osoby jak: lekarze, pielęgniarki, mechanicy, pracownicy biurowi. I wiele innych!

Czemu wspomnieliśmy o lekarzach? Czy nie potrzebują oni specjalnego obuwia, dostosowanego do wyznaczonych standardów? Owszem, potrzebują, jednak firma Crocs oferuje dla nich specjalną linię produktów, dzięki czemu mogą oni wybrać jeden z najpopularniejszych produktów do pracy – przy czym należy brać pod uwagę, że ich dyżury są często kilkunastogodzinne i w przypadku zawodu lekarza, często dzień pracy nie kończy się po standardowych 8 godzinach.

Największą zaletą popularnego modelu Crocsów, jest m.in. przewiewność, więc nawet po wielu godzinach użytkowania, stopa w dalszym ciągu jest świeża. W przypadku stosowania klasycznego obuwia zakrytego, mogą pojawić się różnego rodzaju obrzęki, opuchnięcia i tym podobne czynniki, powodujące naprawdę duży dyskomfort u użytkowników.

Wytrzymałość butów Crocs – czy można im ufać?

Firma Crocs nie przez przypadek posiada w swoim logo krokodyla, ponieważ nazwa pochodzi od słowa “crocodile”. Producent postawił na wytrzymałość, tworząc produkt nie do zdarcia, więc użytkownicy otrzymują niezwykle wytrzymałe obuwie, doskonale nadające się zarówno do domu, pracy w ogrodzie, wielu godzin spędzonych w zakładzie pracy i gdzie tylko dusza zapragnie. Warto posiadać buty Crocs męskie w swojej szafie!

Zestaw sprzęgła z kołem dwumasowym – czym jest, jak działa i dlaczego wymienia się całość…

0

Wymiana całego zestawu sprzęgła wraz z kołem dwumasowym i łożyskiem oporowym spędza sen z powiek wielu kierowcom, ponieważ zazwyczaj już same podzespoły to dość duży wydatek, do którego należy doliczyć zwykle duże koszty samej robocizny. Dlatego w poniższym tekście postaramy się wyjaśnić, jak działa cały układ sprzęgła od pedału w kabinie, wciskanego lewą stopą, aż po skrzynię biegów. Wyjaśnijmy także, dlaczego powinno wymieniać się wszystkie podzespoły, czyli cały zestaw sprzęgła z kołem dwumasowym.

Nowoczesne rozwiązanie

0

Rozwijająca się branża logistyczna, wymaga rozwiązań innowacyjnych, które będą mogły sprostać potrzebom klientów. Właśnie dlatego opracowano technologię, która rewolucjonizuje współczesny transport. Znane wszystkim drewniane palety, ustępują miejsca nowoczesnym paletom z plastiku.

Książki dla dzieci o historii Polski

0

To bardzo ważne, aby zaciekawić dzieci historią naszego kraju. Wcześniej czy później i tak spotkają się z nią na lekcjach właśnie historii albo języka polskiego, jednak te doświadczenia mogą być naprawdę różne. Nie każdy nauczyciel potrafi bowiem zaciekawić tym tematem swoich uczniów, co kończy się później tak, że młodzi ludzie omijają tematy historyczne szerokim łukiem, totalnie nie znając histori swojej ojczyzny. Warto zatem od małego zasiewać ziarenka ciekawości, podsyłać dzieciom książki napisane przystępnym językiem, dodatkowo pięknie ilustrowane, co jeszcze bardziej będzie zachęcało je do czytania.

Rodzinne czytanie książek o historii Polski

Historia Polski dla dzieci może być też doskonałym tematem do wspólnego czytania książek i opowiadania sobie o tym, jak dawniej wyglądało życie w naszym kraju, kiedy powstała Polska, kim byli jej pierwsi królowie, gdzie mieszkali. To, co zupełnie oczywiste dla dorosłych, dla dzieci z pewnością będzie fascynujące, szczególnie jeżeli rodzice dołożą swoich starań do tego, aby właśnie tak to przedstawić. Na początek można sięgnąć na przykład po ” Ilustrowaną historię Polski dla dzieci”, w której historia pokazana jest w bardzo przystępny sposób. Jeżeli rodzice zaangażują się w oglądanie wraz z dziećmi, z pewnością będzie to dla nich bardzo wartościowy czas, podczas którego dowiedzą się mnóstwa fascynujących faktów o historii kraju.

Wychowanie do wartości

Warto pamiętać też o tym, że pokazywanie dzieciom historii Polski to również zaszczepienie w nich miłości do kraju, pokazanie że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za losy naszej ojczyzny. Być może brzmi to trochę patetycznie i górnolotnie, jednak to właśnie od rodziców można nauczyć się szacunku do kraju, w którym się urodziło i mieszka. Ojczyzna to również korzenie, a w dzisiejszym tak kosmopolitycznym świecie one wciąż bardzo się liczą. Im więcej czasu rodzice poświęcą zatem na opowiadaniu dzieciom o historii, oraz pokazywaniu im dziedzictwa kultury naszego kraju, na przykład na wspólnych rodzinnych wycieczkach do różnych ciekawych miejsc w okolicy zamieszkania, czy będą oni bardziej dumni z tego, że są Polakami.

Wspólne wybieranie książeczek

Dzieci warto angażować do wspólnego wybierania książeczek, nawet jeżeli zakupów dokonuje się przez Internet, w księgarni takiej jak livro.pl. Nie chodzi oczywiście o to, aby razem przez godzinę czy dwie siedzieć przed komputerem. Trzeba zaaranżować to tak, by dzieci uczestniczyły wyborze książek, które wcześniej z szerokiej oferty księgarni zostaną przez rodziców wyselekcjonowane pod kątem interesujących ich treści. W przypadku książek o historii Polski nie będzie to bardzo czasochłonne, ponieważ wciąż jest ich zbyt mało na naszym rynku. Z pewnością zatem szybko uda się wybrać kilka pozycji, które najbardziej przypadną do gustu dorosłym i dzieciom. Mocną stroną księgarnia livro pl jest to, że wszystkie książki tam kosztują znacznie mniej niż w księgarniach stacjonarnych. Można zatem pozwolić sobie na stworzenie naprawdę bogatej biblioteczki dla dzieci.

Akcesoria rowerowe – co powinien posiadać każdy rowerzysta?

0

Dobrze dobrane akcesoria rowerowe mogą znacznie ułatwić i uprzyjemnić jazdę jednośladem. Część z nich jest obowiązkowa, inne zaś stanowią głównie ciekawy dodatek. Ważne jest, aby wybrać produkty odpowiednie do swoich upodobań, a także potrzeb. Wybór jest bardzo szeroki – kaski, rękawiczki, oświetlenie, odzież, bidony, foteliki, torby, plecaki, dętki, narzędzia, liczni, a także wiele więcej. Lista jest tak długa, że wybór może być sporym problemem, szczególnie dla osób początkujących.

Co na początek?

Poszukując akcesoriów rowerowych należy zwrócić uwagę przede wszystkich na ich jakość oraz funkcjonalność. Jeżdżąc w dłuższe trasy warto zainwestować w profesjonalną odzież rowerową, która zapewnia swobodę i wygodę jazdy. Dlaczego jest ona niezbędna? Podczas ciepłych miesięcy wspomaga odprowadzanie wilgoci. Oddychający materiał jest gwarancją tego, że podróż nawet w najwyższym temperaturach będzie bezproblemowa. Warto zaopatrzyć się w koszulkę oraz spodenki. Należy również wspomnieć, że jeżdżąc po zmroku należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osoby, które nie potrzebują specjalistycznej odzieży, powinny posiadać chociaż kamizelkę odblaskową. Sprawdzi się one nie tyko w nocy, ale również podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Solidny kask

Wybierając akcesoria rowerowe nie można przeoczyć kasków rowerowych. Są one potrzebne nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Odporny na uszkodzenia kask może uchronić przed tragedią. Jest to obowiązkowy element długich podróży, ale sprawdzi się również w mieście. Wiele osób z niego rezygnuje, co jest dużym błędem. Ochrona życia i zdrowia zawsze powinna być na pierwszym miejscu. Czym kierować się podczas doboru kasku? Przede wszystkim odpowiednim rozmiarem. Musi być on dopasowany do głowy, tak aby nie uciskał, ani nie był zbyt duży. Istotnym jest również to, aby zapewniał on wysoką przepuszczalność powietrza. Ponadto powinien być on wykonany z certyfikowanych materiałów. Dla dzieci dostępne są kaski rowerowe z bajkowymi motywami, co z pewnością zadowoli każdego małego kolarza.

Podróżna torba

Wybierając się na wycieczkę rowerową dobrze mieć przy sobie torbę lub sakwę. Wszystko zależy od tego, jak duża ilość elementów jest przewożona. Takie akcesoria rowerowe pozwalają spakować wszystko, co potrzebne jest w trasie. Zwykle montowane są one na bagażniki, czy też ramię roweru. Osoby, które pragną mieć bagaż zawsze przy sobie powinny zdecydować się na plecak rowerowy. Mogłoby się wydawać, że nie różni się on zwykłego plecaka, jednak nie jest to prawdą. Plecak na rower wykonany jest z materiałów, które odprowadzają pot, a także nie obcierają.

Zapięcia rowerowe

Każdy właściciel jednośladu obawia się o to, że może on zostać skradziony w najmniej spodziewanym momencie. Właśnie dlatego należy zadbać o jego niezawodne zabezpieczenie. Akcesoria rowerowe to również szereg mniej i bardziej zaawansowanych zapięć oraz linek. Dzięki nim można spokojnie zostawić pojazd np. pod sklepem i udać się na zakupy. Ważne jest, aby mieć świadomość, że rower nie powinien być zostawiony bez zabezpieczenia nawet na kilka minut. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do kradzieży.

Domowe sposoby walki z kacem

0

Czasami zdarza się nam ostrzej zabalować. Czy z tego powodu warto tracić kolejny dzień na nikłe egzystowanie? Niekoniecznie, chyba że ktoś naprawdę lubi. Jeśli jednak jesteście z tej grupy osób, która lubi się bawić, ale niekoniecznie godzinami płacić za kilka chwil szaleństwa… Istnieją metody, które pozwalają ulżyć w cierpieniu, a czasami nawet w pełni postawić na nogi.

Badanie densytometryczne – badanie gęstości kości. Co warto o nim wiedzieć?

0

Nasze kości zbudowane są z wytrzymałych i trwałych tkanek. Niestety, chociaż kości są jednymi z najtwardszych elementów organizmu człowieka, są również narażone na liczne choroby. Aby rozpoznać je w porę, wykonuje się szereg badan klinicznych, w tym badania densytometryczne.